با تظاهرات ۱۱۰هزار نفر علیه نتانیاهو اسرائیل در آستانه جنگ داخلی قرار گرفت

رژیم‌جعلی در مسیر پایان

همزمان با برگزاری تجمعات گسترده اعتراضی در سرزمین‌های اشغالی علیه نتانیاهو و کابینه او، گمانه‌زنی‌های زیادی درباره سقوط کابینه او و برگزاری انتخابات مجدد مطرح است. با وجود این‌که کمتر از یک ماه از آغاز به کار رسمی بنیامین نتانیاهو به‌عنوان نخست‌وزیر جدید رژیم صهیونیستی و تشکیل کابینه جدید می‌گذرد هر هفته در سرزمین‌های اشغالی راهپیمایی‌های گسترده‌ای در مخالفت با نتانیاهو برگزار می‌شود که به اذعان رسانه‌های صهیونیستی، آمار شرکت‌کنندگان در راهپیمایی معمولا بالای ۱۰۰هزار نفر است.
کد خبر: ۱۳۹۵۴۴۱
نویسنده حسین یاری - گروه بین‌الملل

دیروز شبکه ۱۳ رژیم غاصب صهیونیستی در گزارشی در همین زمینه اعلام کرد براساس برآوردهای اولیه شنبه گذشته حدود ۱۱۰ هزار نفر فقط در تل‌آویو در تظاهرات علیه بنیامین نتانیاهو شرکت کرده‌اند در حالی که تظاهرات دیگری نیز در قدس اشغالی، حیفا و بئر سبع برگزار شده است.شبکه ۱۳ رژیم اشغالگر قدس گزارش داد که از سوی دیگر به‌دلیل بروز اختلاف میان سازمان‌دهندگان تظاهرات در تل‌آویو، این تظاهرات اعتراضی در دو بخش این شهر برگزار شده که یکی در میدان هبیما و دیگری در خیابان کابلان بوده است.

در برخی از تصاویری که از این راهپیمایی‌ها پخش شده شرکت‌کنندگان در راهپیمایی با نشان دادن خشم و نگرانی خود از اقدامات افراط‌گرایان می‌گویند: « می‌بینیم آنچه در طول سال‌ها ساخته‌ایم با دستان خودمان در حال ویران شدن است». برگزاری مداوم تجمع صدها هزار شهرک‌نشین صهیونیست در اعتراض به تندروی‌ها، اقدامات غیرقانونی کابینه افراطی راست‌گرایان اسرائیلی که به دنبال سرنگونی حزب لیکود و متحدانش هستند از سوی برخی مقامات صهیونیست به جنگ داخلی تعبیر شده است. این جنگ داخلی بیش از همیشه بی‌ثباتی رژیم جعلی صهیونیستی را به تصویر کشیده و درستی وعده رهبر انقلاب درباره نابودی قریب‌الوقوع این رژیم را نشان می‌دهد.

جنگ داخلی

به گفته روزنامه الکترونیکی رأی الیوم،‌ پس از تشدید اختلافات، اکنون و برای اولین بار تعبیراتی نظیر جنگ داخلی و زلزله مردمی از اراضی اشغالی به گوش می‌رسد. اسحاق هرتزوگ در رأس هرم سیاسی رژیم غاصب صهیونیستی به عنوان رئیس این رژیم اخیرا در اظهاراتی به اختلافات میان احزاب اپوزیسیون و حزب حاکم در این رژیم اشاره می‌کند و می‌گوید: «این برهه، حساس و انفجاری در اذهان عمومی است.» وزیر سابق جنگ رژیم اشغالگر قدس نیز، روز دوشنبه هفته گذشته، در حساب کاربری خود در شبکه توییتر درباره وقوع جنگ داخلی در اراضی اشغالی در صورت تداوم سیاست‌های کابینه فعلی این رژیم هشدار داد. از سوی دیگر یوسی‌ملمن، تحلیلگر سرشناس نظامی - امنیتی رژیم صهیونیستی با اشاره به تظاهرات بیش از ۱۰۰هزار نفری علیه نتانیاهو تاکید کردکه بحران اسرائیل ممکن است به جنگ داخلی منجر شود.

تصمیم سخت نتانیاهو

در چنین شرایطی برخی معتقدند کابینه نتانیاهو‌ از سوی دادگاه عالی رژیم صهیونیستی که نتانیاهو را در وضعیت دشواری قرار داده در معرض فروپاشی قرار دارد. این گمانه‌زنی‌ها پس از آن مطرح شد که دادگاه عالی رژیم غاصب صهیونیستی (دیوان عالی) روز چهارشنبه گذشته با رأی اکثریت ۹ قاضی از بین ۱۰ قاضی به عدم صلاحیت آریه درعی، رهبر حزب افراطی ارتدوکس «شاس» به دلیل محکومیت جزایی رأی داد.به دنبال این رأی، نتانیاهو دیروز ناگزیر شد درعی را که وزیر بهداشت و وزیر داخلی کابینه بود برکنار کند.وی در نامه برکناری درعی نوشت: «با اندوه فراوان و با احساسی بسیار سخت و دشوار، تصمیم گرفتم شما را از دولت برکنار کنم.»از آنجا که کابینه‌ها در اسرائیل بر اساس ائتلاف میان احزاب در کنست، تشکیل می‌شود، حزب شاس تهدید کرده است که اگر نتانیاهو به دستور دادگاه عالی پاسخ داده و آریه درعی را برکنار کند، این حزب نیز از کابینه خارج خواهد شد. حزب شاس، ۱۱ کرسی در پارلمان دارد و اگر بخواهد از کابینه و ائتلاف حاکم خارج شود، نتانیاهو اکثریت پارلمانی که اکنون ۶۴ کرسی از میان ۱۲۰ کرسی را از آن خود دارد، از دست خواهد داد و در آن صورت کابینه فرو می‌پاشد و باید دوباره انتخابات برگزار شود.

تهدید حزب شاس به خروج از ائتلاف

به نوشته وبگاه العربی الجدید، تهدیدات حزب شاس علیه نتانیاهو از هم‌اکنون شروع شده است، به طوری‌که یعقوف مارگی، وزیر رفاه کابینه نتانیاهو از حزب شاس در واکنش به حکم دادگاه عالی گفته است: «نتانیاهو می‌داند که تصمیم به اخراج درعی از دولت به معنای فروپاشیدن دولت کنونی است و من در شورای رهبری حزب شاس توصیه خواهم کرد در صورت لغو عضویت درعی در کابینه، حزب ما از دولت خارج شود.»
علاوه بر این، نتانیاهو نیز با خطر رد صلاحیت و کناره‌گیری از نخست‌وزیری مواجه است. به گفته شبکه عبری‌ زبان کان، دفتر دادستانی کل در فکر آغاز اقداماتی برای رد صلاحیت نتانیاهو به دلیل سوءاستفاده وی از قدرت است. به این معنا که نتانیاهو تلاش دارد با استفاده از قدرت خود، تغییراتی در سیستم قضایی ایجاد کند تا این‌گونه بتواند قدرت دادگاه عالی را کاهش داده و احکام آن را لغو کند اما دادستانی در تلاش است تا پیش از انجام چنین تغییراتی، نتانیاهو را برکنار کند. وبسایت شبکه العربیه نیز نوشت که در این میان اعضای حزب شاس به نتانیاهو فشار آورده‌اند که باید منصبی مناسب برای درعی در نظر گرفته شود که همتراز با شأن و جایگاه او باشد، در این راستا کانال ۱۲ رژیم صهیونیستی روز گذشته اعلام کرد که درعی و نتانیاهو مذاکراتی را انجام داده‌اند و در حال بررسی گام بعدی خود برای اعطای منصبی مهم به رئیس حزب شاس هستند.

روزنامه جام جم 

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۲ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها