زنگنه به دبیرکل اوپک نامه نوشت

پیشنهادکاهش۱.۳میلیون بشکه‌ای تولید

وزیر نفت با ارسال نامه ای به دبیرکل اوپک خواستار کاهش ۱.۳ میلیون بشکه‌ای سقف تولید روزانه نفت اوپک شد و اعلام کرد: همزمان با لغو تحریم ایران، زمان کاهش تولید نفت برخی کشورهای عضو اوپک فرا رسیده است.
کد خبر: ۸۶۱۲۳۰
پیشنهادکاهش۱.۳میلیون بشکه‌ای تولید

مهدی عسلی در آستانه نشست یکصد و شصت و هشتمین نشست اوپک در وین با بیان اینکه اخیرا بیژن زنگنه وزیر نفت ایران با ارسال نامه ای به عبدالله سالم البدری دبیرکل اوپک خواستار کاهش سقف تولید نفت اعضای این سازمان به ۳۰ میلیون بشکه در روز شده است، گفت: در این نامه وزیر نفت دو موضوع را به دبیرکل اوپک متذکر شده است.

مدیر کل امور اوپک و ارتباط با مجامع انرژی وزارت نفت با اعلام اینکه وزیر نفت در این نامه تاکید کرده که اعضا برای ثبات بازار به سقف تولیدی که اعضای اوپک در سال ۲۰۱۱ میلادی توافق کردند، پایبند باشند، تصریح کرد: هم اکنون در حالی که قرار بوده سقف تولید ۳۰ میلیون بشکه باشد، تولید به حدود ۳۱.۳ میلیون بشکه نفت در روز رسیده است.

این مقام مسئول افزود: این در حالی است که مشخص است، چه کشورهایی بیشتر از سهمیه خود تولید کرده اند. در آن زمان با وجود اینکه تولید ایران بیشتر شرایط فعلی بود و به دلیل تحریم‌ها تولید حدود ۴.۲ میلیون بشکه و صادرات ۲.۶ میلیون بشکه نفت ایران کاهش یافته است.

عسلی با یادآوری اینکه در حال حاضر تولید نفت خام برخی کشورها آن قدر افزایش یافته که نه تنها بیشتر از سقف تولید آن زمان شده بلکه از آن هم بیشتر شده است، بیان کرد: برهمین اساس، قدم اول بازگشت به سقف ۳۰ میلیون بشکه در روز است و دوم اینکه چون کاهش تولید ایران ارادی و به دلیل مسائل صنعت نفت نبوده بلکه از بیرون به صنعت نفت ایران تحمیل شده، به محض اینکه در آینده نزدیک تحریم‌ها برداشته شود، ایران تولید و صادرات خود را به سطح قبلی برخواهد گرداند.

مدیرکل امور اوپک و ارتباط با مجامع انرژی وزارت نفت در پاسخ به پرسش مهر که عکس العمل دبیر کل اوپک چه بوده است؟ توضیح داد: قرار نبوده عکس العمل نشان دهند، یک وزیر کشور عضو اوپک درخواست می‌کند که تعهدات تولید رعایت شود و همچنین خبر می‌دهد که قصد بازگشت به سهمیه خود را دارد.

بیژن زنگنه وزیر نفت اخیرا در یک گفتگوی تلویزیونی با بیان اینکه متاسفانه برخی از کشورهای عضو اوپک از نفت به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده می کنند، گفته است: در نشست پیش روی اوپک، سقف تولید نفت این سازمان تغییری نمی‌کند.

به گزارش مهر، نشست یکصد و شصت و هشتمین نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت «اوپک» چهارم دسامبر (۱۳ آذرماه) سال جاری به میزبانی وین برگزار خواهد شد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها