jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۰۷۴۹۷   ۱۱ اسفند ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

یادداشت

پیام کوثر

1ـ حضور اجتماعی: حضرت زهرای مرضیه(س) با زندگی و مبارزه در عرصه های گوناگون عبادی، اجتماعی، خانوادگی و سیاسی نشان داد که یک بانو می‌تواند با حفظ حریم عفت و ارزش های انسانی در بسیاری از عرصه‌های اجتماعی حضور داشته باشد.

2ـ دفاع از ولایت: فاطمه زهرا(س) در هنگام دفاع از حریم ولایت به میدان سخنوری نیز گام گذاشت و با ایراد خطبه های شورآفرین بسیاری از حقایق را فاش ساخت و برای نشان دادن چهره واقعی اسلام و اصل امامت و دفاع از ولایت از هیچ کوششی فروگذار نبود.

3ـ خیرکثیر: فاطمه زهرا(س) گذشته از سخنان پرشور خویش و با وجود وصیت نامه ای کوتاه که آموزه های اجتماعی بسیار فراوانی دارد همواره با انسان های دیگر با مهرورزی و محبت بسیار رفتار می کرد و براستی مفهوم «خیرکثیر» را در رفتار اجتماعی خویش آشکار ساخت. بسیاری از این رفتارهای انساندوستانه را وی از پدر بزرگوار خویش حضرت محمد(ص) آموخته بود، سخنان فاطمه(س) هم در خطبه تاریخی فدک و هم در نیایش هایش براستی پیامی برای انسان های فرزانه در طول تاریخ بوده است.

4ـ تقدم همسایه: امام صادق(ع) از پدران خویش و مخصوصا از امام حسن بن علی(ع) روایت می کنند: مادرم شب های جمعه را تا بامداد در محراب عبادت می ایستاد و چون دست به دعا بر می داشت مردان و زنان با ایمان را دعا می‌ کرد. اما درباره خود چیزی نمی گفت روزی به ایشان گفتم: «مادر، چرا برای خود نیز مانند دیگران دعای خیر نمی‌کنی؟» حضرت زهرا سلام الله علیها در پاسخ فرمودند: «فرزندم همسایه مقدم است»

5ـ درس بزرگ: حضرت زهرا سلام الله علیها زمانی با علی ابن ابیطالب ازدواج کرد که مسلمانان در بدترین شرایط زندگی به سر می‌بردند شرایط زندگی اصحاب صفه که گروهی از مسلمانان وفادار و یاران گزیده پیامبر بودند براستی دردناک بود افرادی چون سلمان، ابوذر، عمار یاسر و بلال در سایه پوشی از مسجد می‌خفتند و در نهایت عُسرت به سر می بردند. رسول اکرم (ص) در آن شرایط بسیار سخت می‌گفتند که هیچ تقاوتی نباید از نظر زندگی بین فرزندان زهرا(س) و دیگران باشد در حالی که دیگران برای رسیدن به پیروزی رنج می برند هرگز نباید خانواده من و نزدیکانم در رفاه زندگی کنند، این آموزه و نگاه پیامبر در تمام زندگی حضرت زهرا(س) و فرزندان معصومش در آینده نیز تجلی یافت و نمود آن را می توان در زندگی خود آن حضرت و دیگر ائمه اطهار آشکار ملاحظه کرد، درسی که شاید امروز بیش از هر زمان دیگری باید مسئولان و حاکمیت اسلامی به آن توجه داشته باشند.

استاد محمود حکیمی

نویسنده و پژوهشگر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ایالات‌ متحده‌آمریکا در تلاش برای حفظ هژمونی در حال افول خود، در پرونده‌های خاصی، متوسل به تحریم‌های یکجانبه برای اعمال فشار بر قدرت در حال ظهور چین شد. یکی از پاشنه‌های آشیل اژدهای خفته از نظر واشنگتن، هنگ‌کنگ است.

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

سازمان صداوسیمای جمهوری ایران در ادامه تلاش برای تقویت روابط فرهنگی-رسانه‌ای با کشورهای دوست، از جمله روسیه، اینک در مسیر اقدامی بنیادین و اساسی قرار گرفته است که می‌تواند روابط ایران و روسیه را در همه عرصه‌ها با تحولی چشمگیر و رو به جلو هدایت کند.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر