jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۶۳۴۰۲۷   ۲۰ دی ۱۳۹۲  |  ۱۱:۰۷

مرزهای دانش

قلم جادویی

چاپ سه‌بعدی دیگر همچون گذشته فناوری نوینی محسوب نمی‌شود. هر چند هنوز هم چاپ سه‌بعدی با آن چیزی که فکرش را می‌کنیم فاصله بسیاری دارد، اما در طول دو سال گذشته به قدری از آن صحبت شده که جذابیت خود را از دست داده است.

قلم جادویی
امروزه حتی کاربر‌های خانگی می‌توانند براحتی انواع چاپگر‌های سه‌بعدی را خریداری کرده و برای ساخت مدل‌های سه‌بعدی از آنها استفاده کنند. با این حال ساخته جدید تعدادی از پژوهشگران دانشگاه ولونگوگ استرالیا نه‌تنها قدم جدیدی در علم پزشکی به حساب می‌آید بلکه به چاپ سه‌بعدی وجهه‌ای کارآمد می‌دهد. اشتباه نکنید خبری از چاپ سلول‌ها به روش‌های توضیح داده شده در گذشته نیست بلکه پژوهشگران توانسته‌اند نوعی قلم را طراحی کنند که توانایی چاپ لحظه‌ای به صورت سه‌بعدی را در اختیار دارد.

قلم جدید که با نام بایوپن شناخته می‌شود به منظور ترمیم استخوان‌های آسیب دیده مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخلاف استفاده از پلاستیک در روش‌های قدیمی ترمیم استخوان، بایوپن به وسیله دو لایه پوششی و قابل تغییر این فرصت را در اختیار پزشک قرار می‌دهد که بعد از بررسی ناحیه آسیب دیده، قسمت مورد نظر را ترمیم کند. در این فرآیند جدید ناحیه از بین رفته بسرعت به وسیله لایه محافظتی و طبق نظر پزشک پر شده و در نهایت استخوان به شکل اصلی خود بازمی‌گردد.

نکته قابل توجه این است که جنس ماده مورد استفاده در بایوپن به خوبی با استخوان اصلی ترکیب شده و تفاوت قابل توجهی با استخوان بدن ندارد.

پروفسور چونگ به عنوان یکی از اعضای تیم تحقیقاتی به این موضوع اشاره کرده که ماده مورد استفاده را می‌توان به نوعی انتخاب کرد که خاصیت ترمیمی آن افزایش یافته و بخشی از مواد مورد نیاز برای بازیابی بافت‌ها را در آن قرار داد. هرچند بایوپن به صورت انبوه تولید نشده، اما به صورت آزمایشی در بیمارستان سنت وینسنت ملبورن مورد استفاده قرار گرفته و نتایج بسیار خوبی نیز داشته است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها