jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۱۴۷۶۹۵   ۲۴ خرداد ۱۳۹۷  |  ۰۵:۰۰

با کوچک‌ترین خودروهای پرطرفدار در بازار بین‌المللی آشنا شوید

10 فسقلی پرطرفدار

خودروها اصولا بر اساس رده‌بندی‌های متفاوتی تولید می‌شوند که هر یک از این رده‌ها خواص و موارد استفاده‌ای مختص به خود دارند. برای مثال خودروهایی که برای کاربری خانوادگی تولید می‌شوند با خودروهایی که برای قشر جوان طراحی شده‌اند تفاوت اساسی دارند. همچنین در این بین خودروهایی کوچک و ریزجثه با هدف سهولت رانندگی در شهرهای پرترافیک و مصرف سوخت کمتر راهی بازار می‌شوند که عمدتا قیمت مناسبی هم دارند و در بازار جهانی بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرند. در ادامه به معرفی ده نمونه از این خودروهای کوچک اماپرطرفدار می‌پردازیم.

10 فسقلی پرطرفدار

مزدا 2، کوچولوی خوب ژاپنی

در اوایل دهه 90 شمسی شرکت بهمنخودرو اقدام به عرضه مزدا2 به بازار ایران کرد. اما این محصول نتوانست آنطور که انتظار میرفت در دل خریداران جا باز کند و خیلی زود از خط تولید خارج شد. اما در حال حاضر نسل جدید این خودرو که در بسیاری از بازارها تحت عنوان «دِمیو» شناخته میشود روی خط تولید مزدا ژاپن قرار دارد که این نسخه از نظر ظاهر، امکانات رفاهی و مشخصات فنی با نمونهای که در ایران عرضه میشد متفاوت است.

این خودرو در نسخه هاچبک طولی معادل چهار متر داشته و با پیشرانههای چهار سیندر 1/3 و 1/5 لیتری تولید میشود.

کیا پیکانتو، کو چولوی ایمن

پیکانتو با آن جثه کوچک و ظاهر اغواگرش از خودروهای نامآشنای بازار ایران است که برخلاف بسیاری از خودروهای کوچک عرضه شده به ایران، به بازار فروش قابل قبول و خوبی رسید. اما در حال حاضر نسل جدیدی از این خودرو روانه بازار جهانی شده که هنوز در کشور حضور ندارد. نسل جدید با بهرهگیری از چهرهای تهاجمیتر نسبت به نمونه قبلی، کیفیت ساخت بالاتری دارد و با وجود ابعاد کوچکش ضمن کسب چهار ستاره از مجموع پنج ستاره ایمنی موسسه یوروانکپ برای نمونه فولآپشن، خودرویی ایمن برای استفاده درون شهری محسوب میشود.

هیوندای آی10، کوچولوترین فرزند خاندان هیوندای

آی10 که کوچکترین محصول برند هیوندای و خواهر دوقلوی کیا پیکانتو محسوب میشود، از چندی پیش روی یکی از خطوط تولید داخلی قرار دارد و به این ترتیب در بازار ایران حضور جدی پیدا کرده است. این کوچولوی 3/7 متری که از ظاهری مدرن و جذاب بهره میبرد، یک هاچبک فشرده و کوچک شهری است که در بازار جهانی با پیشرانههای متفاوت سه و چهار سیلندر به فروش میرسد. اما نماینده این برند در ایران از پیشرانه چهار سیلندر 1/25 لیتری، یعنی قدرتمندترین موتور بنزینی قابل سفارش برای این خودرو بهره جسته که همراه با گیربکس اتوماتیک چهار سرعته عرضه میشود.

تویوتا آیگو، کوچولوی فیسلیفشده شرقی

این هاچبک شهری بسیار کوچک و دوستداشتنی که طولی معادل 3/45 متر دارد، یکی دیگر از خودروهای ریزجثه قابل اطمینان در بازار جهانی است که البته هنوز در کشورمان حضور ندارد. آیگو که نخستین بار در نمایشگاه خودروی ژنو سال 2014 معرفی شد و کماکان روی خط تولید تویوتا قرار دارد، با تیپهای متفاوتی به بازار عرضه میشود و فقط دو موتور یک و 1/2 لیتری سه سیلندر برای آن در نظر گرفته شده است. این خودرو که روی خط تولید تویوتا در کشور چِک قرار دارد، امسال دستخوش فیسلیفت یا همان تغییراتی در ظاهر خود شد تا چهرهای جذابتر و تهاجمیتر به خود بگیرد.

پژو 108، خواهر دوقلوی تویوتا آیگو

این پژوی 3/5 متری که در واقع خواهر دوقلوی تویوتا آیگو محسوب شده و روی خط تولیدی مشترک با آیگو در کشور چک تولید میشود، از ظاهری جذاب بهره میبرد و بیشتر با هدف عرضه در بازار کشورهای اروپایی و به خصوص بریتانیا تولید شده است. پژو 108 همچون خواهرش با دو موتور سهسیلندر یک و 1/2 لیتری در بازار حضور دارد که این دو پیشرانه به ترتیب 68 و 82 اسب بخار قدرت تولید میکنند. البته لازم به ذکر است که این کوچولوی فرانسوی در بسیاری از کشورها عرضه نمیشود و به همین علت احتمال حضورش در بازار ایران بسیار کم است.

پولو از خوبهای فولکس واگن

یکی از پرفروشترین خودروهای بازار اروپا، محصولی از برند فولکس واگن با نام «پولو» است که در واقع یک سر و گردن از گلف مشهور ریزتر بوده و در کلاس هاچبکهای کوچک شهری قرار میگیرد.

جالب است بدانید پولو یکی از پرفروشترین محصولات این خودروساز است و از سال 1379 تا 1389/ 2000 تا 2010 بیش از11 میلیون دستگاه از آن تولید شده بود!

این محصول که فعلا قرار نیست در بازار ایران عرضه شود اصولا با پیشرانههای کوچک و کم مصرف مثل نمونه سه سیلندر یک لیتری با 74 اسب بخار قدرت تولید میشود و البته نسخهای تحت عنوان جیتیآی (GTI) با پیشرانه 200 اسب بخاری دارد!

بامو آی3 کمتر از یک لیتر بنزین برای 100 کیلومتر!

این برند خودروسازی مشهور و بسیار محبوب آلمانی که ید طولایی در تولید خودروهای لوکس و اسپرت دارد، چند سالی است که انرژی فراوانی روی تولید محصولات پاک از جمله خودروهای الکتریکی و هیبرید گذاشته است. آی3 نیز محصول کوچک و شهری این کمپانی است که به صورت کاملا هیبرید یا الکتریکی به بازار عرضه میشود.

جالب است بدانید که نسخه هیبرید این خودرو با وجود یک نیروگاه دو سیلندر 0/65 لیتری که باتریهای آن را شارژ میکند مصرف سوختی در حدود 0/7 تا یک لیتر در مسافت صد کیلومتر دارد. این در حالی است که نسخه اسپرتتر آی3 اس، صفر تا صد 6/9 ثانیهای را به شما ارائه خواهد کرد!

سوزوکی سوئیفت کوچکاندام با قلبهای سفارشی

یکی دیگر از خودروهای کوچک که در بازار جهانی بسیار محبوب واقع شده، سوزوکی سوئیفت است که نسل جدید آن در حال حاضر روی خطوط تولید این شرکت خودروساز در تایلند، ژاپن، مجارستان و هند قرار دارد. سوئیفت با طولی معادل 3/48 متر، یک هاچبک کوچک شهری است که با پیشرانههای کمحجم و کممصرف متفاوتی مثل سه سیلندر یک لیتری توربو، چهار سیلندر 1/2 لیتری و... در بازار جهانی حضور دارد. در سال 1396/ 2017 هم نسخهای اسپرت از این خودرو با موتور 1/4لیتری توربو با قدرت 140 اسب بخار معرفی شد. جالب است بدانید برای شهروندان دوستدار محیط زیست نیز نسخه هیبرید این خودرو در دسترس است.

فیات 500، کوچولوی دوستداشتنی ایتالیایی

فیات 500 را میتوان از مهمترین خودروهای تاریخ ایتالیا دانست؛ تا حدی که بسیاری از اهالی این کشور، این محصول را خودروی ملی و مردمی خود میدانند. فیات 500 که نخستین بار اواخر دهه 1330 / 1950 به بازار عرضه شد، پس از این که در سال 1354/ 1975 از خط تولید خارج شد، دیگر در بازار جهانی حضور نداشت تا این که در سال 1387/ 2008 این محصول محبوب با چهرهای مدرن اما بسیار شبیه به نمونه قدیمی و کلاسیک به عرصه خودرو بازگشت. فیات 500 که انواع مختلفی از کوپه ساده گرفته تا نسخه کروک، آبارث و... دارد، در نمونههای ساده و غیراسپرتش با پیشرانههای دو تا چهار سیلندر تولید میشود و یکی از پرطرفدارترین خودروهای کوچک در بین مردم کل دنیا به شمار میرود.

اسمارت فورتو، یک بنز کوچکاندام

این خودرو را میتوان کوچکترین محصول روی خط تولید گروه خودروسازی دایملر دانست. دایملر در واقع برند مادرِ کمپانی مرسدسبنز است و به همین خاطر بسیاری از مردم، اسمارت فورتو را یک بنز کوچک و کاملا اقتصادی میدانند. در واقع این خودرو برای نخستین بار در سال 1377/ 1998 روی خط تولید قرار گرفت و عرضه نسل نخست آن تا سال 1386/ 2007 ادامه داشت. سپس نسل دوم اسمارت با ظاهری مدرنتر و زیباتر از سال 1386 تا 1393 / 2007 تا 2014 روی خط تولید شرکت اسمارت قرار گرفت و اکنون سومین نسل از این محصول دو نفره را در بازار جهانی پیش روی خود داریم. البته فورتو برادر دوقلویی تحت عنوان فورفور دارد که یک هاچبک 3/5 متری چهار در بوده و برخلاف فورتو، دونفره نیست. اسمارت فورتو دو نفره که طولی معادل 2/7 متر دارد، به صورت بنزینی با دو گزینه سه سیلندر 0/9 و 1/0 لیتری و الکتریکی به بازار عرضه میشود.

معید حمیدی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

احساس ما به‌عنوان دانش‌آموزان و دانشجویان قبل از انقلاب که مسائل سیاسی و توسعه ایران را پیگیری می‌کردیم، این بود کشور ما به لحاظ علمی و فناورانه و اقتصاد متکی بر دانش‌ملی به عمد عقب نگه داشته می‌شود.

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

امروزه با توجه به پیشرفت فناوری‌ های نوین، افزایش چشمگیر و گسترش روزافزون اطلاعات، دسترسی به منابع پردازشی پرسرعت و با ظرفیت بالا، به یکی از نیازهای اصلی و بنیادین مراکز پژوهشی و کسب‌ و کارها تبدیل شده و در پایداری و تداوم توسعه اقتصاد دیجیتالی، امری اجتناب‌ناپذیر است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو