سرانه ورزشی بانوان در کشور کمتر از یک متر است

جایی برای ورزش‌ کردن نیست

به گزارش جام جم ورزشی، هر سال گزارشی براساس یک ارزیابی در رابطه با فضای ورزشی بانوان ارائه می‌شود که در برگیرنده آمار خوبی برای ورزش بانوان نیست.
کد خبر: ۸۵۴۸۲۲
جایی برای ورزش‌ کردن نیست

با وجود رشد چشمگیر ورزش در میان جمعیت بانوان و موج روی آوردن دختران و زنان به ورزش و به‌خصوص در رشته‌هایی خاص، گسترش فضای موجود برای ورزش کردن آنان به طرز امیدوارکننده‌ای پیش نمی‌رود.

در واقع اختصاص زیرساخت‌های ورزشی به بانوان اتفاقی است که کمتر می‌افتد و اصلا در برخی از استان‌ها حتی در حد یک سانتی‌متر هم پیشرفت ندارد.

البته براساس چشم‌انداز آینده می‌توان پیش‌بینی کرد سرانه ورزشی بانوان در برخی مناطق کشور افزایش یابد اما این افزایش قرار نیست در حد چشمگیری باشد. اما واقعا اوضاع سرانه ورزشی بانوان در کشور چقدر است؟

طبق آخرین آمارها سرانه فضای ورزشی در تهران و برای بانوان به کمتر از یک متر می‌رسد، به طور دقیق تر 82 سانتی متر! اما در 82 سانتی‌متر چه می‌توان کرد؟ براساس استانداردهای جهانی حداقل حدود دو متر برای ورزش‌هایی که نیازمند حرکت مداوم است، نیاز است.

مریم عظیمی‌نژاد، کارشناس ارشد ورزشی در این رابطه می‌گوید: «برای بهره‌مند شدن از فعالیت‌های ورزشی و اثرات مثبت آن دربین بانوان باید به دنبال افزایش سرانه فضای ورزشی کشور بود.

بدون شک با رساندن این سرانه به دو متر آن وقت بهتر می‌توان در مورد اثرات مثبت ورزش در بانوان صحبت کرد. به عبارتی این حداقل فضایی است که می‌توان در آن به اهداف ورزشی رسید.

بد نیست بدانید در بسیاری از کشورهای پیشرفته سرانه فضای ورزشی بانوان بالغ بر پنج مترمربع است.

این کارشناس ورزشی در حالی از حداقل سرانه ورزشی در اروپا می‌گوید که در تهران این حد نصاب کمتر از یک متر است. در مورد شهرهای تابعه یعنی کرج، شهرری، ورامین، رباط کریم و شهریار این سرانه حتی کمتر هم است.

ارزیابی جدیدی در این خصوص انجام نشده اما آمار ثبت شده برای این شهرها در سال گذشته، براساس پیش‌بینی تقریبی جمعیت زنان کمتر از 75 سانتی‌متر بوده است.

آمارهای غیررسمی از سرانه ورزش بانوان حکایت از این دارد که در شهرهایی نظیر اصفهان، مشهد، تبریز، قزوین، شیراز، اهواز، ساری و اراک اوضاع بهتر از تهران نیست و این میزان در بهترین حالت به‌سختی از یک متر مربع ‌تجاوز می‌کند.

نگین آقاباشی‌، روان‌‌شناس ورزشی در رابطه با فضای محدود ورزشی برای بانوان به جام بانوان می‌گوید: اضافه‌وزن بسیاری از خانم‌ها ارتباط مستقیمی با همین سرانه پایین ورزشی و فضاهای محدود باشگاه‌ها دارد.

افزایش فضاهای ورزشی، بدون شک ذهنیت مثبتی را در جامعه ایجاد می‌کند و این مورد درباره خانم‌ها که روحیه لطیف‌تری دارند از اهمیت بیشتری برخوردار است. مطمئنا با افزایش فضای ورزشی، بانوان برای ورزش کردن بیشتر تشویق می‌شوند.

با سرانه ورزشی 80 سانتی‌متری یا حتی یک متری سخت‌تر می‌توان ورزشکارانی حرفه‌ای و تمام‌عیار شناسایی کرد و پرورش داد.

در واقع سرعت کند پیشرفت ورزش در میان بانوان تا حد زیادی به این سرانه محدود ارتباط دارد.
توانایی‌های ورزش بانوان در شهرهای مختلف و در رشته‌های گوناگون فراتر از فضای موجود در نظر گرفته شده برای هر نفر است

و با پذیرش این واقعیت و با علم به این‌که افزایش فضای موجود به پیشرفت ورزش بانوان کمک چشمگیری می‌کند، شاید بهتر باشد از همین امروز برای گسترش سرانه ورزشی بانوان
قدم برداشت.

ضمیمه جام بانوان

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها