jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۵۳۳۸۴   ۱۶ آبان ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

کارشناس گیاهان دارویی گفت: اکالیپتوس در طب سنتی به عنوان گندزدا و ضدعفونی‌کننده قابل استفاده است.

علی فرضی‌نژاد در تشریح خواص درمانی اکالیپتوس به ایسنا گفت: ضدعفونی‌کننده، خلط‌آور، محرک موضعی جریان خون، موثر برای درمان تب، افزایش‌دهنده ترشح آب دهان و شیره معده و روده است. روغن رقیق شده آن معرق و ضد اسپاسم دستگاه تنفسی و دارای خاصیت آنتی‌بیوتیک و دفع‌کننده پشه است.

فرضی‌نژاد درخصوص طرز استفاده از این گیاه دارویی عنوان کرد: این گیاه به‌صورت بخور، استنشاقی و استعمال به‌صورت روغن رقیق شده، اسانس این درخت در بسیاری از فرآورده‌های غیردارویی مانند شیرینی‌جات، آدامس، صابون و اسپری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به این‌که مصرف مقدار زیاد فرآورده‌های خوراکی آن می‌تواند باعث ایجاد اسهال و استفراغ شود، اضافه کرد: اسانس بعضی از گونه‌های حساسیت‌زا بوده و باعث تحریک پوست یا غشای مخاطی می‌شود که در دوران بارداری استفاده خوراکی اسانس ممنوع است. قطره‌های ضدسرفه، انواع شربت‌ها، مایعات تبخیرکننده، روغن‌های مالیدنی، انواع خمیردندان و مواد شست‌وشوی دهان نیز حاوی روغن اکالیپتوس یا ترکیب اصلی آن یعنی سینئول است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر