jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۳۳۵۵۷ ۲۵ مهر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

لنج‌داران و ملوانان استان بوشهر معتقدند یک قسمت از مجموعه تلویزیونی ستایش ۳ باعث تخریب این قشر زحمتکش شده و نارضایتی و اعتراض آنها را در پی داشته است.

رئیس اتحادیه لنج‌داران و حمل و نقل دریایی استان بوشهر به ایرنا گفت: در یکی از قسمت‌های مجموعه نشان داده شد که ملوانان لنج، ده تن پرتقال «حشمت فردوس» را بر اثر توفانی شدن دریا در مسیر انتقال به خارج از کشور با هدف جلوگیری از غرق‌شدن شناور به دریا ریخته و علاوه‌بر این ناخدا از ملوانانش می‌خواهد در پاسخ به اعتراض فردوس به عنوان صاحب بار، او را بزنند.
این اتفاق‌ها با کار دریانوردی و فرهنگ غنی جنوب مغایرت داشته و همه آنها زاییده ذهن نویسنده‌ای است که بدون مطالعه و مشورت با دریانوردان در این زمینه کار کرده است.
هر کالای صادراتی بیمه است و بدون بیمه، اجازه خروج از کشور را ندارد و علاوه‌بر این بار بازرگان امانت است در دست ناخدا و هیچ‌گاه ناخدا در امانت خیانت نمی‌کند و بار صاحب کالا را به دریا نمی‌ریزد.
نکته سوم این‌که ده تن در برابر ظرفیت یک لنج بار ناچیزی است و ناخدا با هدف جلوگیری از غرق شدن لنج دستور تخلیه بار در دریا نمی‌دهد. از سوی دیگر در این مجموعه تلویزیونی نشان داده شد که صاحب بار همراه کالای خود با لنج راه می‌افتد در حالی که هیچ‌گاه صاحب کالا نمی‌تواند با کالایش راهی شود زیرا افراد برای دریانوردی باید مجوز لازم از جمله کارت ملوانی داشته باشند.
در روزهای گذشته لنج‌داران و ملوانان از نقاط مختلف استان بوشهر تماس گرفته و از ماجرایی که در این مجموعه رخ داده ابراز ناراحتی کردند. نکته نادرست دیگر این مجموعه زمانی است که ناخدا از ملوانش می‌خواهد حشمت فردوس را بزنند که این کار از جوانمردی به دور است و چنین موضوعی با آداب و رفتار جنوبی‌های مشهور به مهمان‌نوازی و غریب‌نوازی سازگاری ندارد.
لنج‌داران جنوبی، همواره با بازرگانان نقاط مختلف کشور در ارتباط و امین آنان محسوب شده و همواره کالاهای صاحب بار را بدون کم و کاست به مقصد می‌رسانند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

اگر بخواهیم با منطق رئیس‌جمهور فرانسه به اتفاقات اخیر نگاه کنیم باید آن را به آزادی هتک حرمت مقدسات ادیان دیگر تعبیر کنیم البته باید در نظر داشته باشیم این هتک حرمت نمی‌تواند یکطرفه باشد، چرا که اگر مکرون توهین به اسلام را مصداق آزادی بیان معرفی کند باید اقدامات متقابل مسلمانان را نیز از مصادیق آزادی بیان بداند.

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نکاتی در مورد دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان وجود دارد که باید به آن پرداخت‌.

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

در عرف روزنامه‌نگاری، برخی مطالب وابسته به زمان است و اگر انتشارشان کمی با تاخیر انجام شود، مطلب با اهمیتی محسوب نمی‌شود و از صفحه در می‌آید، اما گاهی باید برخی نکات را با کمی تاخیر بیان کرد، درست مانند همین مطلب.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر