jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۸۷۰۸ ۲۸ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۹:۰۳

روزها در قاب

تولد تولستوی

29 مهر: امروز سالروز یکی از بزرگ‌ترین نویسندگانی است که قرن بیستم به خود دیده است. سالروز تولد مردی به نام لئونیکلایوویچ تولستوی که سال 1838 در یک خانواده اربابی در روسیه متولد شد و به خلق بزرگ‌ترین شاهکارهای ادبی چون آناکارنینا و جنگ و صلح پرداخت.

تولستوی در کودکی و نوجوانی والدینش را از دست داد و به خاطر اعتراض به شیوه آموزشی، دانشگاه را هم رها کرد. او درباره شیوه آموزش چنان دغدغه داشت که بعد از سفر به اروپا به روستای خود بازگشت و مدارس ابتدایی به شیوه آموزش غربی را بنیان گذاشت. تولستوی سال‌1862 با دختر هیجده‌ ساله‌ای با سلف آلمانی به‌نام سوفیا آندر ژونا برس (1919 1844)، ازدواج کرد و رمان‌های جاودانه‌ای به نام جنگ و صلح و آنا کارنینا را تالیف و منتشر ساخت. پشتیبانی همسر جوانش از فعالیت‌های ادبی تولستوی که به روایتی‌1400 صفحه از پیش‌نویس جنگ و صلح را بیش از‌7 بار پاکنویس کرده‌ است، زبانزد خاص و عام است. از سال‌1881 میلادی به ‌بعد، در نتیجه مطالعات و تحقیقات بیشتر در حیطه ادیان، گرایش و تعلقات مذهبی وی نیز شدت یافت و در همین رابطه نسبت به‌ترجمه مجدد انجیل به‌ زبان روسی اقدام کرد. او سرانجام در یک ایستگاه قطار درست مثل یکی از قهرمانان داستان‌هایش (آنا کارنینا) جان سپرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

ریشه حوادث و اعتراضاتی که این روزها در شهر مینیاپولیس در حال وقوع است به خشونت علیه یک جوان سیاهپوست آمریکایی برمی‌گردد. اما علت اعتراض و واکنش بسیار گسترده سیاهپوستان به این ماجرا این است که بارها در آمریکا، حوادثی از این قبیل اتفاق افتاده و این اولین بار نیست.

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

گفتگو

بیشتر
حمله به رکورد ۵۰‍۱

مجتبی ملکی، قهرمان پاورلیفتینگ جهان در گفت‌وگو با جام‌جم از هدف بزرگ بعدی‌اش گفت

حمله به رکورد ۵۰‍۱

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر