jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۶۸۱۳۹ ۰۹ شهريور ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

التهاب رقابت‌های مقدماتی جام جهانی، همه قاره‌ها را فرا گرفت

دنیا زیر سایه‌ جام جهانی

از امروز تا یک هفته دنیا به طور مطلق زیر سایه رقابت‌های انتخابی جام جهانی قرار دارد.

امروز و فردا در تمام ساعت‌ها شاهد برگزاری بازی‌های انتخابی جام جهانی در قاره‌ها و کنفدراسیون‌های مختلف خواهیم بود؛ از آسیا گرفته تا آفریقا، آمریکا، اروپا و اقیانوسیه. جدا از دیدارهای انتخابی جام جهانی در قاره آسیا که در صفحات 11 و 18 به آن اشاره کرده‌ایم و برای اولین بار برای ما از نظر جدول، تشریفاتی شده است در دیگر قاره‌ها دیدارهایی برگزار می‌شود که بعضی از آنها حساسیت بسیاری دارند و یک کشور منتظر نتیجه این بازی هاست. دیدار دو تیم آرژانتین و اروگوئه در مونته‌ویدئو در اروگوئه و همین طور بازی فرانسه و هلند در سن‌دنی پاریس.

نگاه تمام آرژانتین به مسی

بدون تردید نگاه و آرزوهای تمام مردم آرژانتین به ساق‌های لیونل مسی متمرکز شده است. بازیکنی که البته با این میزان از توقع، بیگانه نیست. اگرچه این توقع بالا آزارش می‌دهد، اما دوست دارد برای مردم کشورش کاری کند. آرژانتین در زمان محرومیت او تا حد یک تیم معمولی پایین آمد و تیغ تیز حذف از جام جهانی 2018 زیر گلوی این کشور رفت. همین خطر موجب شد فدراسیون فوتبال آرژانتین با سه وکیل به زوریخ سوئیس برود و حکم تبرئه فوق‌ستاره خود را بگیرد. فوق‌ستاره‌ای که بعد از چهار فینال ناکام، آن قدر مایوس شد که به طور موقت از تیم ملی کشورش خداحافظی کرد. حالا آرژانتین باید به زمین تیم سوم جدول برود.

اروگوئه 23 امتیازی و آرژانتین 22 امتیازی هستند و یک برد برای هر کشور نقشی تعیین‌کننده در صعود آنها خواهد داشت. مسی بعد از دو بازی کابوس‌وار سوپرکاپ اسپانیا، دو بازی تقریبا امیدوارکننده را با بارسلونا در لالیگا پشت سر گذاشت تا از نظر روحی به شرایط عادی برگردد. آرژانتین با یک دنیا انگیزه و آرزو به اروگوئه رفته تا شاید از این دیدار سخت سه امتیاز بگیرد. اروگوئه البته شرایط متفاوتی دارد. فوق‌ستاره این تیم در همان دو دیدار کابوس‌وار از گردونه بازی‌ها خارج شد. لوییز سوارز به دلیل مصدومیت، این بازی را از دست داده و امید اروگوئه در این دیدار به ادینسون کاوانی، بازیکن آماده پاری‌سن‌ژرمن است. این دیدار فوق‌العاده حساس، بامداد فردا در پایتخت اروگوئه برگزار می‌شود.

لاله‌ها باز هم پرپر می‌شوند؟

تیم ملی فوتبال هلند بعد از یک دوره طلایی و قهرمانی در یورو و صعود به فینال جام جهانی 2010، یک سقوط آزاد واقعی را تجربه کرد. تیم ملی هلند، امشب در ورزشگاه سن‌دنی پاریس باید دیداری تعیین‌کننده و حیاتی پشت سر بگذارد. یکی از ضعیف‌ترین هلند‌های تاریخ در برابر یکی از بهترین فرانسه‌های تاریخ. دیک ادووکات، سرمربی هلند که از اردیبهشت امسال جای دنی بلیند (سرمربی سابق) را گرفته در بازی امشب همان بازیکنان همیشگی را در اختیار دارد. از سیله‌سن گرفته تا ولتمن، دلی بلیند، اشنایدر و روبن پابه‌سن‌گذاشته، اما او معتقد است تیمش می‌تواند با تغییر تفکرات گذشته به موفقیت برسد حتی در زمین فرانسه. در آن سوی میدان، دیدیه دشان قرار دارد. مردی که توانسته نسل فوتبال فرانسه را از یک تیم همیشه شکست خورده به یک تیم برنده تغییر دهد و تیمی قدرتمند بسازد. این تیم مجموعه‌ای از بازیکنان نامدار فوتبال را در اختیار دارد. از واران و کوشینلی و اومتیتی گرفته تا کانته، متوئیدی، پوگبا، ژیرو، امباپه و گریژمان. بازی امشب فرانسه و هلند اگر با برد هلند تمام شود این تیم به بازی‌ها برمی‌گردد و امیدهایش برای صعود مستقیم به جام جهانی زنده خواهد ماند؛ اما در صورت برد فرانسه، هلند باز هم باید به چهار دیدار حساس پلی‌آف درون قاره اروپا فکر کند. این تیم دو سال قبل آن قدر ضعیف بود که نتوانست به یورو 2016 صعود کند. باید دید تیره‌روزی‌های لاله‌های هلند باز هم ادامه خواهد داشت یا ادووکات می‌تواند تیم ملی هلند را دگرگون کند.

اقیانوسیه (نیم سهمیه):

در این منطقه 6 تیم در دو گروه با هم رقابت کردند. در گروه اول نیوزیلند با ده امتیاز و در گروه دوم جزایر سلیمان با 9 امتیاز درصدر گروه قرار گرفتند تا این دو تیم برای تعیین نیم سهمیه این منطقه در برابر هم قرار بگیرند. تیم برنده دو بازی پلی‌آف در این منطقه، باید در برابر تیم پنجم منطقه آمریکای جنوبی بازی کند که فعلا تیم آرژانتین است.

جمعه

ساعت 11

نیوزیلند - جزایر سلیمان

آفریقا( 5سهمیه مستقیم):

پنجشنبه

اوگاندا - مصر

گینه - لیبی

جمعه

غنا - کنگو

نیجریه-کامرون

کیپ ورد- آفریقای جنوبی

مراکش - مالی

تونس - کنگو

گروه اول

1ـ کنگو - 2 بازی - 6 امتیاز

2ـ تونس با 6 امتیاز

3ـ گینه بدون امتیاز

4ـ لیبی بدون امتیاز

گروه دوم

1ـ نیجریه با 6 امتیاز

2ـ کامرون با 2 امتیاز

3ـ زامبیا با یک امتیاز

4ـ الجزایر با یک امتیاز

گروه سوم

1ـ ساحل عاج با 4 امتیاز

2ـ گابن با 2 امتیاز

3ـ مراکش با 2 امتیاز

4ـ مالی با یک امتیاز

گروه چهارم

1ـ بورکینافاسو با 4 امتیاز

2ـ آفریقای جنوبی با 4 امتیاز

3ـ سنگال با 3 امتیاز

4ـ کیپ ورد بدون امتیاز

گروه پنجم

1ـ مصر 6 امتیاز

2ـ اوگاندا با 4 امتیاز

3ـ غنا با یک امتیاز

4ـ کنگو بدون امتیاز

آمریکای جنوبی (4.5 سهمیه):

در منطقه آمریکای لاتین تنها چهار بازی باقی مانده و رقابت حساس تیم‌ها به اندازه‌ای فشرده است که هنوز هیچ کس نمی‌داند (جدا از برزیل که پیشتر صعود کرده )چه تیم‌هایی از این منطقه به جام جهانی روسیه صعود خواهند کرد.

جمعه

ونزوئلا - کلمبیا

شیلی - پاراگوئه

ساعت 3:30

اروگوئه - آرژانتین

ساعت 5:15

برزیل - اکوادور

پرو - بولیوی

جدول گروه:

1ـ برزیل با 14 بازی و 33 امتیاز

2ـ کلمبیا با 24 امتیاز

3ـ اروگوئه با 23 امتیاز

4ـ شیلی با 23 امتیاز

5 ـ آرژانتین با 22 امتیاز

6 ـ اکوادور 20 امتیاز

7ـ پرو با 18 امتیاز

8 ـ پاراگوئه با 18 امتیاز

9ـ بولیوی با 10 امتیاز

10ـ ونزوئلا با 6 امتیاز

آمریکای شمالی( 5/3 سهمیه):

شنبه

ساعت 3:30

آمریکا - کاستاریکا

ساعت 4:30

ترینیداد توباگو - هندوراس

ساعت 6

مکزیک - پاناما

 

جدول گروه:

1ـ مکزیک با 6 بازی و 14 امتیاز

2ـ کاستاریکا با 11 امتیاز

3ـ آمریکا با 8 امتیاز

4ـ پاناما با 7 امتیاز

5 ـ هندوراس با 5 امتیاز

6 ـ ترینیداد با 3 امتیاز

اروپا ( 13سهمیه مستقیم):

پنجشنبه

گروه A

ساعت 23:15

فرانسه - هلند

ساعت 23:15

لوکزامبورگ - بلاروس

ساعت 23:15

بلغارستان - سوئد

جدول گروه:

1ـ سوئد با 6 بازی و 13 امتیاز

2ـ فرانسه با 13 امتیاز

3ـ هلند با 10 امتیاز

4ـ بلغارستان با 9 امتیاز

5 ـ بلاروس با 5 امتیاز

6 ـ لوکزامبورگ با یک امتیاز

گروه B

ساعت 23:15

مجارستان - لتونی

ساعت 23:15

سوئیس - آندورا

ساعت 23:15

پرتغال - جزایر فارو

جدول گروه:

1ـ سوئیس با 6 بازی و 18 امتیاز

2ـ پرتغال با 15 امتیاز

3ـ مجارستان با 7 امتیاز

4ـ جزایر فارو با 5 امتیاز

5 ـ آندورا با 4 امتیاز

6 ـ لتونی با 3 امتیاز

گروه H

ساعت 23:15

یونان - استونی

ساعت 23:15

قبرس - بوسنی و هرزگوین

ساعت 23:15

بلژیک - جبل‌الطارق

جدول گروه:

1ـ بلژیک با 6 بازی و 16 امتیاز

2ـ یونان با 12 امتیاز

3ـ بوسنی با 11 امتیاز

4ـ قبرس با 7 امتیاز

5 ـ استونی با 4 امتیاز

6 ـ جبل‌الطارق بدون امتیاز

جمعه

گروهC

ساعت 23:15

سن مارینو - ایرلند شمالی

ساعت 23:15

نروژ - آذربایجان

ساعت 23:15

جمهوری چک - آلمان

جدول گروه:

1ـ آلمان با 6 بازی و 18 امتیاز

2ـ ایرلند شمالی با 13 امتیاز

3ـ جمهوری چک با 9 امتیاز

4ـ آذربایجان با 7 امتیاز

5 ـ نروژ با 4 امتیاز

6 ـ سن مارینو بدون امتیاز

گروه E

ساعت 20:30

قزاقستان - مونته‌نگرو

ساعت 23:15

دانمارک - لهستان

ساعت 23:15

رومانی - ارمنستان

جدول گروه:

1ـ لهستان با 6 بازی و 16 امتیاز

2ـ مونته نگرو با 10 امتیاز

3ـ دانمارک با 10 امتیاز

4ـ رومانی با 6 امتیاز

5 ـ ارمنستان با 6 امتیاز

6 ـ قزاقستان با 2 امتیاز

گروه F

ساعت 23:15

اسلوواکی - اسلوونی

ساعت 23:15

لیتوانی - اسکاتلند

ساعت 23:15

مالت - انگلیس

جدول گروه:

1ـ انگلیس با 6 بازی و 14 امتیاز

2ـ اسلواکی با 12 امتیاز

3ـ اسلوونی با 11 امتیاز

4ـ اسکاتلند با 8 امتیاز

5 ـ لیتوانی با 5 امتیاز

6 ـ مالت بدون امتیاز

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر