jamejamonline
اقتصادی صنعت و انرژی کد خبر: ۱۰۴۷۹۹۸   ۱۳ تير ۱۳۹۶  |  ۱۳:۰۲

افزایش قیمت خودروهای کمتر از 45 میلیون‌تومان در جلسه دیروز شورای رقابت مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت اعضای این شورا با افزایش خودروهای تیبا، پراید، تندر، پژو و سمند موافقت کردند.

کدام خودروها گران شدند؟

به گزارش جام جم آنلاین، شورای رقابت تصمیم گرفت دستورالعمل تنطیم قیمت را یکسال دیگر برای خودروهایی که شامل دستورالعمل می شوند، تصویب کند.

بر این اساس شورای رقابت افزایش قیمت خودروهای زیر 45 میلیون‌تومان را بدون توجه به هزینه‌های شماره‌گذاری، مالیات و بیمه در دستور کار خود قرار داد و با پیشنهاد شرکت‌های خودروسازی ایران‌خودرو و سایپا مبنی بر افزایش قیمت خودروهای خانواده پراید و تیبا به میزان ۱.۲۵ درصد، پارس تندر ۱.۵۷ درصد، خانواده پژو و سمند با متوسط افزایش قیمت ۲.۶۹ درصد موافقت کرد.

همچنین خودروهای جدید پژو ۳۰۱، پژو ۲۰۰۸ و پژو ۵۰۸ به دلیل ورود برخی رقبا از دستورالعمل قیمت‌گذاری شورای رقابت خارج شدند.

لازم به ذکر است شورای رقابت فقط در خصوص قیمت خودروهای زیر 45 میلیون تومان که عمدتاً خودروهای پرتولید مورد مصرف طبقات پائین و متوسط جامعه هستند، تصمیم می گیرد.

افزایش قیمت خودروهای داخلی در جلسه شورای رقابت با لحاظ کردن عوامل کیفیت، بهره‌وری، تورم بخشی و تورم کشوری صورت پذیرفته و نرخ تورم بخشی ایران خودرو ۶.۱ و تورم بخشی سایپا حدود ۶ درصد اعلام شده است.

همچنین این شرکت‌ها به دلیل بهره‌وری ۲.۵ درصد جریمه شده اند و از میزان افزایش قیمت ۲.۵ درصد به نفع مصرف کننده کسر گردیده است. در ارتباط با کیفیت نیز به استناد برنامه کیفی وزارت صنعت، معدن و تجارت که در آن اشاره شده "اگر شرکت ها به ۷۰ درصد آن هدف رسیده باشند جریمه نخواهند شد، اما زیر آن جریمه خواهند گردید" اشاره شده که برخی از خودروها به همین دلیل افزایش قیمت کمتری داشته‌اند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر