jamejamsima
سیما فیلم و سریال کد خبر: ۷۳۴۱۱۰   ۱۳ آبان ۱۳۹۳  |  ۱۷:۳۰

مجموعه «یاور و دوستان» روایتگر قهرمانانی است که در جنگلی زندگی می‌کنند و به رهبری شخصیتی به نام یاور به مقابله با ظلم و ستم حاکم ظالم می‌پردازند. آنها موفق می‌شوند نقشه‌های افراد حاکم را که شخصیت منفی داستان محسوب می‌شود، خنثی کنند. مجموعه انیمیشنی یاور و دوستان در 26 قسمت 15 دقیقه‌ای تولید شده و از بیست و دوم مهر هر شب ساعت 19 و 25 دقیقه از «شبکه پویا» پخش می‌شود.

رونمایی از رابین‌هود ایرانی

حمیدرضا علیقلیان، کارگردان این مجموعه انیمیشنی در توضیح علت استفاده از تکنیک تولید سه‌بعدی می‌گوید: «ما تمام تلاش خود را کردیم که گرافیک زیبا و چشم‌نوازی را در تولید این انیمیشن داشته باشیم؛ چون معتقدیم باید انیمیشن از لحاظ بصری زیبا باشد تا بتواند کودکان را برای دیدن آن پای تلویزیون نگه دارد و پیام خود را به آنها برساند.»

در نگارش فیلمنامه این سریال از داستان‌های کوتاه، جذاب و پرتحرک استفاده شده تا پیام‌های اخلاقی و آموزنده را به بهترین شکل به کودکان انتقال دهد. نویسندگان این مجموعه حسین تفنگدار، سحر عصرآزاد، روشنک کاشانیان‌فرد و سحر نوری هستند. موسیقی این مجموعه توسط امیر بکان ساخته شده و زهره شکوفنده مدیر دوبلاژ آن بوده است.

مجموعه یاور و دوستان برای گروه سنی کودک و نوجوان تولید شده است. قهرمان داستان ایرانی است و تلاش شده فضایی ایرانی بر داستان‌ها و شخصیت‌های آن حاکم باشد که همین از نقاط مثبت این مجموعه به حساب می‌آید. در این مجموعه، یاور، سردسته دلاوران بوده و جز او شخصیت‌های دیگری هم حضور دارند، همچون یحیی که زورمند است، اما از هوشش کمتر استفاده می‌کند و دکتر که دانشمند گروه است و خیلی از مسائل با تدبیر او حل می‌شود.

همچنین خالو، پیرمرد روستایی و نوه‌اش هم از دیگر شخصیت‌های مثبت این مجموعه هستند که در حل مشکلات مختلف به کمک روستاییان می‌آیند تا نقشه‌های حاکم و وزیرش را خنثی کنند. در این میان شخصیت‌های حیوانی هم مثل اسب یاور، خر یحیی و پرنده جنگلی هم حضور دارند که فقط با خودشان گفت‌وگو‌هایی دارند که همین به بانمک شدن داستان برای مخاطب کودک و نوجوان کمک کرده است.

گفتنی است بعضی از وسایل صحنه هم با هم هیچ تناسبی ندارند. برای مثال یاور و دکتر که در زمره مخالفان حاکم هستند، تفنگ ولی سربازان حاکم فقط نیزه دارند یا این‌که در قسمتی حسنی با سگی بازی می‌کند که بولداگ است و به نظر نمی‌رسد این سگ ایرانی باشد. سربازان حاکم با قیافه‌های غریبی طراحی شده‌اند که کوچک‌ترین شباهتی با چهره و لباس‌ بقیه شخصیت‌ها ندارند یا این‌که در جایی یاور، یحیی را به خاطر خوردن دو کیکی که دیروز خریده بود، بازخواست می‌کند که کیک به نسبت زمانی که داستان در آن اتفاق می‌افتد، چندان همخوانی ندارد.

با این همه یاور و دوستان مجموعه انیمیشن خوبی است که امید است در آینده سری‌های تازه آن نیز به مرحله تولید برسد. (ضمیمه قاب کوچک)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نشانه‌گذاری‌ های غدیر

نشانه‌گذاری‌ های غدیر

واقعه غدیرخم را نمی‌توان صرفا یک اتفاق در بستر زمان دانست که اگر چنین باشد، ما که سال‌ها و قرن‌ها پس از این واقعه زندگی می‌کنیم، ناگزیریم آن را در بستر تاریخ بنگریم و چگونگی این رویداد را در زمان، مکان و شرایط تاریخی مورد نقل یا حداکثر نقل و بررسی قرار دهیم، اما به درستی باید به غدیر نگریست و درباره آن سخن گفت.

بازخوانی شکست خط نفاق

بازخوانی شکست خط نفاق

سازمان مجاهدین خلق روز چهارشنبه 25 بهمن‌ماه سال 1357 هجری شمسی (سه روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی) اقدام به برگزاری راهپیمایی مسلحانه و اجرای نمایش قدرت از حد فاصل دانشگاه تهران تا خیابان تخت‌ جمشید (طالقانی) کرد.

عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر