jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۹۳۳۰۸۴   ۲۵ مرداد ۱۳۹۵  |  ۱۵:۱۰

زندگی به زبان آدمیزاد

توصیه شهروندی/ بلند صحبت کردن

در این ستون می‌خواهیم هر هفته به چند مورد از رفتارهای اجتماعی بپردازیم که هر روز با آن سرو کار داریم و شاید خودمان از انعکاس آن در نگاه دیگران بی‌خبر باشیم، همه ما هر روز که از خانه برای کار و خرید و... بیرون می‌رویم در طول مسیر متوجه خیلی از مسائل و رفتارهای همدیگر می‌شویم، اما اکثرا با بی‌تفاوتی از کنار آن رد شده یا عکس‌العملی نشان نمی‌دهیم.

توصیه شهروندی/ بلند صحبت کردن

بلند صحبت کردن: بلند صحبت کردن چه به‌صورت مستقیم یا با تلفن همراه یکی از رفتارهای ناپسند در اجتماع است که باعث می‌شود وجهه و شخصیت ما را در نگاه دیگران خدشه‌دار کند. این نکته اکثرا در مکان‌های عمومی مثل داخل تاکسی، مغازه یا حتی منزل دیده می‌شود. دقت کنیم که نبود آگاهی از درست استفاده کردن ابزار مکالمه همراه با صدای بلند نه‌تنها کار زشتی است، بلکه باعث رنجش اطرافیان ما نیز می‌شود.

لقب‌های بی‌مورد: آدم‌ها را با پیشوندهایی مثل آقای دکتر، مهندس و حاج‌آقا و... که واقعا در این مقام نیستند، خطاب نکنیم. زیرا برای دکتر شدن، مهندس شدن یا رسیدن به مقام حاجی زحمات زیادی باید کشید، از درس خواندن و تخصص بگیریم تا انجام اعمال مذهبی و سلوک نفس و... پس این القاب باید برازنده و در شأن و شئونات شخص بگنجد.

عطر و ادکلن زدن در محیط عمومی: عطر و ادکلن زدن در محیط و معابر عمومی به ملزوماتی نیاز دارد که اگر حواس‌مان نباشد ممکن است به رنجش و آزار و اذیت دیگران بینجامد. اگر در محیط عمومی هستیم، امکان دارد افرادی مبتلا به آسم و تنگی نفس و آلرژی حضور داشته باشند که این کار ما باعث آسیب دیدن آنها می‌شود، خانم‌های بارداری باشند که با یک اسپری حالشان دگرگون شود،‌ پس پیش از زدن عطر و ادکلن در فضای عمومی بهتر است این مسائل را بپرسیم و رعایت کنیم.

ضمیمه چاردیواری- اعظم سادات سیدبرقی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

درباره این که چه زمانی به قله پیک پنجم کرونا در کشورمان می‌رسیم و از چه زمانی به بعد سیر نزولی در ابتلاها و مرگ را تجربه می‌کنیم، افراد زیادی کنجکاوی می‌کنند ولی واقعیت این است برای این سؤال پاسخ روشنی وجود ندارد چون این موضوع قابل پیش‌بینی نیست و تا اتفاقات روی ندهد و وضعیت روز به روز را با گذشته مقایسه نکنیم، نمی‌توانیم بگوییم آیا به قله موج پنجم رسیده‌ایم یا نه.

دولت منتخب و مساله تمرکززدایی

دولت منتخب و مساله تمرکززدایی

آنچه امروز تحت عنوان توسعه یا توسعه پایدار در جهان‌ می‌شناسیم، فرآیندی است که به‌ دنبال‌ آن منابع قدرت، ثروت، آموزش و بهداشت، به‌ صورت یکسان در مناطق جغرافیایی یک کشور در دسترس همه طبقات قرار گیرد.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر