با درد بی‌درمان خودشیفتگی چه کنیم؟

واه واه واه! چقدر هم از خود متشکر!

خانمی۳۳ساله‌ام. ازهمسرم ۸ سال بزرگترم. در ابتدای ازدواج دوستش داشتم و به او محبت می‌کردم اما بتدریج رفتارهایی نشان داد که سرد شدم. بسیار لجباز و عصبی است کمی هم غرور دارد با توجه به سنش چه کنم که رابطه‌ای خوب با او داشته باشم و همدیگر را درک کنیم.
کد خبر: ۶۴۵۷۴۳

جام جم سرا: اول باید جواب این سوال را به خودتان بدهید که چه شد که با او ازدواج کردید؟ یعنی دانستن اینکه در ازدواج با وی چه می‌خواستید مسئله مهمی است.

می‌خواستید مادرش باشید...!

معمولاً یکی از دلایلی که خانم‌ها با پسرهای کم سن وسال‌تر از خود ازدواج می‌کنند، پاسخ گفتن به حس مادرانه‌شان است.
به عبارتی به لحاظ ذهنی شما برای او حکم مادر را دارید و او نقش پسر شما را دارد، بنابراین لجبازی یک پسر در مقابل دستورات یا خواسته‌های مادر امری طبیعی به نظر می‌رسد و لذا موضوع نباید خیلی بغرنج باشد. اما مسئله این است که در عالم واقعیت وی همسر شماست و باید در کار‌ها با شما مشورت کند و از طرفی تامین نیازهای عاطفی و هیجانی شما هم به عهده اوست.
به عبارتی قرار نیست که فقط شما مراعات او را بکنید و فقط شما خود را با رفتارهای او وفق دهید.

زناشویی رابطه‌ای دو طرفه است

رابطه زناشویی یک رابطه متقابل است که در آن هر دو نفر در کنار یکدیگر نیازهای خود را برآورده و در این راستا خدماتی را هم به همدیگر ارائه می‌کنند مثلاً شما انجام امور منزل را به عهده دارید و همسرتان مسئولیت تامین مخارج مالی. لذا او هم به اندازه شما باید نگران این رابطه باشد و برای بهبود آن تلاش کند.

خیلی از مردهای بزرگ‌تر از همسر شما هم، هستند که لجباز یا عصبی باشند، پس لجباز بودن ارتباطی به تفاوت سنی ندارد. مرد لجباز مردی است قدرت طلب که می‌خواهد بزرگی خود را اثبات کند

در نتیجه مسئله‌ای که در رابطه شما باید پررنگ شود این است که شما همسر او باشید نه مادرش! اگرچه نگفته‌اید که چند وقت از ازدواجتان می‌گذرد ولی به نظر می‌رسد در این مدت شما بیشتر برای او مادر بوده‌اید تا همسر.

به خودتان اطمینان داشته باشید

مسئله مهم دیگر اطمینان به خود است. اینکه شما بزرگ‌تر از او هستید می‌تواند جنبه مثبت هم داشته باشد که از همسرتان تجربه بیشتری در مدیریت رابطه‌تان دارید اما این زمانی مثبت می‌شود که شما به خود مطمئن باشید. سعی کنید در ارتباط با او محکم باشید و تا می‌توانید فراموش کنید که بزرگ‌تر از او هستید. تصور کنید اگر هم سن او یا کوچک‌تر بودید چطور رفتار می‌کردید، گهگاهی هم به این شیوه رفتار کنید. خیلی از مردهای بزرگ‌تر از همسر شما هم، هستند که لجباز یا عصبی باشند، پس لجباز بودن ارتباطی به تفاوت سنی ندارد. مرد لجباز مردی است قدرت طلب که می‌خواهد بزرگی خود را اثبات کند. گاهی اجازه دهید همسرتان بزرگ باشد یا نزد بقیه او را بزرگ کنید.

دوست داشتن مشروط، ممنوع

این را هم فراموش نکنید که حتماً نباید همسرتان‌‌ همان فردی باشد که شما انتظار دارید یا دوستش دارید. یعنی همسر شما می‌تواند گاهی لجبازی کند یا عصبانی شود و شما هنوز او را دوست داشته باشید. به عبارتی دوست داشتن را مشروط نکنید.

اما غرور...

غرور از اعتماد به نفس ضعیف و شکننده می‌آید یعنی کسی مغرور است که خودباوری کمی دارد و غرور نوعی سد دفاعی برای حفظ اعتماد به نفس نداشته است. اگر کاری کنید که اعتماد به نفس همسرتان زیر سوال برود، غرورش بیشتر می‌شود.|خراسان|عباس کیوانلو - روان شناس بالینی|

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۵
غزل
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۴ - ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۳
۰
۰
ممنون از راهنمایی خوبتون
نیلوفر
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۰ - ۱۰ فروردين ۱۳۹۴
۰
۰
نمیدونم با همسر لج باز و مغرور چكار میشه كرد به خدا موندم خودم به كنار دیگه رو مخ بچه هاست اعصاب بچه هارو داغون كرده با لج بازیاش با غرور كاذبش با بد دهنیش كاش هر وقت خسته میشدی منعی نبود و زود از هم جدا میشدیم من كه بریدم
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۳ - ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۴
۰
۰
من‌دوسال‌ازشوهرم‌كوچكترم‌وبخاطربعضی‌مسعله‌هاباهم‌اختلاف‌نظرداریم‌واگرحق‌بامن‌باشدنمیخواهد‌‌گوش‌كندوبعضی‌اوقات‌عصبانی‌میشود.مثلاحاظر‌نیست‌به‌خانه‌اقوام‌من‌بیاید‌وخیلی‌اهل‌معاشرت‌بافامیل‌من‌نیست‌.لطفا‌راهنمایی‌كنیدبایدچه‌كنم.
مینا
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۸ - ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۴
۰
۰
مردها همه لجباز خودخواه ومغرورند كلا كودك درونشان هیچوقت بزرگ نمیشود
AIGIN
-
۱۴:۴۹ - ۱۲ آذر ۱۳۹۵
۰
۰
مم دقیقا همین مشكلو دارم شوهرم تك بچس و از بچگی تو پر قو بوده دوسال ازش كوچیكترم

نیازمندی ها