jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۴۴۶۴۳۷   ۲۸ آذر ۱۳۹۰  |  ۱۴:۰۰

هدف از اجرای یک پروژه

تبدیل جوجه به دایناسور

گروهی از محققان بر روی پروژه ای متمرکز شده اند که در نهایت منجر به تبدیل شدن یک جوجه به دایناسور خواهد شد.

هدف از اجرای این پروژه احیای دوباره بخش هایی از بدن دایناسورها از قبیل دم، دندان ها و دست های دایناسورها است، برای این کار قرار است پروتئین های تنظیم کننده در بدن پرندگان مدرن دچار تغییراتی شود.

به گفته «جک هورنر» دیرینه شناس موزه «روکیس» پرنده ها همان دایناسورها هستند و در واقع در این پروژه قرار است از دایناسورهای مدرن، دایناسورهای دیگری ساخته شوند.

تنها دلیل استفاده از جوجه ها در پروژه این است که توالی ژنوم جوجه به دست آمده است و تاکنون مطالعات بسیار دقیق و کاملی بر روی جوجه ها انجام گرفته است.

انتشار این خبر با انتشار کتاب جدید هورنر، «چگونه باید یک دایناسور ساخت: انقراض نباید همیشگی باشد» همزمان بوده است.

«هورنر» در حال حاضر به همراه محققان دانشگاه «مک گیل» در مونترال پیشرفت هایی در این پروژه داشته اند.

محققان دانشگاه «مک گیل» در حال تجزیه و تحلیل ژن های عامل رشد دم در جوجه ها بوده و در حال مطالعه بر روی شیوه های ایجاد تغییر در جنین جوجه ها هستند به شکلی که بتوان دایناسور خفته درون آنها را بیدار کرد.

با وجود اینکه هورپر اطلاعات دقیقی از جزئیات مطالعات خود ارائه نکرده و از گفتن مرحله ای از تحقیقات که در حال تکمیل است خودداری کرده، هدف خود را از اجرای چنین پروژه ای جلب توجه عمومی نسبت به علم اعلام کرده و می گوید در اختیار داشتن چنین نمونه هایی از دایناسورها بسیار بهتر از نمایش داده اسلایدهای تصویری است.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

احساس ما به‌عنوان دانش‌آموزان و دانشجویان قبل از انقلاب که مسائل سیاسی و توسعه ایران را پیگیری می‌کردیم، این بود کشور ما به لحاظ علمی و فناورانه و اقتصاد متکی بر دانش‌ملی به عمد عقب نگه داشته می‌شود.

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

امروزه با توجه به پیشرفت فناوری‌ های نوین، افزایش چشمگیر و گسترش روزافزون اطلاعات، دسترسی به منابع پردازشی پرسرعت و با ظرفیت بالا، به یکی از نیازهای اصلی و بنیادین مراکز پژوهشی و کسب‌ و کارها تبدیل شده و در پایداری و تداوم توسعه اقتصاد دیجیتالی، امری اجتناب‌ناپذیر است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو