چند بار مردن در یک عمر

بازیگران نامیرا هستند و به عبارت دیگر به واسطه بازیگری و ثبت لحظه‌هایی از بودن و وجود خود در قالب نقش‌های مختلف، مرگ را حتی شده به صورت مجازی و کنایی دور می‌زنند!
کد خبر: ۶۳۳۹۲۲
چند بار مردن در یک عمر

البته این ادعای مطایبه آمیز ربطی به زندگی واقعی این موجودات دوست داشتنی و محبوب ندارد و وقتی جناب عزرائیل بخواهد گل‌های زندگی را بچیند، دیگر برایش توفیری نمی‌کند که آن انسان به ته خط رسیده بازیگر است یا مثلا کارمند بازنشسته فلان اداره. اما این مساله از آن روست که بازیگران در طول سال‌های فعالیت خود در نقش‌های مختلفی بازی می‌کنند و به همین دلیل هم تماشاگران را به خود عادت می‌دهند بنابراین حتی بعد از ترک این دنیای مادی نیز مخاطبان نسل‌های مختلف آنها را مرده نمی‌پندارند، چون هرگاه اراده کنند به تصاویر و نقش‌های به جامانده از ایشان رجوع می‌کنند و این یعنی «زندگی ابدیِ» بازیگران در اذهان مردم.

رضا کیانیان بازیگر توانمند تئاتر، تلویزیون و سینمای ایران هم یکی از بازیگرانی است که بارها و در نقش‌های مختلف به انسان و شخصیتی جان داده و در بعضی از آنها نیز همان جان ناقابلِ نقش‌هایش را تقدیم آن اثر کرده و جان به جان‌آفرین تسلیم کرده است.

کیانیان سه نقش متفاوت را در سه‌گانه فرمان آرا درباره مرگ بازی کرده است که اتفاقا در همه آنها زندگی‌اش به پایان می‌رسد.

او در «بوی کافور، عطر یاس» نقش دوست نویسنده شخصیت اصلی را بازی می‌کند که در مقطعی از فیلم به طرز مشکوکی گم می‌شود و در نهایت هم خبر مرگش را می‌شنویم. در «خانه‌ای روی آب» هم او نقش دکتر سپیدبخت را بازی می‌کند که در پایان فیلم مورد هجوم مهاجمان سیاهپوش قرارمی‌گیرد و با ضربه‌های چاقوی آنها کشته می‌شود.

بازی او به نقش محمدرضا سعدی در فیلم «یک بوس کوچولو» هم به سرانجام مرگ می‌انجامد. او و اسماعیل شبلی (جمشید مشایخی) توسط فرشته مرگ بوسیده و راهی دیار باقی می‌شوند.

کیانیان در «گاهی به آسمان نگاه کن» ساخته کمال تبریزی هم همنشین مرگ و اصلا نماینده ملک‌الموت است که با آن شمایل بامزه در لحظات پایانی آدم‌های فیلم افتخار حضور می‌دهد و مهربانانه جان می‌ستاند.

این همه بار مردن سینمایی در یک عمر واقعی، کیانیان را بدجوری در مقابل مرگ بیمه کرده است و حتی باعث شده او با این واقعیت در بیشتر مواقع ترسناک دست به شوخی بزند و از آن نهراسد.

آن طور که خبرگزاری ایسنا گزارش داده، او بتازگی عکسی از سنگ قبر فردی به نام رضا کیانیان را برای تعدادی از دوستان و آشنایانش ایمیل کرده که بازخوردهای مثبت و منفی فراوانی هم نصیبش شده است.

خود کیانیان اما با آن روحیه سرزنده و طنازانه‌اش خیلی خوب و سرخوشانه با این موضوع کنار آمده و اعلام کرده که دیگر از مرگ نمی‌ترسد. راست هم می‌گوید، آدمی که پیشتر چند بار طعم مرگ را چشیده که باکی از مردن ندارد. سرت سلامت رضا کیانیان عزیز.

علی رستگار -‌ گروه فرهنگ و هنر

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها