کلاف سر در گم تحولات لیبی

در حالی که نیروهای ژنرال حفتر همچنان طرابلس پایتخت لیبی را تهدید کرده و هر از چندگاهی به مناطقی از این شهر حمله می‌کنند، شورای امنیت سازمان ملل متحد به دلیل اختلافات درونی خود نتوانست راهکاری برای نجات این شهر پیدا کند. نکته عجیب این‌که دولت‌های بزرگی همچون آمریکا و روسیه می‌گویند حاضر نیستند بر ژنرال حفتر برای توقف درگیری‌ها فشار وارد کنند. اتفاقی که نشان می‌دهد مساله جنگ در طرابلس نه یک مساله داخلی بلکه بیشتر به منازعات دولت‌های خارجی بر‌می‌گردد.
کد خبر: ۱۲۰۲۱۲۳


به گزارش تسنیم، نشست اضطراری و غیرعلنی پنجشنبه‌شب شورای امنیت درباره اوضاع لیبی بی‌نتیجه پایان یافت. منابع دیپلماتیک در این‌باره اعلام کردند، ایالات متحده و روسیه در این نشست گفتند که نمی‌توانند قطعنامه شورای امنیت را که خواهان آتش‌بس در لیبی است، در شرایط کنونی تأیید کنند. به‌گفته این منابع، روسیه با قطعنامه‌ای که انگلیس آن را آماده کرده بود و از ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای شرق لیبی به‌دلیل تشدید خشونت در لیبی انتقاد می‌کرد، مخالفت کرده است. جالب این‌که آمریکا نیز دلایل مخالفتش را با این قطعنامه نگفت تا روشن شود احتمالا معامله‌ای بین آمریکا و روسیه بر سر طرابلس صورت گرفته است. دولت‌های مصر، عربستان و روسیه در کنار فرانسه از تحرکات ژنرال حفتر در لیبی حمایت می‌کنند. حتی در خبری آمده بود که دولت فرانسه قصد تحویل سلاح‌های پیشرفته به نیروهای خلیفه حفتر را دارد.
این درحالی است که سازمان ملل از دولت فائز السراج حمایت می‌کند که در طرابلس مستقر است و حکم بازداشت ژنرال حفتر را صادر کرده است. به دنبال نشست ناکام شورای امنیت، غسان سلامه، فرستاده سازمان ملل در امور لیبی «نگرانی شدید خود را درباره خطر تشدید درگیری‌ها طی چند روز آینده ابراز کرد». یک دیپلمات دیگر اعلام کرد «نیروهای مسلح به مناطق مسکونی نزدیک می‌شوند ». درگیری نیروهای شرق (طبرق) و غرب (طرابلس) لیبی، دیروز شانزدهمین روز خود را پشت سر گذاشت. به گزارش وزارت بهداشت جهانی، تلفات این درگیری‌ها تاکنون به 200 کشته و 816 زخمی رسیده است. همچنین بیش از 18 هزار نفر از خانه و کاشانه خود آواره شده‌اند. روز گذشته اعلام شد جنگنده‌های ناشناس، شهر طرابلس پایتخت لیبی را بمباران کردند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها