jamejamnashriyat
کد خبر: ۵۹۶۴۸۷   ۲۱ شهريور ۱۳۹۲  |  ۱۵:۱۲

تحقیقات جدید نشان می‌دهد همه ما مریخی هستیم. با توجه به شواهدی که در کنفرانس سالانه ژئوشیمی گلداشمیت در فلورانس ارائه شد، مدارک قانع‌کننده‌ای مبنی بر آغاز زندگی روی زمین به دلیل برخورد یک شهاب‌سنگ از سوی مریخ مطرح شد.

 علاوه بر این، تحقیقات مشابهی نیز نشان می‌دهد سطوح باستانی و اولیه زمین با ساخت بخش‌های اساسی حیات (RNA، DNA و پروتئین‌ها) متفاوت است، در نتیجه تنها راهی که می‌توان اثبات کرد حیات از بیش از سه میلیارد سال پیش آغاز شده، این است که نشانه‌های اولیه از مریخ آمده‌اند. تا جایی که ما می‌دانیم، حیات روی زمین تقریبا از 5/3 میلیارد سال پیش آغاز شد. نظریه ارائه شده درباره چگونگی آغاز حیات، تئوری ایجاد موجودات زنده از مواد بی‌جان است و این‌که حیات خودبه‌خود از ترکیبات آلی تشکیل شده که این ترکیبات نیز به صورت اتفاقی شکل گرفته‌اند‌. چیزی که نمی‌دانیم، این است که آیا روند اشاره شده به صورت خودبه‌خود روی زمین رخ داده یا در نقطه‌ای دیگر در جهان اتفاق افتاده و سپس از طریق یک شهاب‌سنگ به این سیاره آورده شده است. اکنون یافته‌های استیون بنر از موسسه علوم و تکنولوژی وست هایمر فلوریدا بیان می‌کند شرایط روی زمین ایجاد زندگی توسط این ترکیبات آلی را غیرممکن می‌کند؛ در حالی که شرایط موجود در سیاره مریخ مناسب آنهاست. در واقع بنر فرض می‌کند RNA که یک نسخه تک‌رشته غیرمارپیچ از DNA است و احتمالا اولین نشانه‌های حیات را ایجاد کرده، تنها می‌تواند در حضور مولیبدن بسیار اکسیده شده و بور ایجاد شود. مواد معدنی بور، به ترکیبات آلی اولیه در ایجاد و شکل‌دهی حلقه‌های کربوهیدرات کمک می‌کنند و مولیبدن اکسیده شده نیز به عنوان یک الگو برای تشکیل این کربوهیدرات‌ها درون ریبوز (قند پنج کربنی) و در نتیجه RNA عمل می‌کند.

 

با در نظر گرفتن توضیحات بنر، سه میلیارد سال پیش از آن‌که زمین دارای اتمسفر غنی از اکسیژن باشد، این شکل از مولیبدن در دسترس نبوده است. به همین ترتیب زمین کاملا از آب پوشیده شده بود و بور نیز در حال حاضر فقط در مکان‌های خشک یافت می‌شود. از طرف دیگر چهار میلیارد سال پیش، بسیار قبل از اعتقاد ما به شروع حیات روی سیاره زمین، شواهد نشان می‌دهد سیاره مریخ دارای اتمسفر اکسیژن و مکان‌های خشکی بوده است که بور می‌تواند در آنها تشکیل شده باشد. اگر ارگانیسم‌های ساده مبتنی بر RNA از مریخ بوده باشند، پس انتقال آن توسط یک شهاب سنگ به زمین کار دشواری نیست. این نظریه اگر درست باشد، یک سوال جالب ایجاد می‌کند: اگر حیات از مریخ آغاز شده، اکنون کجاست؟ مریخ زمانی دارای اتمسفر و آب بوده، اما هر دوی آنها را مدت‌ها پیش از دست داده است. ما می‌دانیم حیات، فوق‌العاده نیرومند و ثابت است و می‌تواند خود را در برخی محیط‌های دشوار مانند خلأ فضا یا در تاریکی مایل‌ها زیر یخ نیز حفظ کند. اگر حیات از مریخ آمده، در نتیجه این امکان وجود دارد که هنوز هم در سطح این سیاره وجود داشته باشد. متاسفانه مریخ‌نوردهای پیشرفته‌ای همچون کنجکاوی، به وسایل شکار میکروسکوپی مجهز نیستند، اما مریخ‌نورد آینده‌ای که سال ۲۰۲۰ روی مریخ خواهد نشست، دارای یک میکروسکوپ و سایر ابزارها برای جستجوی فسیل و دیگر نشانه‌های زیستی در این سیاره است.

محمد طالبیان

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

چراغ سبز به کرونا و سفر

چراغ سبز به کرونا و سفر

براساس آخرین اطلاعات می‌توان گفت وضعیت کرونا در کشور بسیار شکننده است، چراکه وضعیت ‌ ۱۱ شهرستان ‌قرمز، ۳۲شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان نیز آبی گزارش شده است.

گفتگو

بیشتر
ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر