jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۷۷۸۶۱   ۰۶ مهر ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

فرهنگ سیاسی ما در طول تاریخ بسیار متاثر از ارزش‌های عدالت‌جویی، حق‌طلبی، ظلم‌ستیزی و حریت بوده است چنانچه انقلاب اسلامی ایران هم بر پایه همین ارزش‌ها شکل گرفت و به پیروزی رسید. همه شهدای این انقلاب و یکی از آخرین آنها یعنی شهید حججی، نامشان با این ارزش‌های پایدار عجین شده است. برای مثال وقتی نام شهیدحججی را می‌شنویم در ذهن همه ما از هر قشر و گروه، ناخودآگاه این ارزش‌های عمیق تداعی می‌شود.

به عبارت دیگر شهید حججی ماندگار شد به این دلیل که با ژرف‌ترین و استوارترین ارزش‌های تاریخی مردم ما پیوند یافته است. هر اندازه شخصیت فرد به این ارزش‌ها نزدیک‌تر باشد جایگاه او در حافظه تاریخی ملت ما ژرف‌تر و پایدارتر است. درست به‌همین دلیل شهید حججی به یک قهرمان ملی بدل شد و مردم ما تصمیم گرفتند او را در زمره قهرمانان تاریخی جای دهند. نکته بسیار مهم این‌که این پایداری را مردم یک جامعه به فردی که شایسته آن است، می‌دهند. به کمک تبلیغات و رسانه‌ها هم می‌توان یک فرد را برای مدتی بر سر زبان‌ها انداخت، اما این‌گونه شهرت‌ها موقت وکوتاه است و دوام ندارد.

شهدای ما موجب وحدت در جامعه و استواری هویت انقلابی و ارزشی می‌شوند زیرا با ارزش‌ها و آرمان‌های مورد احترام ملت ایران که در ناخودآگاه مردم ما نفوذ دارند، پیوندی وثیق و ناگسستنی دارند. بدین سان سرمایه‌ای برای وحدت و همدلی پایدار شکل می‌گیرد. از این جهت یاد و نام و هر نمادی که به نحوی به شهدا مربوط باشد، وحدت‌آفرین است. ملت ما تاریخی طولانی و سرشار از ارزش‌های والای بشری دارد که عمیقا با حس دینی و عرفانی درآمیخته است. بنابراین تمامی کسانی که به نوعی در مسیر استواری این ارزش‌ها گام برداشته و ایثار کرده‌اند نامشان پایدار می‌شود. شهدای ما هم به‌دلیل قدم برداشتن در این مسیر روشن، وحدت و یگانگی را در این مرز و بوم پی ریخته‌اند. مراسمی که برای بزرگداشت شهدا و ایثارگران جامعه برپا می‌شود وحدت و همدلی را در جامعه ما استوارتر می‌سازد. تشییع پیکر عطرآگین شهید حججی در این روزها شور و تحرک عظیمی در جامعه ما به وجود آورد که یادآور ارزش‌های ژرف تاریخی ملت ایران است، ارزش‌هایی که به لحاظ تاریخی بودنشان در ناخودآگاه جمعی ما نهادینه شده‌ است به این معنی که همه ما عمیقا تحت تاثیر آنها قرار داریم و رفتارمان در پرتو آنها شکل می‌گیرد. یادآوری این ارزش‌ها همواره موجب وحدت و یگانگی است.

انقلاب اسلامی ایران مرهون و مدیون ارزش‌های والایی است که شهدای این انقلاب با نثار جان خود در استقرار و استمرار آنها نقش‌آفرینی کردند. راهشان مستدام باد.

دکتر سیدعلی مرتضویان

استاد دانشگاه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
فرق است بین خر و گورخر

فرق است بین خر و گورخر

گورخر آفریقایی درون جوی آبی افتاده است و به دلیل استرس زیاد قادر به حرکت نیست، کمی آن طرف‌تر مردی تقریبا تنومند با چیزی شبیه افسار که در دست دارد به حیوان ضربه می‌زند تا از جوی آب بیرون بیاید.

تهران سینوسی

تهران سینوسی

آمار مبتلایان روز گذشته در تهران نشان می‌دهد با این‌که تعداد بستری‌ها همچنان بالاست اما تهران روزهای تقریبا آرام‌تری را نسبت به چند روز گذشته می‌گذراند؛ البته آرام نه به معنای این‌که سیر نزولی داشته باشیم بلکه این روند کاملا سینوسی است؛ یعنی مدام در حال بالا و پایین‌شدن است و به هیچ‌کدام از موج‌های نزولی‌اش نمی‌شود اطمینان کرد.

چرا طالبان با مذاکرات صلح بازی می‌کند؟

چرا طالبان با مذاکرات صلح بازی می‌کند؟

در افغانستان همه مشتاق شروع مجدد گفتگوهای صلحند. اما فرجام این مذاکرات بنفع کیست؟ بی‌رغبتی طالبان برای شرکت در محفل استانبول سبب شده برخی گمان کنند آنها از گفتگو فراریند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر