jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۸۳۳۲ ۳۰ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

نگاهی به تاریخ وضع تحریم‌ها علیه ایران نشان می‌دهد نخستین تحریم جامع و سراسری علیه ایران در دوران معاصر، تحریم بریتانیا به منظور واکنش در برابر انتخاب دکتر محمد مصدق به نخست‌وزیری بود؛ انتخابی با هدف ملی‌سازی صنعت نفت.

با این وجود، صنعت نفت ایران در سال 1329 به‌رغم تمام فشارهایی که از خارج برای جلوگیری از این موضوع وارد می‌شد، ملی شد. اما شکست این تحریم در جلوگیری از ملی شدن صنعت نفت نتوانست تجربه‌ای برای کنار گذاشتن این ابزار توسط تحریم‌کنندگان شود. به نحوی که در طول سال‌های پس از انقلاب بارها از ابزار تحریم برای مقابله با مردم و کشور ایران استفاده شدواخیرا برای دیگر کشورهای غیر همسو با غرب نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اساسا دولت‌های غربی در عمل نشان داده‌اند که هر گاه نتوانند به طور عملیاتی در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی یا اجتماعی یک کشور تاثیر دلخواهشان را بگذارند، بدون هیچ‌گونه تعارفی دست به کار شده و تحریم‌هایی را علیه آن کشور به منظور تحت فشار قرار دادن آن کشور و پیاده‌سازی اهدافشان اعمال می‌کنند.

وقوع این اتفاق در مورد کشورمان به گونه‌ای بود که بسیاری آن را بزرگ‌ترین تحریم تاریخ بشریت نامیده و از آن با عنوان سخت‌ترین تحریم‌های وضع‌شده علیه یک کشور یاد می‌کنند؛ تحریم‌هایی که بیش از یک دهه بر اقتصاد ایران تحمیل شد و نه‌تنها فشارهای زیادی را از این محل متوجه مردم ایران کرد که نقض‌کنندگان تحریم را نیز با شدیدترین تنبیه‌ها ومحرومیت از امتیازات اقتصادی ایران مواجه کرد.

با این وجود، قرائت بیانیه مشترک 23 تیر 1394 را می‌توان آغازی بر پایان یک تحریم تاریخی و اثبات عدم کارایی این ابزار درخصوص یک کشور نامید. چه این‌که بسیاری از کشورهای سردمدار این جریان تصور می‌کردند با اعمال سیاست‌های محدودکننده می‌توانند چرخشی قابل توجه در مواضع ایران ایجاد کنند.

این بار اما بعد از آن‌که تحریم‌کنندگان از تمام ابزار موجود برای پیشبرد اهدافشان استفاده کردند در نهایت ناچار پای میز توافق با ایران نشستند و انتظار می‌رود پرونده تحریم‌های اقتصادی نه تنها برای ایران بلکه برای کل دنیا بسته شود و احتمالا مذاکره جای آن را بگیرد.

محمد رضایی

جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از سراب دموکراسی تا واقعیت نژادپرستی

از سراب دموکراسی تا واقعیت نژادپرستی

یکی از متفکران معاصر، ایالات متحده آمریکا را تجسم آمال و ایده‌آل‌های دوران روشنگری‌ نامیده است. دوران به اصطلاح روشنگری مرحله‌ای در عالم غرب مدرن بود که مدرنیته در نظر و عمل به اوج خود و به نقطه تثبیت رسیده بود.

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر