jamejamsara
سرا پیشخوان سرا کد خبر: ۵۹۳۹۶۵ ۱۳ شهريور ۱۳۹۲  |  ۱۰:۴۳

مطالعات دانشگاه هاروارد نشان می‌دهد، رژیم غذایی که حاوی مقادیر زیادی مواد گیاهی و لبنیات باشد، حتی بدون کم کردن وزن، فشار خون بالا را کاهش می‌دهد. این رژیم غذایی DASH یا پیروی از روشی غذایی برای جلوگیری از فشار خون بالا نام دارد.

به گفته پژوهشگران، Dietary Approaches to Stop Hypertension یا‌‌ همان DASH طی مدت دو هفته، اثراتش را می‌گذارد زیرا در این مطالعات مشخص شد بعد از هشت هفته، ۷۰ در صد افرادی که رژیم DASH را دریافت کرده‌اند، دارای فشار خون عادی شدند، درحالی که تنها ۴۵ درصد افراد با مصرف رژیم میوه و سبزی و ۲۳ درصد افراد با مصرف رژیم معمولی، فشارخون نرمال پیدا کردند.
محققین دریافتند افزایش دریافت املاحی مثل پتاسیم، منیزیم و کلسیم، باعث کاهش فشار خون می‌شود. شاید این کاهش به دلیل جلوگیری ازجریان هورمون‌های کلسیمی که باعث مسدود شدن رگ‌ها می‌شوند، باشد.
به نظر می‌رسد اثر این رژیم همانند داروهای مُدِر است که بیشترین داروی تجویز شده جهت کنترل فشار خون می‌باشند و با آزاد سازی سدیم اضافی و دفع آن عمل می‌کنند.
در بیشتر افراد با محدود کردن مصرف نمک، فشار خون کاهش می‌یابد. این مطالعات نشان داد که برای کاهش فشار خون بالا باید مقادیر زیادی میوه، سبزی، غلات سبوس دار، حبوبات، آجیل و سایر دانه‌های خوراکی و لبنیات کم چرب مصرف کرد و دریافت مواد غذایی دیگر را محدود کرد.

رژیمDASH در یک روز حاوی مواد زیر است:
* ۸ واحد غلات کامل
* ۵ واحد سبزیجات
* ۵ واحد میوه
* ۳-۲ واحد شیر، ماست وپنیر کم چرب یا بدون چربی
* ۲-۱ واحد گوشت قرمز، مرغ یا ماهی
* ۵ واحد درهفته، آجیل، حبوبات ودانه‌های خوراکی
* مصرف شیرینی جات وچربی‌ها محدود شود.
یک واحد ازاین مواد شامل نصف لیوان غذاهای پخته شده، ۱ لیوان میوه و سبزیجات خام، ۲ قاشق غذا خوری آجیل و دانه هاست یعنی منظور از ۵ واحد سبزیجات، ۵ لیوان سبزیجات خام یا ۲/۵ لیوان سبزیجات پخته است.
البته گفته شده که رعایت این رژیم غذایی باید حداقل ۱۰ سال ادامه داشته باشد تا مؤثر واقع شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
خبرهای مرتبط

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر