با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، بازار شب عید هم بتدریج در حال گرم شدن است. البته رکود اقتصادی سه سال اخیر، کم و بیش بر بازارها حاکم است.
کد خبر: ۱۰۱۱۰۷۳
زیر پوست بازار شب عید

بسیاری از کسبه و فعالان اقتصادی که از ماه‌ها پیش منتظر بازار شب عید بودند، امید دارند با توجه به آب شدن یخ بازار، سال 95 را با خوشی به پایان برسانند.

208 نمایشگاه عرضه مستقیم کالا در سراسر کشور که با هدف عرضه کالاهای اساسی با تخفیف‌های 10 تا 20 درصدی در حال برگزاری است، در کنار فروش‌های فوق‌العاده در سطح 11 هزار و 500 واحد صنفی در سراسر کشور، فرصت خرید مناسبی برای مردم در شب عید سال 96 مهیا کرده است.

با این حال، مشکلات ناشی از فرهنگسازی‌های نامناسب و تغییر سبک زندگی مردم در کنار سهم بالای کالاهای قاچاق و وارداتی بخصوص در بازارهایی چون پوشاک، همچنان بازار کشورمان را آزار می‌دهد.

راه گرانفروشی بسته است

رئیس اتاق اصناف اعلام کرد که هیچ مشکل و کمبودی برای تامین کالا و محصولات مورد نیاز مردم برای شب عید وجود ندارد و به غیر از نمایشگاه‌های بهاره، فروش و عرضه مستقیم محصولات مختلف راه را برای گرانفروشی بسته است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق اصناف، علی فاضلی اظهار کرد: فروش فوق‌العاده محصولات و کالاهای مورد نیاز شب عید در سطح شهر با مجوز اتحادیه‌های صنفی مختلف آغاز شده است که این تمهیدات و فراوانی در عرضه، راه را بر گرانفروشی و سودجویی می‌بندد.

رئیس اتاق اصناف درخصوص تشدید نظارت‌ها و کنترل در بازار شب عید و ایام نوروز ادامه داد: ناظران اتاق اصناف به همراه دستگاه‌های متولی دیگر مانند سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت، گشت‌ها و نظارت‌های خود را تشدید کرده‌اند و مردم می‌توانند در صورت مشاهده گرانفروشی و سودجویی در بازار آن را از طریق سامانه تلفنی 124 به اطلاع مأموران برسانند، چراکه ناظران اتاق اصناف به صورت شبانه روزی کار می‌کنند و روزانه بیش از 15 ساعت در بازار حضور دارند.

مردم برندباز شده‌اند

محمد فتاحی، یکی از تولیدکنندگان پوشاک درباره بازار شب عید به خبرنگار ما گفت: اگر به‌دنبال اطلاعات رونق بازار شب عید پوشاک هستید، بد نیست سری به محله مشیرخلوت بزنید تا از روند فروش آرم‌ها و برچسب‌های خارجی، متوجه گرمای بازار شب عید بشوید.

وی توضیح داد: اغلب خریداران بازار پوشاک ایران برندباز شده‌اند و به جای این‌که به کیفیت تولید توجه داشته باشند به دنبال خرید برندهای خارجی هستند که شاهد مثال آن افزایش تعداد فروشگاه‌های توزیع برندهای خارجی در مناطق مختلف شهری بخصوص مراکز خرید معروف است.

این تولیدکننده پوشاک با معمولی عنوان کردن بازار شب عید امسال، ادامه داد: نمی‌توان انتظار بالایی از این بازار داشت به این دلیل که قدرت خرید مردم کاهش یافته و رقابت نابرابری میان تولیدات ایرانی و وارداتی‌هاست.

وی با اشاره به این‌که کالاهای قاچاق در بازار همچنان یکه‌تازی می‌کند، افزود: بازار پوشاک همچنان درگیر رقابت نابرابر خارجی‌ها و داخلی‌هاست و قاچاق و انواع و اقسام مزون‌های غیرقانونی، عاملی شده تا تولیدکنندگان بنام و رسمی با چالشی جدی مواجه شوند.

وی تخفیف‌های ارائه شده در بازار پوشاک را نشانه‌ای واضح از رکود بازار دانست و گفت: اگر به خیابان‌های معروفی مثل چرچیل، ولی‌عصر، هفت‌تیر و سنایی سری بزنید، می‌بینید که تابلوهای تخفیف کاملا مشخص است، البته نه به دلیل فرارسیدن ایام پایانی سال، بلکه شاهد مثالی غیرقابل انکار از رکود بازار است.

مردم مراقب تخفیف‌های صوری باشند

در همین حال «منصور.ش»، فروشنده لوازم بهداشتی در خیابان مولوی نیز درباره اوضاع کسب و کارش در شب عید به جام‌جم توضیح داد: با نگاهی به ترافیک، اغلب افراد فکر می‌کنند که در بازار شب عید امسال، کسبه حسابی کارشان رونق دارد در حالی که فروشگاه‌ها آنطور که باید از مشتری پر نشده است.

منصور تاکید کرد: قدرت خرید مردم به‌واسطه افزایش قیمت کالاها و کاهش درآمدها بسیار پایین آمده و تا جای ممکن از هزینه‌های اضافه خودداری می‌کنند به این ترتیب بسیاری از کالاها بدون تقاضا مانده است. وی با اشاره به اطلاعیه‌های تخفیف قیمت کالاها به خبرنگار ما گفت: این برچسب‌ها در بسیاری از شرایط غیرواقعی است و حتی اگر براساس دستورالعمل اتحادیه قیمت‌گذاری صورت گرفته باشد، باز هم در مجموع نسبت به گذشته کالاها گران‌تر به دست مشتری می‌رسد.

این کاسب خیابان مولوی تاکید کرد: اسفند امسال بیشتر خریداران گرچه براساس عادت گذشته برای تامین نیازهای شب عید خود به بازار مراجعه می‌کنند، ولی اغلب آنها به دنبال مقایسه قیمت‌ها با فروشگاه‌های زنجیره‌ای نزدیک محل خود هستند که همین نکته عاملی در کاهش فروش کسبه این منطقه شده است.

وی افزود: برخی فروشگاه‌ها با درنظرگرفتن میزان بدهی‌هایشان، قیمت کالاها را تعیین می‌کنند به این ترتیب که مثلا اگر فروشگاهی روزی یک میلیون تومان چک یا هزینه داشته باشد به اندازه تامین این رقم قیمت‌ها را کاهش می‌دهد و پس از آن دوباره با قیمت‌های واقعی به فروش کالا اقدام می‌کند و همین موضوع باعث برهم خوردن قیمت در بازار کالاها شده است.

ارزان‌فروشی مستاجرها به‌نفع خریداران

محمد.م، یکی از فروشندگان منسوجات در منطقه مولوی تهران درباره اوضاع بازار شب عید امسال به جام‌جم می‌گوید: گرچه نرخ تورم نسبت به گذشته کاهش یافته است، اما این کاهش بیانگر رونق اقتصادی نیست چون کم‌شدن تقاضا در کالاها باعث شده تا تورم کاهش یافته باشد.

این فروشنده افزود: اخبار کاهش تورم در حالی منتشر شده که خریداران شب عید با انتظار ارزانی وارد بازار شب عید امسال می‌شوند در حالی که واقعیت بازار چنین نیست و همین نکته عاملی در کاهش تقاضا شده است.

به اعتقاد وی، اغلب کسبه که مستأجرند در بازار فعلی اقدام به ارائه تخفیف و نصب اطلاعیه‌های حراج کرده‌اند، چون نمی‌توانند مبلغ اجاره را در این بازار راکد تأمین کنند، اما آن گروه که مالک فروشگاه هستند، تقریبا قیمت‌ها را تغییر نداده‌اند.

محمد تاکید کرد: در شرایط فعلی اولویت‌های مردم کاملا تغییر کرده و تأمین نیازها به ترتیب پرداخت اجاره‌بهای منزل، تامین نیازهای حداقلی فرزندان و خوراک است، بنابراین بسیاری از مشاغل در شرایط فعلی بدون مشتری روزگار خود را سپری می‌کنند.

تورم صعودی شده است

از سوی دیگر علیرضا. ت، یکی از فروشندگان فرش و موکت در خیابان مصطفی خمینی با اشاره به افزایش قیمت کالاها طی چند ماه گذشته به خبرنگار ما گفت: من اگر امروز ارزان بفروشم، فردا نمی‌توانم کالای مورد نیازم را تامین کنم.

علیرضا ادامه داد: این‌که گفته می‌شود تورم کاهش یافته در قیمت‌ها هیچ تاثیری نداشته است به این دلیل که هزینه‌های تولید کارخانه‌ها افزایش یافته و هیچ کارخانه‌ای با زیان به فعالیت خود ادامه نمی‌دهد بلکه افزایش قیمت کاملا طبیعی اتفاق افتاده است.

وی تاکید کرد: فروشگاه‌هایی که به‌صورت نمایندگی‌های رسمی و با قیمت‌های مشخص ملزم به ارائه کالاها هستند در برخی موارد حاضرند با حداقل سود یا حتی بدون سود کالاهایشان را بفروشند که هزینه‌های ماهانه و حقوق و دستمزد پرسنل را تامین کنند و در صورت ادامه این روند، واحدهای صنفی قطعا با مشکلات عمده‌ای مواجه خواهند شد.

وضعیت بازار کفش

یکی از تولیدکنندگان کفش محدوده خیابان 15 خرداد هم به خبرنگار جام‌جم عنوان کرد: محله ما در خیابان خیام، از گذشته یکی از مراکز تولیدی کفش در تهران بود و گروه زیادی در آنجا مشغول کار بودند، اما از ابتدای دهه 90 تا امروز رفته رفته تغییر کاربری یا تعطیلی کارگاه‌ها موضوعی کاملا عادی در خیابان شده است.

وی با انتقاد از واردات کفش، افزود: واردات، پاپوش رکود برای بازار کفش است، به این دلیل که واردات کفش‌های بی‌کیفیت و فروش آنها در میان محصولات نمایشگاهی، عاملی شده برای حذف تعداد بیشتری از تولیدکنندگان داخلی.

این تولیدکننده، افزود: بهترین گزینه برای بازار، رونق تولید در کنار کاهش هزینه‌های تولید است، در حالی که در اخبار دائم می‌شنویم تورم تک‌رقمی شده است، اما وقتی تولیدکننده نمی‌تواند محصولاتش را بفروشد، کاهش تورم چه دردی را از زندگی او و کارگران درمان کرده است.

وی تاکید کرد: اگر تورم داشته باشیم و رونق در بازار هم باشد، بالاخره دخل‌و‌خرج به نوعی با هم جور می‌شود، ولی وقتی کاسبی نیست و درآمدی نداریم، هرچه تورم هم کاهش یابد، نیازهای زندگی تأمین نمی‌شود، چون پولی در بساط نیست.

عماد عزتی - اقتصاد

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها