jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۰۳۴۹۶   ۰۱ اسفند ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

کتاب شاهنامه روایت ماجراهای افسانه‌ای و اساطیری در مورد ایران است و نقالان در گذشته در نمایش‌های روحوضی و یا قهوه‌خانه‌ها روایت‌هایی مهیج و شیرین شاهنامه را برای شنوندگان بازگو می‌کردند.

«مبارک» به کارگردانی محمدرضا نجفی امامی و با بازی الناز شاکردوست، امیر رهبری، تورج نصر و... داستان پیرمرد نقالی را روایت می‌کند که با عروسک‌هایی که در اقتباس از شخصیت‌های شاهنامه ساخته شده‌اند، به کسب و کار مشغول است. پیرمرد بخش فراوانی از زندگی‌اش را در جهان اسطوره‌ها گذرانده و نگران روزی است که شخصیت‌های سیاه افسانه‌ای، دنیا را به سوی تاریکی و تباهی بکشانند. 21 کاراکتر انیمیشنی در این فیلم حضور دارند که برای کمک رساندن به پیرمرد نقال، با نوه جوان او (با بازی الناز شاکردوست) همراه می‌شوند و داستان پرفراز و نشیب و ماجراجویانه‌ای را آغاز می‌کنند.

مبارک را همه می‌شناسند، خصوصا کسانی که به نمایش‌های خیمه شب‌بازی علاقه دارند. از آن طرف مبارک عروسکی است که از دیرباز در نمایش‌های عامیانه ایرانی حضور داشته و با شیطنت و شوخ‌طبعی، مخاطبان را خندانده است. در نمایش‌های خیمه شب‌بازی، معمولا شخصی که مرشد نامیده می‌شود داستان را روایت می‌کند و مبارک با سوال‌ها و شیطنت‌هایش، با او همراه است. نام فیلم سینمایی «مبارک» از این شخصیت دوست‌داشتنی و ماندگار در ذهن ایرانیان گرفته شده.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

دو قطبی‌ های موهوم

دو قطبی‌ های موهوم

بداخلاقی در انتخابات‌ ها ریشه در رقابت‌های توهمی و خیال‌انگیز دارد. رقابت در فضای سیاسی ما برآمده از نزاعات دیو و دلبری است. در خیال و ذهن از یکی دیو می‌سازیم و از یکی دلبر.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

روزنامه بیشتر

پیشخوان

بیشتر