jamejamsara
سرا پیشخوان سرا کد خبر: ۵۸۳۱۲۲ ۰۶ مرداد ۱۳۹۲  |  ۱۰:۳۳

شاید برای خیلی افراد این سوال پیش آمده باشد که برنج را باید آبکش و سپس دم کنند یا به صورت کته مصرف کنند تا مواد غذایی بیشتر و بهتری به بدنشان برسد. در ادامه با دلیل ارجحیت یکی بر دیگری آشنا خواهید شد.

برخی افراد تصور می‌کنند که آبکش کردن برنج نشاسته آن را از بین می‌برد و خاصیت چاق کنندگی برنج از بین می‌رود. این تصور غلط است به دلیل اینکه نشاسته برنج درون دانه‌های برنج قراردارد و تا زمان پخته شدن دانه برنج، نشاسته در درون آن باقی می‌ماند و در دسترس نیست اما آبکش کردن برنج موجب از بین رفتن تمام خواص غذایی برنج می‌شود.

ویتامین B۱۲ یا تیامین در پوسته برنج وجود دارد که با جدا کردن پوسته از برنج پنج ششم ویتامین B۱ آن از بین می‌رود و فقط یک ششم ویتامین B۱ در دانه‌های برنج باقی می‌ماند. در صورتی که برنج آبکش شود، همین یک ششم ویتامین B۱ نیز از بین می‌رود و برنج فاقد ویتامین می‌شود.

برنج کته بهتر است یا آبکش؟!زمانی که برنج جوشانده می‌شود و آب آن دور ریخته می‌شود، فقط یک بیستم ویتامین B۱ دربرنج باقی می‌ماند اما کته کردن برنج موجب می‌شود که ویتامین B۱ آن باقی بماند. بنابراین، برنج کته سالمتر و مفیدتر از برنج آبکش شده است.

کسانی که می‌خواهند ویتامین B۱ بیشتری به بدن آن‌ها برسد، می‌توانند سبوس برنج را خیس کرده و آب آن را مصرف کنند که در این صورت ویتامین B۱ زیادتری به بدنشان می‌رسد

>> افکارنیوز

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

تحریم تسلیحاتی ایران همواره از ابتدای انقلاب از سوی آمریکا به‌صورت تحریم اولیه وجود داشته است، اما از سال 2007 این کشور تلاش کرد تا از طریق تحریم‌های سازمان ملل این تحریم‌ها را همه‌جانبه کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر