نوانما جاجم نوانما کد خبر: ۶۶۹۹۷۰   ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۱۳:۱۲

جام جم نوا: علی قمصری، آهنگساز و سرپرست گروه «همنوازان حصار» از انتشار آلبوم «سخنی نیست» در نیمه‌ی اردیبهشت ماه خبر داد. این آلبوم در حالی بزودی منتشر می‌شود که کنسرت سال گذشته‌ی این گروه، مورد استقبال مخاطبین قرار گرفته بود، در این آلبوم صدای علی قمصری همراهی کننده چهار هم‌خوان خانم است. قمصری در خصوص این آلبوم می‌گوید: «این مجموعه بر اساس قواعد نوین آهنگسازی ایرانی، بر روی اشعاری از احمد شاملو و هوشنگ ابتهاج نوشته شده است. اشعار شاملو مضامینی اجتماعی و انتقادی، و اشعار سایه با مضامینی عاشقانه انتخاب شده‌اند».

«سخنی نیست» در نیمه اردیبهشت می‌آید

مجموعه‌ی «سخنی نیست» با آکاپلا در مایه‌ی اصفهان آغاز و با آمیزه‌ی صوتی متفاوتی با هسته‌ی مرکزی تار، عود و بم‌کمان و همراهی سازهای کوبه‌ای، و هم‌چنین نقش‌آفرینی خواننده‌ها در قالب های مختلف (در آواز شوشتری) ادامه پیدا می‌کند و در ابوعطا و سرانجام در نوا با سازبندی و تمی دگرگون شده پایان می‌یابد.

قمصری مهم‌ترین المان‌های «سخنی نیست» را این‌گونه بیان می‌کند: «شاید استفاده از تکنیک‌های تازه، پررنگ‌تر بودن نگاه آکادمیک نسبت به نگاه تجربی در آواز و قابلیت جذب سلایق مختلف و در عین حال نیافتادن به ورطه‌ی سطح‌گرایی رایج برای تغذیه مخاطب از ویژگی‌های اصلی این مجموعه باشد.

شعر بی‌واژه، سخنی نیست، نسل ما، لکه‌های بی‌رنگ، تنهایی ما، اراده، آیینه و بی‌قرار قطعات این مجموعه را تشکیل می‌دهند. هم‌چنین در این آلبوم، علی قمصری (تار، دیوان، اودو و آواز)، مصباح قمصری (بم‌کمان و کلارینت)، سیاوش روشن (عود) حسین رضایی‌نیا (دف و دایره)، همایون نصیری (پرکاشن) و هاله سیفی‌زاده، سحر محمدی، بهرخ شورورزی و مژده بهرامی در بخش آوازی حضور دارند.

علی قمصری با اعلام زمان رونمایی از آلبوم سخنی نیست در فراخوانی هنرمندان را به ساخت ویدیو برای یکی از قطعات این آلبوم دعوت کرد: «با توجه به این‌که برای کنسرت سال گذشته هم‌نوازان حصار، نمونه تصویری که ارائه شده بود مورد استقبال واقع شد، با انتشار قطعه آیینه، از مخاطبین هنرمند دعوت می‌کنم از طریق ای‌میل Alighamsari62@yahoo.com ایده‌هایشان را برای ویدیوی این قطعه با گروه به اشتراک بگذارند، تا در مراسم رونمایی از آلبوم که در میانه‌ی اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد، از ویدیوی ساخته شده بهره ببریم». (موسیقی ما)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: