jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۶۲۷۸۹   ۰۴ بهمن ۱۳۹۳  |  ۱۳:۰۹

جام جم سرا: توجه به سفره غذایی در هر خانواده‌ای، با اهمیت‌ترین مسأله‌ای محسوب می‌شود که نه تنها سلامت فرد بلکه سلامت کل خانواده را نیز تضمین می‌کند با این حال، زندگی پیچیده و پرمشغله امروزی باعث شده است افراد به مهم‌ترین مسأله زندگی یعنی اصول تغذیه و سبک زندگی درست توجهی نداشته باشند.

تغییر سبک زندگی با مدیریت غذایی در خانواده

این امر همچنین باعث شده مردم با بهانه‌هایی چون کمبود وقت و غرق شدن در زندگی، از یک رژیم غذایی متعادل که به تندرستی و سلامتی کمک می‌کند، غافل بمانند و در طول زندگی خود دچار بیماری‌های سخت جسمانی شوند. از این رو یکی از مشکلاتی که امروزه افراد در زندگی با آن رو‌به‌رو هستند، تنظیم رژیم غذایی یا سفره غذایی خانواده است.
اغلب افراد تمایل به مصرف غذاهای آماده دارند و به واسطه زندگی ماشینی به مصرف مواد غذایی آماده گرایش پیدا کرده‌اند. این دسته از غذاها چون در دسترس بوده و پر انرژی به شمار می‌روند، منجر به افزایش بیماری‌های مختلف می‌شود که ریشه در افزایش وزن و چاقی دارد.
غذاهای چرب و آماده از میزان بالای چربی برخوردار بوده و میزان اسیدهای چرب اشباع شده این غذاها بالا است. علاوه بر آن، حاوی نمک زیادی هستند. همگی این موارد عاملی برای بروز بیماری‌های قلبی و عروقی و انواع سرطان‌ها است.
به عبارت ساده‌تر، شیوه زندگی غربی و به‌کارگیری رژیم‌های غذایی غربی در ایجاد و افزایش شیوع بیماری‌های مختلف نقش دارد. بنابراین باید سیاست‌هایی طراحی شود تا افراد بتوانند این سبک از زندگی را تغییر دهند.
نخستین گام برای اجرای این سیاست‌ها این است که به جای مصرف غذاهای پرنمک و پرچرب، غذاهای سالم جایگزین شود از این رو با افزایش مصرف انواع میوه‌ها و سبزی‌ها باید این سیاست را در پیش گرفت و از این طریق به زندگی سالم‌تر و مؤثرتری دست پیدا کرد.
متأسفانه سبک نادرست زندگی به نسل جدید انتقال داده شده است و در آینده احتمال اینکه بیماری‌های مختلف مانند دیابت، بیماری‌های قلبی، سرطان و... افزایش یابد، ‌زیاد است.
اطلاع‌رسانی و آگاهی افراد یکی دیگر از گام‌های این سیاستگذاری‌ها به شمار می‌رود و سیاست‌های کلی غذا و تغذیه در کل کشور به عنوان یکی از عوامل پیشگیری بیماری محسوب می‌شود و نظارت ویژه بر مراکزی که غذاهای آماده را تهیه می‌کنند نیز مانع از گسترش برخی بیماری‌های مربوط به سبک زندگی می‌شود. با کاهش مصرف نمک، میان وعده‌ها، ‌اسنک‌ها و غذاهای آماده طبخ ، به سلامت و تندرستی دست خواهیم یافت.
در برخی از کشورها اجرای این سیاست‌ها تا حدی جلوی پیشرفت عوارض ناشی از بیماری‌ها را گرفته و آنها را کنترل کرده است. از این رو نیاز است تا این نظارت بویژه بر آنچه افراد در سفره غذایی خود قرار می‌دهند، بیشتر شود یا حداقل آگاهی و اطلاع‌رسانی در این زمینه بیشتر صورت گیرد.
شواهد علمی نشان دهنده این است که کاهش مصرف نمک، ‌قندهای ساده و چربی‌های مضر در سلامت جامعه نقش بسزایی ایفا می‌کند و اینها عواملی است که الگوی دریافت مواد غذایی را به سمت الگوی سالم و شیوه زندگی بهتر سوق می‌دهد. در کنار این عوامل ذکر شده افراد باید به فعالیت‌های بدنی، ورزش و... توجه جدی‌تری داشته باشند و شاخص‌های مرتبط با کنترل وزن را همواره مورد توجه قرار دهند. (دکتر محمدجواد حسین‌زاده - متخصص تغذیه و مدرس دانشگاه/روزنامه ایران)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

یک نکته مثبت و خوب مذاکرات وین این است که مسؤولان دولت با یک موضع عقلانی و مبتنی بر سیاست قطعی نظام در مذاکرات سطح کارشناسی حاضر شده‌اند.

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

از ابتدای شیوع کووید ۱۹ در جهان، ناشناخته بودن ویروس کرونا تنها محدود به درک مردم عادی نبود و این ویروس برای جامعه پزشکی هم ناشناخته بود.

خودمان به خودمان رحم کنیم

خودمان به خودمان رحم کنیم

متاسفانه کرونا روی زندگی همه تأثیر منفی گذاشته است. به‌خصوص هنرمندان و پیشکسوت‌هایی مثل من که حدود ۱۵- ۱۴ ماه است که هیچ پیشنهادی را قبول نکردم.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر