jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۸۲۱۵۱۲   ۰۸ مرداد ۱۳۹۴  |  ۱۰:۳۱

کری با اشاره به محرمانه بودن توافق ایران و آژانس:

مقامات آمریکایی توجیه شده اند

وزیر خارجه آمریکا درمورد ابهامات بوجود آمده در مورد توافق میان آژانس وایران گفت: برخی مقامات آمریکایی در مورد کلیات توافق توجیه شده اند وکنگره هم توجیه خواهد شد.

مقامات آمریکایی توجیه شده اند

جان کری درنشست کمیته نیروهای مسلح کنگره آمریکا گفت: متن توافق آژانس با کشورها محرمانه است و این اطلاعات در دسترس سایر کشورها قرار نخواهد گرفت.

به گزارش ایرنا، وی افزود: این رویه استانداردی درآژانس است، 189 کشور NPT را امضا کرده اند البته تعداد زیادی توافقنامه امضا شده ندارند ولی این اطلاعات در دسترس کسی قرار نخواهد گرفت.

کری اظهار کرد: وندی شرمن معاون وزارت خارجه آمریکا و ارنست مونیز ازطرف هیات مذاکره کننده آمریکایی در مورد کلیات توافق توجیه شده اند.

وزیر خارجه آمریکا در واکنش به سوال و نقل قول مستقیمی از سوزان رایس، که توسط جیمز اینهاف سناتور جمهوریخواه این چنین خوانده شد «رایس گفته است که توافقنامه با آژانس بین المللی انرژی اتمی را دیده است واو آن را در اختیار کنگره قرار خواهد داد» آیا شما هم خوانده اید، گفت: من نخوانده ام، سوزان رایس مشاور امینت ملی آمریکا هم نخوانده است.

وی افزود: شما نقل قول یک سناتور دیگر را که از زبان سوزان رایس گفته است بجای نقل قول مستقیم سوزان رایس جا می زنید، نقل قول صحیح سوزان رایس این است «در مورد توافقنامه توجیه شده ام، اصل توافق را ندیده ام».

جان کری اظهار کرد: به هر حال کنگره آمریکا طی یک نشست غیرعلنی در مورد مفاد توافق آژانس توجیه خواهد شد.

جیمز اینهاف گفت: ما پیش از این نیز نشست غیر علنی برگزار کردیم ولی شما مطلبی در توجیه توافق نامه به ما ارائه نکردید.

جان کری گفت: تنها چیزی که ما در دسترس داریم نقشه کاری منتشر شده توسط خود آژانس در مورد خواسته های این نهاد بین المللی است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اختلافات با تعامل قابل حل است

اختلافات با تعامل قابل حل است

قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ ها، تامین‌کننده منافع ملی کشور است. البته باید این را هم در نظر داشته باشیم که منافع ملی کشور زمانی تامین می‌شود که در کشور میان مسؤولان هم‌صدایی و میان مردم وحدت وجود داشته باشد. چرا که یکی از مولفه‌های قدرت و امنیت کشور وحدت کلمه میان مردم و همصدایی مسوولان است.

نباید پیام دوگانگی ارسال کرد

نباید پیام دوگانگی ارسال کرد

با توجه به اظهارنظر اخیر آقای عراقچی، معاون وزیر خارجه کشورمان مبنی بر بررسی پیشنهاد حضور ایران در نشست غیررسمی با حضور آمریکا باید گفت به هیچ‌وجه نباید هیچ‌گونه مذاکره‌ای چه در سطح رسمی و چه در سطح غیررسمی با حضور آمریکا انجام شود.

بی‌اثری رفتارهای نمادین

بی‌اثری رفتارهای نمادین

همزمان با افزایش تحرکات دیپلماتیک و وعده‌های جدید از سوی غرب، ایران باید به‌عنوان یک الزام استراتژیک، اقداماتی را که در قالب قانون رفع تحریم‌ها شروع کرده به‌صورت کامل ادامه دهد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر