jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۹۲۰۳۰   ۱۵ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

لطفا چشم‌هایتان را ببندید و برای لحظاتی تصور بفرمایید اگر جای ما آدم‌ها با اسباب و وسایل و خوراکی‌ها و برخی رسومات نوروزی عوض می‌شد؛ چه اتفاق‌هایی رخ می‌داد... البته ابتدا مطلب ما را بخوانید، بعد چشم بسته تصویرسازی کنید!

تصویر اول؛ ما و آجیل‌ها

اگر جای آدم‌ها و آجیل‌ها عوض می‌شد، این گفت‌وگوها را در ایام نوروز در شهر آجیلی می‌شد شنید:

آقای پسته: دیدی خانم... همه آدم‌هاش دهن بسته بودن!

خانم بادوم: دیدی آقا... همه آدم‌های توی ظرف تلخ بودن!

آقای تخمه جابونی: هرچی آدم شکستیم یا پوچ و بی‌مغز بود یا مغزش پرپری بود!

خانم بادوم هندی: واه واه! دیدی خواهر؟ عروس ما امسال از این افه‌ها گرفته بود که چون آدم جیل! گرونه؛ باید تحریمش کرد... تو خونه‌اش دریغ از یه آدم دهن بسته یا تلخ یا بی‌مغز! معلوم نیست پول‌های داداش هندی منو داره کجا آتیش می‌زنه!

تصویر دوم؛ ما و سیزده به در

یک: در شهر جوجه‌ها، در روز سیزده به‌در تمام جوجه‌ها به دامن طبیعت می‌روند و آدم سیخ کرده میل می‌کنند با نوشابه!

دو: در شهر سبزه‌ها این عزیزان از روز اول نوروز آدم سبز می‌کنند (البته با وجود آدم‌های زیادی که در راه انتظار برای تحقق وعده‌های مسئولانشان علف زیر پاشان سبز شده، کار سبزه‌ها راحت می‌شود!) در روز سیزده به‌در هم سبزه‌های مجرد با خواندن سرود؛ آدم گره می‌زنند!

تصویر سوم؛ ما و تلفن همراه

در شهر وای‌فای،گوشی‌های تلفن همراه وقتی می‌روند عید دیدنی، بزرگ‌تر مجلس که یک نوکیا یازده دو صفر است برای نوه‌ها و نتیجه‌های هوشمندش که سرشان را از روی صورت آدم‌های همراهشان که به شبکه آدم نت وصل هستند، برنمی‌دارند؛ از روزگاری می‌گوید که تلفن‌های عمومی و شماره‌گیر گردالی‌دار، دور هم جمع می‌شدند و گل می‌گفتند و گل می‌شنیدند و خبری از آدم همراه هوشمند و برنامه آدم رام! نبود!

تصویر چهارم: ما و سفر

در شهر شهرها؛ جاده چالوس تصمیم می‌گیرد تمام تعطیلات نوروز را در ترافیک بالا رفتن از سر و کله آدم‌ها بماند! استانبول و آنکارا به خاطر انفجار و ناامنی در کشور آدمیه، جایی نمی‌روند و آنتالیا خیلی دلش می‌خواهد مجردی با دوستانش برود سفر ولی همسرش بموقع متوجه می‌شود و ضمن ضبط کردن پاسپورتش، تمام تعطیلات او را به خانه برادر زن و خواهر زن و باجناق می‌برد تا برنامه‌های شبکه نسیم را ببیند و چایی با نقل بخورد!

علی زراندوز

جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر