jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۳۷۷۶۲۳   ۱۶ دی ۱۳۸۹  |  ۰۹:۲۴

در گذشته از اتاق‌خواب تنها برای خواب و استراحت استفاده می‌شد و اغلب اعضای خانواده‌ها ترجیح می‌دادند ساعاتی را که در خانه هستند در کنار هم باشند و از کنار هم بودن لذت ببرند، اما متاسفانه این روزها والدین و فرزندان هر کدام پس از بازگشت از محل کار خود یا مدرسه و دانشگاه راهی اتاق‌هایشان می‌شوند و جز در هنگام غذا خوردن بندرت پیش می‌آید که در فضایی خارج از اتاق‌های اختصاصی خود دور هم جمع شوند.

یکی از پیامدهای نامطلوب توسعه فناوری این است که محصولات تولید فناوری نظیر تلویزیون، کامپیوتر، تلفن همراه، بازی‌های تلویزیونی یا ویدئویی و... به دوستان نزدیک افراد مبدل شده‌اند و تقریبا همه افراد روزانه بخش قابل توجهی از ساعات اوقات فراغت خود را به گذراندن با ابزارهایی که حاصل توسعه فناوری در زندگی ما انسان‌ها هستند اختصاص می‌دهند بنابراین علی‌رغم این که در گذشته چیدمان و چگونگی اتاق‌خواب افراد اغلب کمتر مورد توجه قرار می‌گرفت با توجه به این تغییرات ایجاد شده در سبک زندگی افراد باید بیش از پیش به اهمیت این موضوع تاکید داشته باشیم.

از آنجایی که اتاق‌ خواب انسان‌ها در دنیای امروز تنها مامن و پناهگاه مطمئن برای گذراندن ساعات باقی‌مانده از روز پس از تلاش و خستگی ناشی از فعالیت روزانه ما محسوب می‌شود باید به این نکته توجه داشته باشیم که محیط آن می‌تواند از تاثیر قابل‌توجهی بر حالت روانی روحیه ما برخوردار باشد.

بنابراین با توجه به توصیه متخصصان روان‌شناسی بهتر است با توجه به شرایط آب و هوایی در هر ماه از سال چیدمان متفاوتی را برای اتاق خود در نظر بگیرید. اگرچه نمی‌توانید هر ماه پرده‌ها، کاغذ دیواری، فرش یا اثاثیه اتاق را عوض کنید، اما با استفاده از چند راهکار ساده می‌توانید فضای متفاوتی را در اتاق خود ایجاد کنید. بهتر است هر ماه به دلخواه خود محل قرارگیری اشیا و لوازم اتاقتان را تغییر دهید. برای هر فصل سال رنگ متفاوتی جهت روتختی و کوسن‌های تزیینی که آنها را روی تخت می‌گذارید انتخاب کنید.

همچنین می‌توانید قاب‌هایی که روی دیوار نصب می‌کنید را نیز تغییر دهید. این کار به شما کمک خواهد کرد که هیچ گاه وقتی در اتاقتان هستید احساس یکنواختی و روزمرگی را تجربه نکنید. با توجه به این که در دنیای امروز مشغله پدر و مادرها به قدری زیاد شده است که اغلب فرزندان جوان و نوجوان خانواده‌ها دوست دارند بیشتر وقتشان را در اتاق‌هایشان سپری کنند. بنابراین بهتر است تا حد امکان سعی کنید که فضای اتاق‌ها مطابق خواست و سلیقه فرزندانتان باشد. همچنین باید توجه داشته باشید که عبور از هر مرحله از دوران کودکی باید با تغییرات قابل توجهی در فضای داخلی اتاق فرزندان باشد تا بتواند عبور از مراحل مختلف سنی را به طور محسوسی درک کند و در صورتی که بودجه لازم برای این کار را داشته باشید بهتر است در مراحل مختلف سنی کودک تا حدودی لوازم و اثاثیه داخل اتاق او را تغییر دهد تا او بتواند تحولات ناشی از تغییرات را با آمادگی روحی بهتری پشت سر گذارد. البته این موضوع تا حدودی به ویژگی‌های روان‌شناختی افراد بستگی دارد به گونه‌ای که گاهی حتی افرادی که در سنین میانسالی هستند علاقه‌مندند تا بسیاری از اشیا و لوازمی را که در بردارنده خاطراتی از گذشته زندگی آنهاست در اتاقشان حفظ کنند، چراکه آنها بر این باورند که وجود این اشیا و لوازم نوعی احساس امنیت و آرامش را در این فضا ایجاد خواهد کرد. آنچه مهم است این است که با توجه به این که در دنیای امروز فرزندان ساعات زیادی از طول روز را در اتاق‌هایشان سپری می‌کنند توجه به علاقه‌های شخصی آنها در انتخاب اشیا و لوازم ضروری بوده و لازم است که در نوع چیدمان و دکوراسیون آن بیش از دیگر قسمت‌های خانه که به ندرت افراد خانواده در آنجا دور هم جمع می‌شوند، دقت شود.

منبع: interiordezine

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

معاملات ربوی و نظم عمومی

معاملات ربوی و نظم عمومی

مشاهدات عینی و نتایج حاصل از رصد فضاهای مجازی، حکایت از افزایش تبلیغات برای اعطای وام‌هایی دارد که سرمایه‌گذاران ناشناس روی اموال منقول و غیرمنقولی همچون ملک، خودرو، طلا، سکه، ارز و حتی سیمکارت به متقاضیان ارائه می‌کنند.

ویروس جهش‌یافته زیر ذره‌بین

ویروس جهش‌یافته زیر ذره‌بین

آخرین خبرها درباره تغییرات وضعیت کرونا در کشور از این حکایت دارد که این روزها ۹شهر خوزستان، در وضعیت قرمز قرار دارد و به‌تازگی هم اولین فرد مبتلا به ویروس جهش‌یافته انگلیسی در استان قزوین، جان خود را از دست داد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر