jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۰۳۸۱۱   ۲۷ آذر ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

انتخابات کمیته ملی المپیک در حالی 25 دی‌ برگزار می‌شود که همچنان ابهامات اساسنامه و آیین‌نامه انتخاباتی پابرجاست. با وجود پرسش‌های فراوان نه شاهرخ شهنازی به عنوان دبیرکل که در مجامع مختلف حضور داشته پاسخگو بوده و نه کیومرث هاشمی به عنوان رئیس کمیته.

فارس نوشت، یکی از نکاتی که همچنان ابهام دارد و برخی از اعضای هیات اجرایی نیز به آن اشاره کرده‌اند، بحث حضور نمایندگان پارالمپیک در انتخابات کمیته است.

24 آبان‌ با استعلام‌های صورت گرفته از سوی رئیس کمیته ملی المپیک در خصوص برگزاری انتخابات با اساسنامه فعلی، امیدوار رضایی، معاون قوانین مجلس شورای اسلامی اعلام کرد کمیته می‌تواند این انتخابات را برگزار کند، اما انجام این انتخابات باید با رعایت انتزاع کمیته ملی پارالمپیک از کمیته ملی المپیک صورت پذیرد.

سوالی که در اینجا مبهم باقی مانده، این است که آیا با توجه به جدایی المپیک از پارالمپیک، همچنان رئیس کمیته پارالمپیک در انتخابات کمیته شرکت می‌کند؟

با توجه به این‌که کمیته ملی المپیک قرار است انتخابات را با اساسنامه مصوب سال 1392 برگزار کند، طبق ماده 5 اساسنامه که به ترکیب اعضای مجمع اشاره دارد، رئیس کمیته ملی پارالمپیک نیز عضوی از مجمع خواهد بود. این درحالی است که اعضای هیات اجرایی در اساسنامه جدید خود نام رئیس کمیته پارالمپیک را از عضو مجمع کمیته حذف کردند. به نظر می‌رسد بحث انتزاع در انتخابات کمیته المپیک به اجماع رسیده است.

البته نکته اشاره شده فقط یکی از ابهامات برگزاری انتخابات است و درخصوص آیین‌نامه برگزاری انتخابات نیز شبهاتی وجود دارد. با وجود این‌که اعلام شده بود این آیین‌نامه در این هفته روی خروجی سایت کمیته ملی المپیک قرار می‌گیرد، اما هنوز هیچ خبری از انتشار آیین‌نامه نیست. یکی از نکات مورد توجه حضور رئیس فدراسیون در انتخابات است و با توجه به این‌که در اساسنامه IOC «سرپرست» مفهومی ندارد، مشخص نیست این موضوع در آیین‌نامه به چه صورت حل شده و در صورت غیبت رئیس، نماینده فدراسیون به چه صورت اجازه حضور در انتخابات را خواهد داشت.

درحالی که کمیته ملی المپیک می‌گوید انتخابات دوره جدید با اساسنامه مصوب سال92 برگزار می‌شود، اما در این اساسنامه ماده‌ای درخصوص اضافه شدن نماینده کمیسیون ورزشکاران در انتخابات وجود ندارد که البته کمیسیون ورزشکاران هادی ساعی را برای این دوره با حق رأی معرفی کرده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ایالات‌ متحده‌آمریکا در تلاش برای حفظ هژمونی در حال افول خود، در پرونده‌های خاصی، متوسل به تحریم‌های یکجانبه برای اعمال فشار بر قدرت در حال ظهور چین شد. یکی از پاشنه‌های آشیل اژدهای خفته از نظر واشنگتن، هنگ‌کنگ است.

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

سازمان صداوسیمای جمهوری ایران در ادامه تلاش برای تقویت روابط فرهنگی-رسانه‌ای با کشورهای دوست، از جمله روسیه، اینک در مسیر اقدامی بنیادین و اساسی قرار گرفته است که می‌تواند روابط ایران و روسیه را در همه عرصه‌ها با تحولی چشمگیر و رو به جلو هدایت کند.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر