jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۲۸۷۴۹   ۲۶ مهر ۱۳۹۳  |  ۱۹:۰۰

دوستداران تلویزیون و سینما، دیوید فینچر را به خاطر کارگردانی درام‌های دلهره‌آور و پررمز و راز تحسین‌شده‌ای مثل «هفت»، «باشگاه مشت‌زنی» و «شبکه اجتماعی» می‌شناسند. این فیلمساز پنجاه‌و‌دو ساله برای این فیلم آخری و همچنین «مورد عجیب و غریب بنجامین باتن»، نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین کارگردانی شد.

نکته جالب و قابل ذکر این است که باوجود شهرت بالای فیلمسازی، او تعداد زیادی فیلم سینمایی کارگردانی نکرده است. اولین فیلم سینمایی او در مقام کارگردان، سومین قسمت مجموعه فیلم علمی ـ تخیلی «بیگانه‌ها» در سال 1992 بود. این فیلم در کنار فروش بالا در جدول گیشه نمایش سینماها، با نقدهای مثبت منتقدان هم همراه شد، اما همین منتقدان هنوز هم دومین فیلم او هفت (1995)‌ را بهترین کار سینمایی‌اش بین 12 فیلمی می‌دانند که تا به حال ساخته است. نکته جالب و مهم این است که همین منتقدان، در کنار این فیلم از مجموعه تلویزیونی «خانه کارت‌ها»ی وی به‌عنوان اثری قابل ذکر در کارنامه هنری‌اش یاد می‌کنند.

شاید همین اظهارنظر بود که فینچر را راغب به ادامه کار و فعالیت تلویزیونی کرده است. فینچر برای کارگردانی دو اپیزود اول و دوم «خانه کارت‌ها» جایزه امی (اسکار تلویزیونی)‌ را برای بهترین کارگردانی یک درام تلویزیونی دریافت کرد. این مجموعه یکی از کارهای پربیننده تلویزیون‌های جهان در سال 2013 شد. در این اثر که حال و هوایی سیاسی و اجتماعی دارد، «کوین اسپیسی» و «رابین رایت»، نقش‌های اصلی مجموعه را بازی کرده‌اند. این مجموعه هم اقتباسی آمریکایی از یک مجموعه پرسر و صدا و پربیننده شبکه BBC به همین نام بوده است. قصه نسخه آمریکایی مجموعه در شهر واشنگتن رخ می‌دهد و داستان فرانک آندروود (اسپیسی)‌ از اعضای حزب دموکرات را به تصویر می‌کشد. زمانی که وی نمی‌تواند پست وزیر امور خارجه را به دست بیاورد، تلاش دیوانه‌واری را برای ورود به دنیای قدرت و دولت آغاز می‌کند.

همسر وی کلر (رایت)‌ هم در این کار به کمک او می‌آید و این دو در مسیر خود، حتی حاضرند به راه خلاف هم بروند. منتقدان تلویزیونی از این مجموعه به‌عنوان «اثری یاد می‌کنند که پشت پرده سیاست، قدرت‌طلبی، جاه‌طلبی و انجام کارهای بد برای رسیدن به آنچه را که اهداف خوب نامیده می‌شود، افشا می‌کند». تا به امروز، «خانه کارت‌ها» تنها کار تلویزیونی دیوید فینچر بوده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر