jamejamsara
سرا پیشخوان سرا کد خبر: ۵۹۳۹۶۵ ۱۳ شهريور ۱۳۹۲  |  ۱۰:۴۳

مطالعات دانشگاه هاروارد نشان می‌دهد، رژیم غذایی که حاوی مقادیر زیادی مواد گیاهی و لبنیات باشد، حتی بدون کم کردن وزن، فشار خون بالا را کاهش می‌دهد. این رژیم غذایی DASH یا پیروی از روشی غذایی برای جلوگیری از فشار خون بالا نام دارد.

به گفته پژوهشگران، Dietary Approaches to Stop Hypertension یا‌‌ همان DASH طی مدت دو هفته، اثراتش را می‌گذارد زیرا در این مطالعات مشخص شد بعد از هشت هفته، ۷۰ در صد افرادی که رژیم DASH را دریافت کرده‌اند، دارای فشار خون عادی شدند، درحالی که تنها ۴۵ درصد افراد با مصرف رژیم میوه و سبزی و ۲۳ درصد افراد با مصرف رژیم معمولی، فشارخون نرمال پیدا کردند.
محققین دریافتند افزایش دریافت املاحی مثل پتاسیم، منیزیم و کلسیم، باعث کاهش فشار خون می‌شود. شاید این کاهش به دلیل جلوگیری ازجریان هورمون‌های کلسیمی که باعث مسدود شدن رگ‌ها می‌شوند، باشد.
به نظر می‌رسد اثر این رژیم همانند داروهای مُدِر است که بیشترین داروی تجویز شده جهت کنترل فشار خون می‌باشند و با آزاد سازی سدیم اضافی و دفع آن عمل می‌کنند.
در بیشتر افراد با محدود کردن مصرف نمک، فشار خون کاهش می‌یابد. این مطالعات نشان داد که برای کاهش فشار خون بالا باید مقادیر زیادی میوه، سبزی، غلات سبوس دار، حبوبات، آجیل و سایر دانه‌های خوراکی و لبنیات کم چرب مصرف کرد و دریافت مواد غذایی دیگر را محدود کرد.

رژیمDASH در یک روز حاوی مواد زیر است:
* ۸ واحد غلات کامل
* ۵ واحد سبزیجات
* ۵ واحد میوه
* ۳-۲ واحد شیر، ماست وپنیر کم چرب یا بدون چربی
* ۲-۱ واحد گوشت قرمز، مرغ یا ماهی
* ۵ واحد درهفته، آجیل، حبوبات ودانه‌های خوراکی
* مصرف شیرینی جات وچربی‌ها محدود شود.
یک واحد ازاین مواد شامل نصف لیوان غذاهای پخته شده، ۱ لیوان میوه و سبزیجات خام، ۲ قاشق غذا خوری آجیل و دانه هاست یعنی منظور از ۵ واحد سبزیجات، ۵ لیوان سبزیجات خام یا ۲/۵ لیوان سبزیجات پخته است.
البته گفته شده که رعایت این رژیم غذایی باید حداقل ۱۰ سال ادامه داشته باشد تا مؤثر واقع شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
خبرهای مرتبط

یادداشت

بیشتر
سوختن درخت طبیعی نیست!

سوختن درخت طبیعی نیست!

در ده روز گذشته، حدود 300 نقطه از اراضی جنگلی آتش گرفته است. شاید بسیاری بگویند این آتش‎سوزی‌ها عمدی است.

محدودیت بهداشتی باید اعمال شود

محدودیت بهداشتی باید اعمال شود

آن زمانی که ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا، محدودیت‎های کسب‌وکار را برداشت و به آنها اجازه بازگشایی داد، نکته‎ مهمی در دستور کار قرار گرفت، اجرایی شدن فاز دوم. بعد از بازگشایی برخی از کسب‏وکارها، کشور وارد فاز دوم شد؛ اعمال محدودیت‌های بهداشتی. محدودیت‎های بهداشتی شامل رعایت فاصله‏گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و شستن مرتب دست‎هاست.

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

شیوع ویروس کرونا طی شش ماه اخیر باعث شده حدود 80 درصد مشاغل و کسب و کارها تحت تاثیر قرار گیرند و با مسائلی چون تعدیل نیرو، کاهش تولید یا افزایش هزینه‌ها مواجه شوند و گاهی میزان موجودی آنها در انبار افزایش یابد.

حوزه هنری و تحول دیجیتال

حوزه هنری و تحول دیجیتال

با آن کاپشن خاکی رنگ و شال گردنی که همیشه روی صورتش می‌کشد، سوار بر موتور وارد حیاط می‌شود، چرخی دور حوضچه خوشرنگ حوزه می‌زند و کنار دیوار آینه‌کاری شده، موتورش را تکیه می‌دهد، عینک ته استکانی اش را با انگشت بالا می‌دهد و دستی به سبیل سیاهش می‌کشد و می‌رود گوشه پله‌ها کنار قیصر می‌نشیند و با سیگار و چاق سلامتی، صحبت‌شان گل می‌اندازد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر