jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۹۰۷۰۱ ۱۲ آذر ۱۳۹۹  |  ۰۹:۱۲

یک روان شناس در گفت و گو با جام جم آنلاین ؛

با افسردگی پس از کرونا چه کنیم؟

«مهم نیست فرد به چه دلیل افسرده شده چون به هر حال شیوه درمان افسردگی برای اکثر افراد یکسان است.» این را روان شناس مرکز مشاوره دانشگاه تهران و امیرکبیر می گوید.

به گزارش جام جم آنلاین ؛ عطاالله محمدی روان شناس در گفت و گویی با خبرنگار ما عنوان کرد: همه بیماری ها همگام با افسردگی نیست. در رابطه با افسردگی پس از کرونا و شباهت آن با افسردگی پس از زایمان باید بگویم افسردگی پس از زایمان چیز خاصی است که نمی توان آن را با سایر بیماری ها مقایسه کرد.

روان شناس مرکز مشاوره دانشگاه تهران و امیرکبیر گفت: کسی که گرفتار سرطان است و یا به دیگر بیماری های صعب العلاج  دچار شده و از سویی دیگر بیماری او طولانی شده و هزینه های زیادی برای او در بر داشته و یا بیماری او ناتوانی برایش رقم زده ممکن است دچار افسردگی شود. افسردگی هر چه که باشد تقریبا درمان یکسانی دارد. باید با توجه به ویژگی ها و وضعیت همان فرد افسرده برای او تصمیم گیری شود که از چه روش هایی باید برای درمان او استفاده کرد.

محمدی افزود: افسردگی یک بیماری است اما علائم و ویژگی هایی در هر فرد دارد و ممکن است این علائم شبیه به فرد دیگری نباشد. برای یک فرد مشکلات عاطفی بیشتری پیش می آید و برای برخی دیگر صرفا نشخوار فکری رقم می خورد. برخی دیگر با اختلال در انجام فعالیت های روزانه روبرو می شوند و برخی دیگر نیز به مرحله پرخاشگری می رسند.

روان شناس مرکز مشاوره دانشگاه تهران و امیرکبیر در ادامه گفت: افسردگی تمامی این نشانه ها را دارد و همانطور که گفتم در هر فرد این نشانه ها ممکن است متفاوت باشد. درمان را با توجه به وضعیت شخص انتخاب می کنیم. درمان های انتخابی نیز شبیه هم هستند.

وی در رابطه با رفتار با بیماری که دیگر از او قطع امید شده و راهی برای نجات جان او وجود ندارد نیز گفت: با چنین رفتاری باید با سایر افراد رفتار شود. مهم نیست به او گفته اند چند ماه بیشتر زنده نیست، مهم این است که رفتاری عادی با او شود. هیچ تفاوتی او با سایر افراد نیست. با این رفتار او احساس طبیعی بودن و عادی بودن خودش را حفظ می کند و ناامید نمی شود.

محمدی در پایان گفت: تا موقعی که فرد تمایلی به صحبت کردن درباره بیماری خود ندارد نباید با او مسئله ای در رابطه با بیماری اش مطرح شود. در رابطه با کرونا نیز ممکن است یک مرحله افسردگی وجود داشته باشد که چندان مهم نیست اما اگر حاد شد فرد باید نزد مشاور و روان شناس برود.

 

هیلدا حسینی خواه / جام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ویروس انگلیسی و لزوم حساس بودن ما

ویروس انگلیسی و لزوم حساس بودن ما

وقتی وزیر بهداشت از شناسایی نخستین مورد ابتلا به ویروس جهش‌یافته انگلیسی در کشورمان خبر داد و گفت که او در یکی از بیمارستان‌های خصوصی بستری است و حال عمومی خوبی دارد، درواقع داشت خبر خوبی به ملت می‌داد، از این باب که هیچ پنهان‌کاری‌ای وجود ندارد و در مورد ویروس جهش‌یافته انگلیسی، عزمی برای مهار وجود دارد.

کرونا، سرما و آلودگی هوا

کرونا، سرما و آلودگی هوا

هوای تهران نزدیک به یک هفته است که در شرایط ناسالم قرار دارد و حجم زیادی از آلاینده‌ها وارد ریه شهروندان می‌شود.

مسؤولیت جهانی در عرصه سلامت

مسؤولیت جهانی در عرصه سلامت

روابط میان کشورها براساس مراوداتی که با هم دارند مبتنی بر اراده آزاد است. به این معنا که طرفین این اراده آزاد را دارند که بخواهند با کشورهای دیگر مراوده و رابطه داشته‌باشند و معامله و تجارت کنند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش