گفت‌وگو با دکتر دکتر علیرضا فیروز، متخصص پوست

خارشی به نام اگزما

معمولا اگزما چگونه بروز می‌کند؟
کد خبر: ۱۲۰۰۹۴۷

اگزما در حالت حاد با جوش‌های قرمز رنگ خارش‌دار کوچک بروز می‌کند. اگر دقت کنیم، قطرات کوچک آب را هم درونشان می‌بینیم. جوش‌های کوچک به هم می‌پیوندند و تاول‌های کوچک و بزرگ را تشکیل می‌دهند. این ضایعات با درمان برطرف می‌شود. ولی اگر درمان شده و تکرارشود و باز درمان نشود، تکرارها باعث پوسته پوسته شدن پوست و سپس ترک خوردن آن می‌شود. بعد پوست کلفت، چرمی و دچارخارش ودرد می‌شود.
منظور از اگزمای آفتابی چیست؟
یعنی نور آفتاب باعث تحریک پوست و اگزما می‌شود. این نوع اگزما پشت دست‌ها و صورت را دچار می‌کند. همچنین گونه وپیشانی اگزما می‌گیرد. آفتاب هم ایجادکننده و هم تشدیدکننده اگزماست.
آیا استرس اگزما را تشدید می‌کند؟
ارتباط تنگاتنگی بین سیستم ایمنی پوست و سلول‌های سیستم عصبی وجود دارد و برخی چیزهایی ترشح می‌شود که باعث تحریک سلول‌های سیستم ایمنی می‌شود. مخصوص اگزما با منشأدرونی، بیشتر تحت تاثیر استرس است.
ارتباط مواد غذایی و اگزما چگونه است؟
تماس موضعی با مواد غذایی مثل تماس دست با مرکبات، کرفس، پیاز و گوجه‌فرنگی باعث اگزما درمحل تماس می‌شود. برخی مواد غذایی باعث تشدید خارش وخاراندن و تشدید اگزما می‌شود. ادویه‌جات و فست‌فودها، باعث آزاد شدن هیستامین می‌شوند. هیستامین باعث خارش و تشدید اگزما می‌شود.
برای کنترل خارش شدید کودکانی که سابقه اگزمای پوستی دارند چه باید کرد؟
این اگزمای سرشتی است که از کودکی شروع می‌شود. این افراد پوست خشکی دارند. پوست‌شان حساس‌تر است و به مواد واکنش نشان می‌دهد. پس باید در اتاق از بخورسرد استفاده کنند. دائم پوست را با وازلین و روغن زیتون چرب کنند و در حمام و موقع خواب هم این کار را انجام دهند.
آیا اثرات درمانی داروی اگزمای داخلی با خارجی متفاوت است؟
داروهای تولید داخل به‌شدت توسط مراجع مربوط مانند سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت کنترل می‌شود. یک مقدار از این تصورات که داروی ایرانی تاثیر ندارد، به مسائل ذهنی افراد برمی‌گردد. کیفیت دارو در اگزما بخش کوچکی از درمان است و حجم بزرگ درمان به پیشگیری برمی‌گردد و اگر پیشگیری صورت نگیرد، دارو اثر نمی‌کند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها