jamejamonline
ورزشی فوتبال کد خبر: ۹۰۶۱۰۵ ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۱۲:۳۵

در حاشیه توافق دوباره کی روش و ادامه مربیگری وی در ایران

شما راحت باشید آقای کی روش

فقط چند ماه از ورود کارلوس کی روش به کشورمان می گذشت که در یک برنامه ی تلویزیونی به کارگردان آن پیشنهاد دادم اگر به دنبال یک مردم شناس زبده می گردد، زین پس مربی جدید را به تلویزیون بیاورد!

به گزارش جام جم ورزشی ، ورود این مربی مصادف با کشمکش های ساختاری در حوزه ی سیاست و اجتماع بود و او که به خوبی صید ماهی در چنین آبی را در تاریخ کشورش آموزش دیده بود، با شناخت ساختارهای معیوب ، سوار موج این دریای متلاطم شد.

مثلت رسانه، سیاست و مردم می توان چنان بازوی پرقدرتی شود که هر رقیب سرسخت و منطق گوی را نیز از میدان به در کند. کنش ها و جهت گیری های این مربی در میدان ورزش ایران با رویکردی عوام فریبانه، آنچنان به مذاق انسان ایرانی خوش آمد که سیل میلیونی هوادار را بسیج کرد تا یک صدا نام او را فریاد و رییس جمهور را مجاب که دستور به ابقای او به هر قیمتی دهد. اما شما به خوبی می دانید که محبوبیت در ایران، همواره باید از طرف بدخواهان و دشمنان تهدید و تقویت شود.

مربیان داخلی، اولین قربانیان این نمایش شدند و هرکه علیه این مربی بزرگ لب به سخن وا کرد، به کوچکی خود اعتراف و به سرعت تحقیر و تکفیر شد. از طرف دیگر رسانه ها و آمارهای هفتگی و گاه روزانه شان با حربه های آشکار رسانه ای، دست به دستکاری ذهن مخاطبان خود زده و مدام ترس از کف دادن این مربی و استعفای او، که همان پایان جهان و فوتبال ایران است را در دلشان می کاشت.

شاید کسی منکر ارزش های فنی و علم فوتبالی این مربی پرتغالی نباشد اما سوال اساسی اینجاست که اگر او در میدان ورزش کشور دیگری همچون آلمان نیز فعالیت کند، باز چنین کنش هایی از او خواهیم دید؟ باور کنید چنین کرداری از یک مربی فوتبال تنها در یک حیات اجتماعی، سیاسی مانند ایران مجال بروز می یابد و او که مردم شناس زبده ایست به خوبی می داند که اینجا هر کاری کند، بالای چشممش را ابرو نمی گویند. حتی اگر در ساختمان ایفمارک، مقابل همه ی ایرانیان چشم ها را ببندد و دهان را باز کند.

داروین صبوری / جامعه شناس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
هرچی
-
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۹
نه نخواهی دید فیلسوف ، به خاطره اینكه كشوری مثل آلمان همه چی سر جای خودشه و امكانات حرفه ای
۰
۰
یادداشت بیشتر
اسطوره نشد، اسطوره نیست

اسطوره نشد، اسطوره نیست

یکی از جذاب ترین فوتبالیست های تاریخ 45 ساله شد، فوتبالیستی که در دوران اوج خود حتی از فوق ستاره های گران قیمت دنیای فوتبال بیشتر محبوبیت داشت. امروز بکام در 45 سالگی هنوز محبوب است، محبوب و البته جذاب.

همه جنجال ها از ایتالیا می آید

همه جنجال ها از ایتالیا می آید

9 ماه پیش بود که پیش از اینکه روح استقلالی ها خبر هم داشته باشد روزنامه «گازتا دلواسپور» ایتالیا اقدام به چاپ سلسله اخباری در رابطه با استراماچونی سرمربی استقلال کرد و مدعی شد که او به زودی از جمع آبی پوشان تهرانی جدا می شود.

شنای دلالیسم در دیگ جوشان کرونا

شنای دلالیسم در دیگ جوشان کرونا

دیگر حسابش از دستمان در رفته که ویروس کرونا چند روز است کشور ما که نه تمام دنیا را درگیر خودش کرده است. اما این همه گیری کرونا آنقدر طول کشیده که حوصله بعضی ها بدجوری سر رفته است از جمله دلال های محترم و ریز و درشتی که جزئی جدایی ناپذیر از فوتبال ایران محسوب می شوند.

گفتگو

بیشتر
حمله به رکورد ۵۰‍۱

مجتبی ملکی، قهرمان پاورلیفتینگ جهان در گفت‌وگو با جام‌جم از هدف بزرگ بعدی‌اش گفت

حمله به رکورد ۵۰‍۱

پیشنهاد سردبیر بیشتر