jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۷۱۷۳۱   ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۱۴:۵۵

در شرایط فعلی، تشخیص آلودگی آب به انجام آزمایش‌های مختلف در آزمایشگاه نیاز دارد. این آزمایش‌ها هزینه بسیاری دارد و زمانبر است. کوهنوردی را فرض کنید که ذخیره آب او در ارتفاعات به اتمام می‌رسد و باید از سلامت چشمه آب آنجا اطمینان پیدا کند.

دکتر سانا جهانشاهی به عنوان یکی از دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه مک‌مستر کانادا روشی را پیدا کرده که از طریق آن می‌توان بسرعت از سلامت آب اطمینان پیدا کرد.

در این روش می‌توان با استفاده از مقداری آب و انداختن یک قرص خاص در آن بسرعت متوجه شد نمونه مورد نظر حاوی باکتری یا دیگر موارد بیماری زا هست یا خیر. دکتر جهانشاهی توضیح داده هنگام خرید با نوار‌های خوشبوکننده دهان روبه‌رو شده که بعد از ارتباط با آب دهان تبدیل به لایه‌ای نرم و مقاوم می‌شود.

او با الگوبرداری از ساختار این نوار‌ها قرصی طراحی کرده که بعد از ارتباط با آب آلوده تغییر رنگ می‌دهد. اکنون دیگر آزمایش آب نه تنها هزینه و زمان آنچنانی احتیاج ندارد، بلکه به وسیله قرص‌هایی انجام می‌شود که در دمای اتاق ماه‌ها سالم باقی می‌ماند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حضور هوشمندانه مردم در انتخابات

حضور هوشمندانه مردم در انتخابات

جمهوری اسلامی ایران دارای یک نظام مردم‌سالار دینی است و محصول انقلاب اسلامی ایجاد بزرگ‌ترین نظام دموکراتیک بر‌مبنای تفکر اسلامی در سطح دنیاست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر