jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۶۶۳۷۸ ۰۵ شهريور ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

آیا درد ناحیه معده در همه موارد به بیماری‌های گوارشی مربوط می‌شود؟

در همه موارد خیر. پزشک در این خصوص باید دقت بیشتری داشته باشد اگر درد معده هنگام پله بالا رفتن، فعالیت بدنی و عصبانیت تشدید شود، می‌تواند علل غیرگوارشی (قلبی) داشته باشد. افراد باید درد قفسه سینه را که با خوردن غذای سنگین بویژه کله پاچه تشدید می‌شود، جدی بگیرند. دردی که با فعالیت ایجاد شود و با قطع فعالیت تمام شود به بیماری قلب مربوط می‌شود.

هر دردی که از ناف به بالا از فک تحتانی به پایین چه جلوی بدن، چه پشت بدن در آقایان بالای 40 سال هنگام فعالیت و غذا خوردن ایجاد شود باید مدنظر قرار بگیرد و به بیماری قلب هم فکر کنیم. در خانم‌ها تا 50 سالگی انتظار نداریم درد قلبی یا درد کرونری وجود داشته باشد، چراکه هورمون‌های استروژن و پروژسترون عامل حفاظتی دارند.

سکته زود رس در زنان و مردان در چه سن و سالی است؟

سکته زودرس زمانی اتفاق می‌افتد که خانمی زیر 65 سال و مردی زیر 50 سال دچار سکته شود. البته سکته خانم‌ها زیر 65 سال می‌تواند بیانگر دیابتی بودن او باشد.

آیا استرس در ایجاد دردهای قلبی یا آنژینی موثر است؟

بله. شنیدن خبرهای بد، هیجان و استرس موجب اسپاسم می‌شود. اسپاسم، هم در ایجاد دردهای قلبی و هم سکته قلبی موثر است.

آقایان مسن هر چند وقت یکبار برای چکاپ قلب باید مراجعه کنند؟

آقایان از 60 سال به بالا می‌توانند هر شش ماه یک بار اگر هیچ مشکلی نداشته باشند نوار قلب و اکو انجام دهند. اما از 40 سالگی، سالی یک بار مراجعه کافی است.

دردهای ناحیه قفسه سینه که با غذاخوردن ایجاد می‌شود و بعد از باد گلو رفع می‌شود از چه عاملی ناشی می‌شود؟

این گونه دردها بیشتر گوارشی است.

مشخصات دردقلبی و غیرقلبی چیست؟

درد قلبی یک احساس گنگ است. بیمار اظهار می‌دارد باری سنگین روی سینه‌اش قرار دارد و ممکن است دستش را جمع کند و روی سینه‌اش قرار دهد. ناخوداگاه می‌گوید قلبم را چنگ می‌زنند. اگر بیمار 50 تا 60 سال دارد، سیگار می‌کشد و دیابت دارد این جور دردها را نباید عصبی تلقی کنیم. دردهای سوزشی بیشتر دردهای عصبی ـ عضلانی است.

آیا ارث در بروز مشکلات قلبی نقش دارد؟

بله.

آیا همه افراد بالای40 سال باید قرص آسپرین مصرف کنند؟

خیر. قبلا این پروتکل اجرا می‌شد که نتیجه آن بروز زخم معده و اثنی‌عشر در افراد بود. به همین علت دستورالعمل تغییر کرد و افرادی که بیماری جدی و سابقه خانوادگی بیماری قلبی دارند باید آسپیرین
مصرف کنند.

درد سمت چپ قلب در سنین پایین (16 سالگی) از چه مشکلی ناشی می‌شود؟

ممکن است پرولاپس دریچه میترال (افتادگی دریچه میترال) یا شلی دریچه میترال وجود داشته باشد. این افراد تنگی رگ ندارند. با اکو می‌توان متوجه این موضوع شد.

آیا دردهای ناحیه قفسه سینه می‌تواند علل عصبی داشته باشد؟

بله. در صورتی که کلیه آزمایشات مثل اکو و تست ورزش مشکلی را نشان ندهد فرد باید به دکتر متخصص اعصاب مراجعه کند و یک نوار مغزی هم بگیرد.

دکتر منوچهر قارونی

متخصص قلب و عروق

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ورود بورسی پرابهام

ورود بورسی پرابهام

با گسترش بازار سرمایه و رکوردزنی شاخص بورس در ماه‌های اخیر، بسیاری از شرکت‌ها متقاضی حضور در بورس و عرضه عمومی سهام خود در بازار سرمایه هستند.

«برد - برد» واقعی

«برد - برد» واقعی

یکی از اصلی‌ترین وظایف دستگاه سیاست خارجی تدوین استراتژی کار با کشورهای مختلف و طراحی راهبردهای بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر