جام جم آنلاین - آرشیو

jamejamonline
آرشیو
از تاريخ:
تا تاریخ:
تعداد نتايج:
شایعات واکسیناسیون را فراموش کن

شایعات واکسیناسیون را فراموش کن

درست است که امروز با توجه به افزایش تعداد واکسن‌هایی که در حال وارد شدن به کشور است واکسیناسیون با سرعت بالاتری پیش می‌رود اما در این میان عده‌ای هم هستند که هنوز هم بعد از گذشت ماه‌ها از آغاز واکسیناسیون، با وجود دیدن مرگ ‌و میر ناشی از بیماری کووید ۱۹ کماکان ساز مخالف می‌زنند و نه تنها خودشان واکسن نزده‌اند، بلکه اطرافیان را هم ترغیب می‌کنند که واکسن تزریق نکنند.

«سینوفارم و سوبرانا 2» برای دانش‌ آموزان

«سینوفارم و سوبرانا 2» برای دانش‌ آموزان

رکوردشکنی در حوزه واکسن ادامه دارد. دیروز با تزریق یک میلیون و 120 هزار و 67 دوز واکسن کرونا، رکورد تازه‌ای در تزریق روزانه واکسن به ثبت رسید اما خبرهای خوب به واردات محموله‌های بزرگ واکسن و افزایش سرعت واکسیناسیون محدود نمی‌شود.

شروط  اخراج دندان‌ عقل

شروط اخراج دندان‌ عقل

خروج دندان‌ عقل هیچ ربطی به عاقل‌شدن یا کم‌عقل‌شدن شما ندارد. دندان‌ عقل حاصل تکامل بشری طی سده‌های متمادی است. یعنی تغییرات سبک‌زندگی و پختن غذاها، نیاز به آرواره‌های قوی‌تر را کاهش داد و در نتیجه فک انسان به مرور کوچک‌تر شد.

احتمال مرگبارترشدن کووید، از پله 19 به 22

احتمال مرگبارترشدن کووید، از پله 19 به 22

درست در هفته‌های پرالتهابی که سویه دلتای ویروس کرونا با قدرت سرایت بسیار بیشتری نسبت به دیگر جهش‌ های کووید 19 در کشورمان، روزانه تلفات جانی زیادی از خود به جا می‌گذارد، خواندن خبری به نقل از محققان سوئیسی، موجی از نگرانی را در ارتباط با ابعاد تازه و تهاجمی دیگری از ویروس کرونا در افکار عمومی ایجاد کرده است.

قارچ سیاه در کمین بیماران دیابتی

قارچ سیاه در کمین بیماران دیابتی

کووید ١٩ بیماری ویروسی بسیار عجیبی است که طی یک‌سال‌و‌نیم اخیر، متخصصان و پژوهشگران سراسر دنیا را به‌واسطه تظاهرات متفاوتش در افراد مختلف و نیز جهش‌های پی‌درپی که منجر به آسیب‌پذیری بیشتر سیستم ایمنی مبتلایان شده سردرگم کرده‌است.

باید و نبایدهای اکسیژن درمانی در نبرد با کرونا

باید و نبایدهای اکسیژن درمانی در نبرد با کرونا

تنگی نفس، سرفه، افزایش ضربان قلب، درد عضلانی و سردرد در یک بیمار مبتلا به کرونا نشان از آن دارد که ویروس کووید 19 ریه‌ها را درگیر کرده است. درگیری ریوی در بیماران مبتلا به کرونا سبب کاهش سطح اکسیژن خون می‌شود.

رد پای بی‌اختیاری ادراری در ضعف عضلات لگن

رد پای بی‌اختیاری ادراری در ضعف عضلات لگن

اگر از افرادی هستید که هنگام سرفه، عطسه یا خندیدن دچار ریزش ادرار به‌صورت بی‌اختیار می‌شوید یا وقتی بیش از یک ساعت، خارج از خانه هستید باید به‌سرعت خود را به دستشویی برسانید با مشکل بی‌اختیاری ادرار دست‌وپنجه نرم می‌کنید.

نگران عوارض واکسن کرونا نباشید

نگران عوارض واکسن کرونا نباشید

به‌دنبال بروز برخی عوارض نادر مانند لخته شدن خون پس از تزریق واکسن آسترازنکا، برخی کشورها تزریق آن‌را برای افراد زیر50 تا 60 سال متوقف کردند.

آنچه زنان از واکسن کرونا باید بدانند

آنچه زنان از واکسن کرونا باید بدانند

با ادامه روند واکسیناسیون، همچنان اما و اگرهای زیادی در ذهن مردم درباره واکسن کرونا و عوارض ناشی از تزریق آن وجود دارد. آنقدر اخبار ضدونقیض و شایعه‌های ریز و درشت خبری بر ذهن مردم اثر گذاشته است که همچنان برخی افراد از تزریق واکسن واهمه دارند با وجود آن‌که می‌دانند ایمن‌ترین راه خروج پیروزمندانه از نبرد عمومی با کووید 19، واکسیناسیون همگانی است.

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

طی دو هفته گذشته سویه جدید ویروس كرونا یعنی «دلتا ویروس» با سرعت سرایت‌پذیری حدود ۶۰تا۷۰برابر بیشتر از كرونای آلفا (انگلیسی) و بازمان انتقال بسیار كوتاه‌تر از گونه‌های پیشین، افراد بیشتری را مبتلا می‌كند.

راه‌ های حفاظت از توان باروری زنانه

راه‌ های حفاظت از توان باروری زنانه

براساس آمار رسمی وزارت بهداشت و درمان، در سال‌های اخیر نرخ فرزندآوری در کشورمان بسیار پایین آمده و به عدد 1.8 رسیده که جمعیت‌شناسان آن را اصطلاحا «زیر نرخ جانشینی» می‌نامند.

از عملکرد سازمان‌ها راضی نیستیم

از عملکرد سازمان‌ها راضی نیستیم

کرکره‌های نیمه‎باز مشاغلی که در محدودیت‌ها نباید باز باشند، این روزها در شهر زیاد به چشم می‎آید. برخی از صاحبان مشاغل حتی با کرکره باز و افراشته کار می‌کنند. بیش از دو هفته از اعمال محدودیت‌ها می‌گذرد و طبق تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا، اعمال محدودیت‌ها در این هفته نیز تمدید شده‌است.

شلیک پنهان کرونا به قاب سلامت

شلیک پنهان کرونا به قاب سلامت

شیوع بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ از اواخر سال ۹۸ تا‌کنون، نه‌تنها ما را با چالش مرگ ‌و میر انسان‌ها در سراسر جهان روبه‌رو کرده بلکه تغییرات و در‌واقع مخاطرات بی‌سابقه‌ای را نیز در حوزه سلامت عمومی، سیستم‌های غذایی و دنیای کار ایجاد کرده است.

شاید ویروس کرونا قوی‌تر شود

شاید ویروس کرونا قوی‌تر شود

بعضی‌ها به کرونا می‌گویند وحشی، بعضی می‌گویند ناشناخته، برخی لقب هزارچهره به آن می‌دهند و عده‌ای امیدوارند این ویروس چه وحشی است، چه ناشناخته و چه هزارچهره زودتر بساطش را از کره‌زمین جمع کند و بشر را آسوده بگذارد. درباره ویروس کرونا حرف‌وحدیث زیاد است. علتش نیز چیزی جز اطلاعات کم ما از آن نیست.

امنیت غذایی؛ اسیر هیاهوی تبلیغات

امنیت غذایی؛ اسیر هیاهوی تبلیغات

شاید تا هفت هشت سال پیش بیشتر ما به علائم و نوشته‌های روی بسته‌های محصولات غذایی و آشامیدنی کمتر توجه می‌کردیم ولی با فرهنگسازی‌های وزارت بهداشت و همچنین خبرهای ناگواری که گاه‌ و بیگاه از مشکلات ناشی از تقلب که در تولید مواد غذایی به گوشمان رسید، این روزها کمتر کسی بدون توجه به اطلاعات درج شده روی بسته‌های موادغذایی چیزی می‌خرد اما قطعا اطمینان از سلامت مواد غذایی فقط به بررسی تاریخ تولید و انقضا و قیمت محصول ختم نمی‌شود.

از ترس کرونا

از ترس کرونا

ویروس كووید 19 در دنیا با خودش تغییرات زیادی را در افكار، احساسات، نگرش و نوع زندگی همه مردم ایجاد كرد. ترس از بیماری كرونا گرچه در بسیاری از كشورهای دنیا و به‌ویژه ایران به‌تدریج كاهش یافته است، اما اختلالات اضطرابی ناشی از آن همچنان در بسیاری افراد باقی است و شاید تا مدت‌ها پس از این نیز تداوم داشته باشد.

رابطه مخرب چاقی و رفلاكس

رابطه مخرب چاقی و رفلاكس

دستگاه گوارش ما دارای پیچیدگی‌ها و حساسیت‌های خاصی است. این حساسیت‌ها از یك سو متأثر از سبك زندگی یعنی نوع تغذیه و تحرك و وضعیت روحی و روانی ماست و از سوی دیگر هر گونه اختلال در سبك زندگی ما كه ممكن است با تبعاتی مثل چاقی، افزایش وزن، استرس و اضطراب و بدخوابی همراه باشد اثرات مخربی بر دستگاه گوارشی ما به‌جا خواهد گذاشت.

روزه ربطی به کرونا ندارد

روزه ربطی به کرونا ندارد

با نزدیك شدن حلول ماه مبارك رمضان و ایام روزه‌داری، توجه به توصیه‌های اصولی سلامت و بهداشت، اهمیت ویژه‌تری یافته است. برخی از هم‌میهنان با توجه به شیوع ویروس كووید 19 با این نگرانی روبه‌رو شده‌اند كه آیا ساعت‌های طولانی گرسنگی و تشنگی ممكن است آنها را در برابر ابتلا به بیماری مستعدتر كند؟

یادداشت

بیشتر
قرارگاه آگاهی و امید

قرارگاه آگاهی و امید

موضوع ترویج، تبلیغ و پراكندن امید، موضوعی است كه رهبر معظم انقلاب در برهه‌های مختلف زمانی به آن تاكید كردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر