jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۰۵۷۶۵۵ ۱۰ مرداد ۱۳۹۶  |  ۱۱:۲۲

قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر از ورود مواد مخدر جدید با پایه روانگردان به نام «ام پی اس»به کشور خبر داد و گفت: به دلیل شباهت به دارو، حمل این ماده مخدر بسیار آسان است.

«ام پی اس» مخدر جدید در ایران

به گزارش جام جم آنلاین از مهر، سردار علی مویدی با اشاره به آموزش کارکنان فرودگاه و گمرکات برای برخورد با قاچاق و ورود و رواج این ماده مخدر به کشور گفت: امیدواریم با تلاش رسانه ها و مردم توفیقات خوبی در برخورد با این مواد و جلوگیری همه گیر شدن آن در جامعه داشته باشیم.

وی افزود: در ستاد مبارزه با مواد مخدر نگاهمان با وزارت بهداشت یکسان است و وزادت بهداشت یکی از ارگان های ذی ربط در امر مواد مخدر است که توفیقات خوبی را با هم در این زمینه در امر مبارزه با مواد مخدر انجام داده ایم.

قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: حذف اعدام در مجازت قاچاقچیان مواد مخدر نداریم. بحث های متفاوتی در این زمینه انجام شده است و خوشبختانه نمایندگان مجلس در این زمینه توجیه شده اند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره کولبران و نقش آنها در قاچاق مواد مخدر به کشور گفت: همه کولبران قاچاقچی نیستند. بخشی از این افراد برای معیشت اقدام به کولبری می کنند اما در مرزهای غربی معضل ورود مواد پیش ساز را داریم کهطرح مرزبان ها در این زمینه آموزش دیده اند.

سردار مویدی درباره توزیع شربت تریاک تاکید کرد: نمونه های زیادی داشته ایم که باعث ترک مواد مخدر میشود و امیدواریم این روش که روش علمی و جایگزینی برای ترک مواد است در کشور ما هم دنبال شود.

قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره توزیع مواد مخدر دولتی گفت: موضوع مطرح شده قطع رابطه قاچاقچیان و مصرف کنندگان به صورت معتادان است. در برخی از کشورها مواد روان گردان به صورت کنترل شده در اختیار مصرف کننده ها قرار می گیرد اما هیچ کشوری تریاک در اختیار معتادان قرار نمی دهد. چیزی که در مجلس تصویب شد درباره شربت تریاک بود و کمیسیون مجلس هم به این نکته اذعان کرد که این طرح پخته نیست و جای کار دارد.

وی درباره طرح توانمند سازی مربیان گفت: در سال جاری در همه استان ها طرح توانمند سازی دنبال میشود. ارزیابی ما مثبت بوده و تلاش می کنیم راه پیشگیری را از مدارس و خانواده ها دنبال کنیم.

سردار مویدی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: التهابی در بحث مواد مخدر داشتیم به خاطر همین طرح ناپخته توزیع تریاک بود. ستاد خیلی تلاش کرد که برنامه های متعددی را برگزار کند و تبعات بیان این برنامه های ناپخته را اعلام کرد و به سمع و نظر مردم رساند. کاملا مشهود بود که این طرح ناپخته است. آنچه که در رسانه ها آمد با آنچه در طرح آمده ۱۸۰ درجه فرق می کند. رسانه هایی که بیش فعالانه در این زمینه پرداختند فقط سیاه نمایی کردند. اسنادی که مطرح شد هم نشان می داد که وزارت بهداشت وقت در زمان حکومت پهلوی هم اعلام کرده بود که توزیع مواد مخدر دولتی در قالب کوپن تریاک اصلا قابل قبول و اجرایی نیست. پرداخت غیر کارشناسانه رسانه ها به این امر باعث شد التهاب زیادی در امر مواد مخدر و مبارزه با آن رخ دهد.

وی گفت: یکی از مجاری خوبی که باعث شد تجهیزات خوب و مکانیزه برای آن در نظر بگیریم بحث فرودگاه ها بود. موارد زیادی در پلیس فرودگاه ها شناسایی و دستگیر شدند که این دستگیری ها علاوه بر ورود مواد روان گردان و مخدر به کشور از خروج مواد به صورت قا اق جلوگیری می کند.

قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر به حجاج نیز توصیه کرد حالا که در آستانه آغاز سفرهای زیادتی حج تمتع قرار داریم قطعا با توجه به آموزش های لازم به هیچ عنوان هیچ دارو و هیچ ماده مخدری را با خود حمل نکنند.

سردار مویدی با اشاره به قوانین سخت گیرانه عربستان درباره مواد مخدر نیز گفت: آموزش های لازم به حجاج داده شده است و امیدواریم با همه پیشگیری هایی که صورت گرفته است حج ۹۶ در آرامش و بدون هیچ مشکلی انجام شود.

قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: بحث حذف اعدام به هیچ وجه نداریم. قوانین مربوط به برخورد با قاچاق مواد در حال تعییر است. که این برخوردها بازدانده تر است.

وی با ارایه کارنامه فعالیت های ستاد در امر مبارزه با مواد مخدر گفت: کارنامه ایران در امر مبارزه با مواد مخدر بسیار درخشان است از ۴ سال گذشته رویکرد ما فرهنگ پیشگیرانه و آموزش مهارت های زندگی ۱۰۸ درصد رشد داشته است. از ۸۸ تا ۹۱ و از ۹۲ تا ۹۵، ۲۸ درصد رشد راهنمایی پیشگیری داشته ایم. در بحث درمان و کاهش آسیب هم شاهد رشد ۶۱ درصدی بوده ایم که این آمار بسیار قابل دفاع است.

سردار مویدی گفت: در خصوص صیانت های اجتماعی فرایند مبارزه با مواد مخدر، حلقه های متعددی را شامل می شود از مهد کودک تا دوران دانشگاه همه درگیر هستند برای همین هم بسته های آموزشی ویژه هر رده سنی در نظر گرفته شده است که همه بسته ها مبنای علمی دارد که در اختیار مردم قرار می گیرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

سوختن درخت طبیعی نیست!

سوختن درخت طبیعی نیست!

در ده روز گذشته، حدود 300 نقطه از اراضی جنگلی آتش گرفته است. شاید بسیاری بگویند این آتش‎سوزی‌ها عمدی است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر