jamejamclick
کلیک ابزارهای هوشمند کد خبر: ۱۱۶۹۹۲۶ ۲۳ مهر ۱۳۹۷  |  ۰۸:۲۱

دنیای تکنولوژی هر غیر ممکنی را ممکن می کند. در این عصر تکنولوژی افراد معلول و البته نابینا اگر امکانات مدرن برایشان فراهم شود زندگی بهتری خواهند داشت.

5 اپلیکیشن کاربردی برای نابینایان

به گزارش جام جم آنلاین ، خط بریل دیگر تنها ابزار کاربردی نابینایان و کم بینایان نیست. اکنون آنها حجم وسیعی از امکانات پیشرفته مدرن را برای یک زندگی بهتر در برابر خود می بینند، امکاناتی که البته هوشمند هستند.

اینروزها کسی پیدا نمی‌شودکه به تلفن هوشمند خود نچسبیده باشد، حتی نابینایان و کم بینایان از امکانات هوشمند استفاده می کنند.

آنها باید بدانند که تا چه حد در یکروز پیاده‌روی کنند؟یک «اپلیکیشن» برای آنها وجود دارد. باید بدانند چند کالری مصرف کردند؟ برای این یکی هم یک اپ وجود دارد. باید بدانندچقدر پول خرج می کنند؟ بله باز هم یک اپ برای آن دارند. اما چه اتفاقی می افتد اگر به یک راهنمایی خیلی دقیق تر نیاز داشته باشند؟

خوشبختانه تکنولوژی تقریبا تمام نیازهای نابینایان و کم بینایان را پاسخ می دهد.

برنامه‌های کاربردی، زندگی را برای بسیاری از افراد که با کوری یا اختلال بینایی زندگی می‌کنند، آسان‌ترکرده‌است. آنها حالا قادر به خواندن کتاب های چاپی هستند آن هم بدون کمک دیگران، اما وقتی بینایی ندارند چگونه و چطور؟

اما برنامه‌های ترکیبی با حضور رو به رشد تکنولوژی، روش‌های جدید خواندن چیزها را به مردم می‌دهد و واقعاً هر کاری را به روش‌های جدید انجام می‌دهد: ما یاد می‌گیریم که با گوش‌های خود مطالعه کنیم و با صدایمان بنویسیم.

ویژگی‌های صوتی بر روی تلفن‌های هوشمند به گونه ای است که نه فقط برای افراد با دید عادی که برای افراد نابینا و کم بینا هم طراحی شده است.

مایکروسافت به دنبال نسخه‌های قابل‌ دسترستری از ویندوز است و حالا با استفاده از فن‌آوری توص ف صدا برای برنامه‌های خود، تحول دیگری را خیلی وقت است برای افراد نابینا رقم زده است.

قصد داریم برروی ۵ برنامه تلفن همراه برای نابینایان تمرکز کنیم که واقعاً کاربردی و متفاوت هستند.

برنامه تشخیص پول (LookTel Money Reader)

این برنامه افراد را قادر می سازد واحد پول را تشخیص بدهند. این برنامه به طور خودکار نوع واحد پول را برای فرد می خواهند و آن را برای او می شمارد.

برنامه خوانش متن (KNFB Reader App)

برنامه خواندن متن با صدای بلند که به اختصار KNFB نامیده می شود یک متن چاپی را با استفاده از حسگرهای بسیار قوی با صدای بلند برای فرد کم بینا یا نابینا می خواند. تنها با استفاده از یک دگمه بر روی دستگاه تلفن، فرد قادر است متنی یک یا چند صفحه ای را بخواند.

برنامه تشخیص اشیا (TapTapSee)

یک فرد نابینا و یا فردی که دچار اختلالات بینایی است، در طول روز با ده ها وسیله و اشیا مختلف روبرو می شود. حالا این برنامه که مختص تشخیص اشیا است فرد را قادر می سازد بداند که با چه چیزی مواجه شده است. نحوه استفاده از این برنامه به این شکل است که ابتدا عکسی از شی مورد نظر می گیرد و سپس نام آن با صدای بلند اعلام می شود.

برنامه تشخیص رنگ (Color ID Free)

این برنامه رنگ های موجود در اطراف فرد نابینا و کم بینا را تشخیص می دهد و برای او رنگ ها را می خواند. برای این کار دوربینی مخصوص بر روی دستگاه های آیفون قرار دارد که تمامی رنگ ها را تشخیص می دهد.

برنامه چشمان من باش (Be My Eyes):

این برنامه هوشمند وقتی به کار می افتد که فرد نابینا و کم بینا در موقعیت های مختلف قرار می گیرد. مثلا در زمان چراغ قرمز برنامه به او اعلام می کند بایستد.

***

با پنج اپلیکیشن کاربردی آشنا شدید. حالا می توانید آن را به کسانی که مشکل بینایی و نابینایی دارند معرفی کنید.

فکر می کنید این برنامه ها بتواند روی زندگی افراد نابینا و کم بینا تاثیر بگذارد؟ اصلا این امکان پذیر است زندگی این افراد با کمک تکنولوژی زیر و رو شود؟ شاید به طور کامل خیر اما به هر حال این نکته انکار ناپذیر است که تکنولوژی روی زندگی افراد مختلف تاثیر بسیار زیادی دارد.

هیلدا حسینی خواه / جام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر