jamejamonline
فرهنگی صدا و سیما کد خبر: ۱۰۶۳۳۳۸ ۲۶ مرداد ۱۳۹۶  |  ۰۵:۳۰

26 مرداد به عنوان روزی به‌یادماندنی در تقویم جمهوری اسلامی ایران ثبت شده است؛ روز بازگشت سرافرازانه آزادگان به کشور و رجعت دلاورانی که بخشی از زندگی‌شان را در راه دفاع از کشور و حفظ تمامیت مام وطن در جنگ تحمیلی ایثار کردند و به اسارت دشمن درآمدند؛ روزی که در تقویم ثبت شده تا این رشادت‌ها را به یاد نسل‌های بعدی هم بیاورد و روزگاری نرسد که ارزش و اعتبارش در جامعه کمرنگ شود.

ستاره‌های پنهان

این واقعه و توجه به اعتبار آزادگان و شأن کاری که انجام دادند، نه‌تنها بعد اعتقادی، حماسی، تاریخی و اجتماعی دارد که به لحاظ جنبه‌های هنری هم می‌تواند مورد بررسی باشد و قالب فرهنگ و هنر تبدیل به ظرفی شود تا از دلیری‌های این مردان و زنان بگوید. هنر از جمله بهترین ابزارها برای بیان مفاهیم است و تئاتر، سینما و بویژه تلویزیون با برخورداری از مخاطبانی بی‌شمار و میلیونی، می‌تواند بهترین عرصه باشد تا از سختی‌هایی که بر این مردمان رفته سخن بگوید.

با این حال به نظر می‌رسد رسانه ملی باوجود تمام توجه‌هایی که به دفاع مقدس داشته و همواره تاثیرات ادبیات دفاع مقدس و ارزش‌های انقلاب اسلامی را به تصویر کشیده و بر ارتقای جایگاه آن اهتمام ورزیده است، نسبت به ارائه تصویر آزادگان و جانفشانی و ایثار والای آنان در آثار نمایشی تلویزیون عملکرد بهتری می‌تواند داشته باشد.

مجموعه‌های تلویزیونی جنگی در رسانه ملی بی‌شمارند و آثار زیادی را می‌توان نام برد که به طور مستقیم و بی‌واسطه یا حتی غیرمستقیم به موضوع جنگ تحمیلی پرداخته و رشادت‌های حاضران در این جنگ هشت ساله و حتی سختی‌هایی که خانواده‌هایشان متحمل شده و انتظارهایشان را به تصویر کشیده‌اند. فرهنگ آزادگی و اسارت درست به همان اندازه جنگیدن، با مفهوم ایثار و انتظار گره خورده و همین انتظار بستر خوبی برای پیشبرد روایت‌های داستانی است. این چند هزاران آزاده‌ای که سال‌های اسارت را سپری کردند چه داستان‌هایی برای گفتن دارند؟ چه روزهایی را از سر گذرانده‌اند؟ این روزها بر آنها چگونه گذشته و پس از بازگشت، شرایط تازه زندگی در اجتماعی را که دیگر در آن جنگی نیست، چگونه دیدند؟

زهرا غفاری

رادیو و تلویزیون

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

حوزه هنری و تحول دیجیتال

حوزه هنری و تحول دیجیتال

با آن کاپشن خاکی رنگ و شال گردنی که همیشه روی صورتش می‌کشد، سوار بر موتور وارد حیاط می‌شود، چرخی دور حوضچه خوشرنگ حوزه می‌زند و کنار دیوار آینه‌کاری شده، موتورش را تکیه می‌دهد، عینک ته استکانی اش را با انگشت بالا می‌دهد و دستی به سبیل سیاهش می‌کشد و می‌رود گوشه پله‌ها کنار قیصر می‌نشیند و با سیگار و چاق سلامتی، صحبت‌شان گل می‌اندازد.

گفتگو

بیشتر
خیلی هم موفق هستم!

گفت‌وگو با لاله صبوری، بازیگر باسابقه تلویزیون که حالا چند سالی است دیگر نقش‌های پررنگی بازی نکرده است

خیلی هم موفق هستم!

پیشنهاد سردبیر بیشتر
افطاری‌ ها

ماه رمضان امسال چه سریال‌هایی روی آنتن شبکه‌های مختلف سیما خواهند رفت؟

افطاری‌ ها

پیشخوان بیشتر