jamejamsara
سرا پیشخوان سرا کد خبر: ۵۹۳۹۶۵   ۱۳ شهريور ۱۳۹۲  |  ۱۰:۴۳

مطالعات دانشگاه هاروارد نشان می‌دهد، رژیم غذایی که حاوی مقادیر زیادی مواد گیاهی و لبنیات باشد، حتی بدون کم کردن وزن، فشار خون بالا را کاهش می‌دهد. این رژیم غذایی DASH یا پیروی از روشی غذایی برای جلوگیری از فشار خون بالا نام دارد.

به گفته پژوهشگران، Dietary Approaches to Stop Hypertension یا‌‌ همان DASH طی مدت دو هفته، اثراتش را می‌گذارد زیرا در این مطالعات مشخص شد بعد از هشت هفته، ۷۰ در صد افرادی که رژیم DASH را دریافت کرده‌اند، دارای فشار خون عادی شدند، درحالی که تنها ۴۵ درصد افراد با مصرف رژیم میوه و سبزی و ۲۳ درصد افراد با مصرف رژیم معمولی، فشارخون نرمال پیدا کردند.
محققین دریافتند افزایش دریافت املاحی مثل پتاسیم، منیزیم و کلسیم، باعث کاهش فشار خون می‌شود. شاید این کاهش به دلیل جلوگیری ازجریان هورمون‌های کلسیمی که باعث مسدود شدن رگ‌ها می‌شوند، باشد.
به نظر می‌رسد اثر این رژیم همانند داروهای مُدِر است که بیشترین داروی تجویز شده جهت کنترل فشار خون می‌باشند و با آزاد سازی سدیم اضافی و دفع آن عمل می‌کنند.
در بیشتر افراد با محدود کردن مصرف نمک، فشار خون کاهش می‌یابد. این مطالعات نشان داد که برای کاهش فشار خون بالا باید مقادیر زیادی میوه، سبزی، غلات سبوس دار، حبوبات، آجیل و سایر دانه‌های خوراکی و لبنیات کم چرب مصرف کرد و دریافت مواد غذایی دیگر را محدود کرد.

رژیمDASH در یک روز حاوی مواد زیر است:
* ۸ واحد غلات کامل
* ۵ واحد سبزیجات
* ۵ واحد میوه
* ۳-۲ واحد شیر، ماست وپنیر کم چرب یا بدون چربی
* ۲-۱ واحد گوشت قرمز، مرغ یا ماهی
* ۵ واحد درهفته، آجیل، حبوبات ودانه‌های خوراکی
* مصرف شیرینی جات وچربی‌ها محدود شود.
یک واحد ازاین مواد شامل نصف لیوان غذاهای پخته شده، ۱ لیوان میوه و سبزیجات خام، ۲ قاشق غذا خوری آجیل و دانه هاست یعنی منظور از ۵ واحد سبزیجات، ۵ لیوان سبزیجات خام یا ۲/۵ لیوان سبزیجات پخته است.
البته گفته شده که رعایت این رژیم غذایی باید حداقل ۱۰ سال ادامه داشته باشد تا مؤثر واقع شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دانشجو همیشه عدالتخواه بوده است

دانشجو همیشه عدالتخواه بوده است

افتخارم این است که همیشه دانشجو بوده و هستم و خواهم بود. تا بوده دانشجو همیشه و در همه جهان فرهیخته، وطن‌دوست و عدالت‌طلب بوده است.

آن 18 نفر در گوانتانامو

آن 18 نفر در گوانتانامو

ترم اول دانشجویی من در خوابگاه خصوصی گذشت، خوابگاهی که از خیلی جهات مثل تمام خوابگاه‌های دیگر بود.

گفتگو

بیشتر
پیش از نبرد با سرطان

اهمیت حفظ توان باروری بیمار پیش از درمان سرطان را در گفت‌وگو با متخصصان مرکز درمان ناباروری ابن‌ سینا بررسی کرده‌ایم

پیش از نبرد با سرطان

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها