jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۶۷۳۴۳   ۲۲ آبان ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

کم‌آبی دشمن اصلی ورزشکاران استقامتی است، اما محققان هشدار می‌دهند نوشیدن بیش از اندازه آب می‌تواند مرگبار باشد.

به گزارش مهر، مسمومیت با آب زمانی روی می‌دهد که فرد بیش از اندازه آب مصرف کرده باشد و میزان نمک در خونش رقیق شده باشد. دکتر آرون بگیش از مرکز قلب بیمارستان عمومی ماساچوست، در‌این‌باره می‌گوید: «زمانی که غلظت سدیم (نمک) در خون پایین می‌آید، در حقیقت امکان نفوذ آب به خون در سایر بافت‌ها فراهم می‌شود که به این حالت هیپوناترمی گفته می‌شود.» به نظر می‌رسد مغز بیش از هر اندام دیگری تحت تاثیر هیپوناترمی قرار می‌گیرد و شروع به تورم می‌کند و در نتیجه آب از خون نشت کرده و وارد سلول‌های مغز می‌شود. معمولا علائم خفیف این مشکل شامل گیجی، سردرد و حالت تهوع است، اما در صورت درمان نشدن ممکن است فرد دچار حمله صرع هم بشود. در بدترین موارد، مغز بدون کنترل متورم شده و در نهایت شرایط مرگباری موسوم به «فتق ساقه مغز» اتفاق می‌افتد. به گفته محققان، مرگ ناشی از مسمومیت با آب اتفاقی بسیار نادر است که در بین ورزشکاران همانند دوندگان ماراتن اتفاق می‌افتد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

چراغ سبز به کرونا و سفر

چراغ سبز به کرونا و سفر

براساس آخرین اطلاعات می‌توان گفت وضعیت کرونا در کشور بسیار شکننده است، چراکه وضعیت ‌ ۱۱ شهرستان ‌قرمز، ۳۲شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان نیز آبی گزارش شده است.

گفتگو

بیشتر
ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر