jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۵۵۰۹۳۲   ۰۶ فروردين ۱۳۹۲  |  ۱۷:۰۷

راههای ایمن، برای سفرهای خانواداگی

اصول زنده ماندن در جاده‌ها

تعطیلات فرصت مناسبی برای سفرهای خانوادگی است اما این سفرها در برخی خانواده‌ها به جای آن که با رعایت اصول ایمنی همراه شود و به تجدید روحیه برای تک تک اعضای خانواده منجر شود، به تهدیدی برای زندگی تبدیل میشود و تصادفهایی مرگبار را رقم میزند. اگر نمیخواهید در جاده‌ها جان دهید، این چند اصل را همواره رعایت کنید.


*    کمربند ایمنی را از همان ابتدا و همواره بسته نگاه دارید، حتی اگر در صندلیهای پشتی خودرو نشسته‌اید.

*    خوب است بدانید هیچ کس در خودرویی که حتی با سرعت 30 کیلومتر در ساعت حرکت میکند، در صورت ترمز ناگهانی، حتی با آمادگی قبلی، نمیتواند خود را در وضعی ثبات نگه دارد (در صورت نبستن کمربند ایمنی در سرعتهای پایین، بالا آوردن ناخودآگاه دست ممکن است به حفظ تعادل فرد کمک کند اما در سرعتهای بالاتر احتمال جراحت یا مرگ تا شش برابر بیشتر میشود).

*    پیش از سفر، از سلامت فنی خودرو، مهارت راننده، موقعیت جاده و... مطمئن شوید و در جاده‌ها همواره بیشتر احتیاط کنید.

*    هر 5 / 1 ساعت رانندگی تا 85 درصد گردش خون را کند میکند، تمرکز را از بین میبرد، عضلات را خسته میکند، امکان واکنش سریع را کاهش میدهد و... بنابراین پس از مدت یادشده حتما لحظاتی توقف کنید و با کش و قوس به عضلات، خستگی و عدم تمرکز خود را کاهش دهید.

*    حواستان به خطای دید باشد.

*    فریب حدس و گمان خود را نخورید.

*    با خودتان مسابقه نگذارید، از لجبازی با خود برای بیدار ماندن یا اعتراض به رانندگان دیگر با پیچیدن و ترساندن آنها و... جداً خودداری کنید.

*    یک پیش‌بینی اشتباه ممکن است پس از مجروحیت جمله «فکر نمیکردم این طور شود» را به زبانتان آورد یا پس از مرگ فرصت ادای همین یک جمله را از شما و دیگران بگیرد!

*    یادتان باشد سرعت زیاد، جلو افتادن از خودروهای دیگر، سبقت در قسمتهای خطرناک و... نشانه افتخار یا مهارت نیست.

*    زود رسیدن همراه با ایمنی اهمیت دارد، نه بدون آن.

*    صحبت با تلفن همراه حتی در سرعتهای کم و همچنین در معابری که به نظر خلوت و خالی از ترافیک میآید، تمرکزتان را از جاده و رانندگی گرفته و با کاهش امکان واکنش سریع بهینه، دام مرگ را برای شما و همسفرانتان پهن میکند. برای جوابگویی به تلفن همراه حتماً ابتدا توقف کنید و در صورت از دست رفتن تماس و اهمیت آن، خودتان مجدداً تماس بگیرید؛ هزینه آن کمتر از خسارت به خود یا اتومبیلتان است.

*    به قوانین، تابلوها، خط‌کشی‌ها و... توجه بیشتری داشته باشید.

>> جام جم/ رشید حسام

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها