jamejamclick
کلیک امنیت کد خبر: ۱۲۷۳۴۸۱ ۲۱ مرداد ۱۳۹۹  |  ۲۲:۲۶

آسیب‌پذیری در محصول وی‌پی‌ان یک شرکت،‌ به مهاجمان اجازه می‌دهد تا از راه دور و به صورت غیرمجاز به شبکه‌ شرکت‌ها متصل شوند و تأیید هویت چندعاملی را غیرفعال کنند.

محققان امنیتی ابتدا در سال ۲۰۱۹ در خصوص یک آسیب‌پذیری که بر محصول وی‌پی‌ان شرکت Pulse Secure تأثیر می‌گذارد هشدار دادند، این آسیب‌پذیری به شدت بحرانی به مهاجمان اجازه می‌دهد تا از راه دور و به صورت غیرمجاز به شبکه‌ شرکت‌ها متصل شوند، تأیید هویت چندعاملی را غیرفعال کنند و از راه دور لاگ‌ها و گذرواژه‌هایی با متن ساده، ازجمله گذرواژه‌های حساب کاربری Active Directory را مشاهده کنند.

طبق اطلاعات مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای رایانه‌ای) در تاریخ ۴ آگوست ۲۰۲۰ یک هکر، لیستی از آدرس IP بیش از ۹۰۰ سرور Pulse Secure VPN و همچنین نام‌های کاربری و رمزهای عبوری که از الگویی ساده برای انتخاب کاراکترهای آن‌ها استفاده شده بود منتشر کرد که تحت تأثیر این آسیب‌پذیری بحرانی قرار گرفته‌اند.

کارشناسان امنیتی وب‌سایت زددی‌نت که نسخه‌ای از این لیست را با کمک شرکت اطلاعاتی KELA به دست آورده است نیز صحت این موضوع را تأیید می‌کنند. این لیست شامل IP آدرس‌ سرورهای Pulse Secure VPN، سرور Pulse Secure VPN نسخه firmware، کلیدهای SSH هر سرور، لیستی از تمامی کاربران محلی و رمزهای عبور هش‌شده آن‌ها، جزئیات حساب کاربری مدیر، آخرین ورودهای VPNشامل نام‌های کاربری و رمزهای عبوری که از الگویی ساده برای انتخاب کاراکترهای آن‌ها استفاده شده است وکوکی‌های VPN session می‌شود.

از بین ۹۱۳ آدرس IP منحصربه‌فرد پس از بررسی‌های صورت‌گرفته توسط اسکنرهای Bad Packets CTI تعداد ۶۷۷ مورد از این آدرس‌ها در سال گذشته ‌هنگام اکسپلوت عمومی این آسیب‌پذیری، نسبت به آن آسیب‌پذیر بوده‌اند؛ همچنین در بین لیست منتشرشده، مشخص شده است که ۶۷۷ شرکت از نخستین اسکن Bad Packets در سال گذشته، هنوز وصله نشده‌اند.

حتی اگر این شرکت‌ها سرورهایPulse Secure خود را وصله کنند، جهت جلوگیری از سوءاستفاده هکرها، باید رمزهای عبور خود را تغییر دهند. لیست مذکور در یک تالار گفتگو در بین هکرها به اشتراک گذاشته شده است تا مورد سوءاستفاده قرار گیرد. بسیاری ازاین باندها با استفاده از سرورهای Pulse Secure VPN وارد شبکه‌های سازمانی شده و از قربانیان طلب باج خواهند کرد.

نکته مهم آن است که سرورهای Pulse Secure VPN معمولأ به عنوان gateway دسترسی به شبکه‌های شرکتی، مورد استفاده قرار می‌گیرند تا کارکنان آن‌ها بتوانند از طریق اینترنت و از راه دور به اپلیکیشن‌های داخلی وصل شوند.

تحلیل‌گری به نام Bank Security و کسی که در همان لحظات اولیه از لیست مذکور اطلاع پیدا کرد و آن را با زددی‌نت به اشتراک گذاشت، نظر جالبی درخصوص این لیست و محتوای آن بیان کرد. به گفته وی، تمامی سرورهای Secure VPN موجود در لیست، نسخه‌ای از firmware را اجرا می‌کنند که نسبت به این نقص آسیب‌پذیر هستند؛ وی معتقد است هکری که این لیست را منتشر کرده ، تمامی فضای آدرس IPv۴ اینترنت را برای سرورهای Pulse Secure VPN اسکن کرده است.

برای مقابله با این آسیب‌پذیری و جلوگیری از تحت تأثیر قرار گرفتن سرورها، اعلام شد که هرچه سریع‌تر وصله‌های امنیتی منتشر شده توسط Pulse Secure را اعمال کنید و اگر سازمان شما از Pulse Connect Secure استفاده می‌کند، در اسرع وقت نسبت به اعمال وصله امنیتی منتشر شده اقدام کنید./ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر