jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۵۵۰۹۳۲ ۰۶ فروردين ۱۳۹۲  |  ۱۷:۰۷

راههای ایمن، برای سفرهای خانواداگی

اصول زنده ماندن در جاده‌ها

تعطیلات فرصت مناسبی برای سفرهای خانوادگی است اما این سفرها در برخی خانواده‌ها به جای آن که با رعایت اصول ایمنی همراه شود و به تجدید روحیه برای تک تک اعضای خانواده منجر شود، به تهدیدی برای زندگی تبدیل میشود و تصادفهایی مرگبار را رقم میزند. اگر نمیخواهید در جاده‌ها جان دهید، این چند اصل را همواره رعایت کنید.


*    کمربند ایمنی را از همان ابتدا و همواره بسته نگاه دارید، حتی اگر در صندلیهای پشتی خودرو نشسته‌اید.

*    خوب است بدانید هیچ کس در خودرویی که حتی با سرعت 30 کیلومتر در ساعت حرکت میکند، در صورت ترمز ناگهانی، حتی با آمادگی قبلی، نمیتواند خود را در وضعی ثبات نگه دارد (در صورت نبستن کمربند ایمنی در سرعتهای پایین، بالا آوردن ناخودآگاه دست ممکن است به حفظ تعادل فرد کمک کند اما در سرعتهای بالاتر احتمال جراحت یا مرگ تا شش برابر بیشتر میشود).

*    پیش از سفر، از سلامت فنی خودرو، مهارت راننده، موقعیت جاده و... مطمئن شوید و در جاده‌ها همواره بیشتر احتیاط کنید.

*    هر 5 / 1 ساعت رانندگی تا 85 درصد گردش خون را کند میکند، تمرکز را از بین میبرد، عضلات را خسته میکند، امکان واکنش سریع را کاهش میدهد و... بنابراین پس از مدت یادشده حتما لحظاتی توقف کنید و با کش و قوس به عضلات، خستگی و عدم تمرکز خود را کاهش دهید.

*    حواستان به خطای دید باشد.

*    فریب حدس و گمان خود را نخورید.

*    با خودتان مسابقه نگذارید، از لجبازی با خود برای بیدار ماندن یا اعتراض به رانندگان دیگر با پیچیدن و ترساندن آنها و... جداً خودداری کنید.

*    یک پیش‌بینی اشتباه ممکن است پس از مجروحیت جمله «فکر نمیکردم این طور شود» را به زبانتان آورد یا پس از مرگ فرصت ادای همین یک جمله را از شما و دیگران بگیرد!

*    یادتان باشد سرعت زیاد، جلو افتادن از خودروهای دیگر، سبقت در قسمتهای خطرناک و... نشانه افتخار یا مهارت نیست.

*    زود رسیدن همراه با ایمنی اهمیت دارد، نه بدون آن.

*    صحبت با تلفن همراه حتی در سرعتهای کم و همچنین در معابری که به نظر خلوت و خالی از ترافیک میآید، تمرکزتان را از جاده و رانندگی گرفته و با کاهش امکان واکنش سریع بهینه، دام مرگ را برای شما و همسفرانتان پهن میکند. برای جوابگویی به تلفن همراه حتماً ابتدا توقف کنید و در صورت از دست رفتن تماس و اهمیت آن، خودتان مجدداً تماس بگیرید؛ هزینه آن کمتر از خسارت به خود یا اتومبیلتان است.

*    به قوانین، تابلوها، خط‌کشی‌ها و... توجه بیشتری داشته باشید.

>> جام جم/ رشید حسام

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر