کلاهبرداری از 10 هزار نفر

کلاهبردار پیامکی دستگیر شد

فردی که با فرستادن پیامک از 10 هزار نفر کلاهبرداری کرده بود ، توسط کارآگاهان پلیس آگاهی آذربایجان غربی دستگیر شد.
کد خبر: ۳۸۴۴۵۳

سرهنگ قاسمی معاون اجتماعی پلیس آگاهی ناجا در گفتگو با ایسنا ، درباره جزییات این خبر اظهار کرد: در پی گزارش‌های پلیس‌های آگاهی استان‌های تهران، قم، مرکزی، خراسان رضوی، اصفهان و سمنان مبنی بر کلاهبرداری از طریق پیامک، این موضوع به کلیه استان‌های سراسر کشور اعلام شد.

وی افزود: بر اساس گزارش‌های دریافتی مشخص شد که فردی با ارسال پیامک به تلفن همراه شهروندان در قالب شرکت‌ها و عناوین مختلف به بهانه این که افراد برنده گوشی تلفن‌همراه یا کالاهای دیگر به ارزش 550 هزار تومان شده‌اند، درخواست می‌کردند که هزینه حمل و ارسال جوایز به مبلغ 150 هزار ریال وجه نقد را به حساب شماره مشخص واریز کنند و یا مبلغ مورد نظر را با خرید به خرید شارژ تلفن همراه پرداخت کنند.

قاسمی با بیان اینکه رسیدگی به این کلاهبرداری‌ها به صورت جدی در دستور کار پلیس قرار گرفت، افزود: با انجام تحقیقات صورت گرفته مشخص شد که افرادی که اقدام به این کلاهبرداری‌ها می‌کنند در یکی از شهرستان‌های جنوب استان آذربایجان غربی هستند، در نتیجه ماموران پلیس آگاهی استان آذربایجان غربی اقدامات پلیسی برای دستگیری متهم یا متهمان احتمالی را در دستور کار خود قرار دادند.

وی اضافه کرد: کارآگاهان با به دست آوردن آدرس محل سکونت یکی از متهمان در شهرستان مهاباد با هماهنگی مراجع قضایی به این محل مراجعه کردند، اما متوجه شدند که فرد کلاهبردار آدرس خود را تغییر داده است.

معاون اجتماعی پلیس آگاهی ناجا، با بیان اینکه متهم به صورت متناوب آدرس خود را تغییر می‌داد، افزود: پس از چند ماه پیگیری و با انجام اقدامات غیرمحسوس و تعقیب و مراقبت از محل جدید سکونت شناسایی شده در نهایت کارآگاهان پلیس آگاهی شهرستان مهاباد حدود دو هفته پیش این فرد را در محل سکونتش دستگیر کردند.

وی اضافه کرد: در بازرسی از محل سکونت وی تعداد 27 عدد سیم‌کارت تلفن‌همراه، 12 دستگاه گوشی، مدارک شناسایی جعلی، گواهینامه و کارت ملی افراد غیر و مقدار قابل توجهی ادوات و آلات جعل کشف و ضبط شد.

قاسمی خاطرنشان کرد: متهم دستگیر شده به نام «رحیم ـ س» 35 ساله در اعترافات خود اظهار کرد که با ارسال پیامک به مردم به صورت تصادفی از 10 هزار نفر در سراسر کشور کلاهبرداری کرده است. «رحیم» اعتراف کرد که به طور میانگین در یک روز حدود 200 تا 300 نفر مبلغ درخواستی را به شماره حساب اعلام شده واریز می‌کردند، به طوری که روزانه دو تا سه میلیون تومان درآمد از این روش داشته است.

معاون اجتماعی پلیس آگاهی ناجا، با بیان اینکه این متهم از اوایل سال جاری اقدام به کلاهبرداری به این روش کرده بود، افزود: در این رابطه دو سارق سابقه‌دار که در فروش شارژ تلفن همراه با وی همکاری داشته‌اند هم دستگیر شدند.

وی ارزش ریالی این کلاهبرداری‌ها را 150 میلیون تومان عنوان کرد و افزود: متهمان دستگیر شده به دادسرا معرفی شدند.

قاسمی با بیان اینکه افرادی که از این شیوه مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند می‌توانند برای پیگیری موضوع به پلیس آگاهی آذربایجان غربی مراجعه کنند، اظهار کرد: مردم نباید به پیامک‌ها و تماس‌هایی با مضمون برنده شدن است، اعتماد کنند، چون کلاهبرداران با این شگرد و با پیشنهاد رقم‌های بسیار کم اقدام به کلاهبرداری از مردم می‌کنند.

معاون اجتماعی پلیس آگاهی ناجا اضافه کرد: مردم می‌توانند با هوشیاری و اعتماد نکردن به پیامک‌ها و تماس‌های ناشناس از این گونه جرایم پیشگیری کنند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها