jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۶۶۶۵۳۴   ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۰۹:۳۶

هجوم ناگهانی مردم به پایگاه‌های توزیع بنزین سطح کشور در دو روز گذشته، باورکردنی نبود. ایرانیان ابتدا از ترس خبر گران شدن بنزین در روز اول اردیبهشت به جایگاه‌ها هجوم آوردند و پس از آن برای ذخیره هر چه بیشتر بنزین قبل از افزایش قیمت ها، حالا هر وقت که اعمال شود. این صف‌های طولانی و بی انتها به راستی دیدنی هستند، تنها گذر از کنار آن‌ها کافی است تا آه از نهادت بلند کند، با این حال مردم وحشت زده از افزایش قیمت سوخت، معطل ماندن پشت سیل خودروها و ساعت‌ها اتلاف وقت و گاه حتی زد و خورد با دیگران را به جان می‌خرند تا چند لیتری بنزین را قبل از اعمال افزایش قیمت‌ها دریافت و ذخیره کنند. تمام مخازن فول هستند تا مردم بخرند و ببرند. فرقی نمی کند چه قدر و کجا... در این شب‌ها حتی در بطری‌های آب معدنی هم بنزین فروخته می‌شود.

هجوم مردم برای احتکار بنزین

جام جم سرا:

رئیس اتحادیه جایگاه‌های سوخت کشور روز گذشته خبر داده که تنها یک شب تا سحر در تهران و حومه، ۱۱۰ درصد افزایش فروش بنزین داشته ایم. در حال حاضر نیز در جایگاه‌های تهران بین ۶۰ تا ۱۰۰ هزار لیتر بنزین سوپر و معمولی، و جایگاه‌های حومه نیز ۵۰ تا ۱۰۰ هزار لیتر بنزین و گازوئیل ذخیره سازی شده است. معاون اجرایی رئیس جمهور خبر داده که افزایش قیمت سوخت طی یکی دو روز پایانی هفته جاری اعمال خواهد شد، این اخبار مردم را ترسو تر و حریص‌تر کرده. آن‌ها بی‌آنکه به خطر نگهداری بنزین در منزل، خودرو یا هر جای دیگری بیندیشند، بی‌آنکه فکر کنند این ذخیره تا کی پاسخگوی نیاز آن‌ها خواهد بود و بی‌توجه به بازی‌های اقتصادی که پشت ازدحام آن‌ها در صف‌های عریض و طویل سوخت پنهان است، همچنان در صف جایگاه‌ها حرص می‌زنند تا در نهایت به اندازه یک بطری هم که شده، از ذخیره سوخت عقب نمانده باشند.


حکومت اقتصاد به جای عقلانیت
جامعه ایرانی همواره با تلاش مردم در راستای ذخیره کردن هر آنچه صحبت از گران شدن آن به میان آمده مواجه بوده. «هادی معتمد»، آسیب شناس اجتماعی و جامعه شناس در این خصوص معتقد است که در مورد هر تغییری که به طور حاد در جامعه ما اتفاق می‌افتد بیش از اینکه عقلانیت حکومت کند، اقتصاد حکومت می‌کند. معتمد با اشاره به اینکه ما جامعه ای احساسی هستیم، می‌گوید: «به همان نسبت که به راحتی به خشم می‌آییم و خیلی آسان دستخوش رویداد‌های اطراف قرار می‌گیریم، به همان نسبت هم بسیار کم اتفاق می‌افتد که به موضوعی بر اساس عقلانیت نگاه کنیم و تصمیم بگیریم. صف کشیدن مردم در پمپ بنزین‌ها نیز از همین دست مسائل است. ما حتی اگر بتوانیم 100 تا 500 لیتر بنزین هم با اختلاف لیتری 200 یا 300 تومان ذخیره کنیم، از 30 هزار تا 150 هزار تومان بیشتر سود نکرده‌ایم، مضاف بر اینکه این بنزین باید فضایی را اشغال کند، ما مجبوریم خطر نگهداری از آن را به جان خود و خانواده مان بخریم و در صورت رخداد حادثه، مخارج هنگفت جانی و مالی بپردازیم. پس با اندکی تفکر می‌شود نتیجه گرفت که عقلانیتی در این کار وجود ندارد.» معتمد در ادامه با اشاره به اینکه ممکن است عده بسیار محدودی از مردم به همان 30 هزار تومان یا 100 هزار تومان بنزین احتیاج مبرم داشته باشند، معتقد است اگر واقعا اینطور باشد به آن‌ها نمی‌توان ایراد گرفت اما در اصل منفعت طلبی به عنوان یکی از ریشه‌های اصلی بروز این رفتار در جامعه وجود دارد. وی می‌افزاید: «برخی از افراد هستند که از هر سود کوچکی نمی‌گذرند و هیجانی هم هستند و فکر می‌کنند با این کار زرنگی می‌کنند، مثل صف اتوبوس و سینما و حتی همین پمپ بنزین. بارها پیش آمده در پمپ بنزین خودرویی ناگهان از شما راه بگیرد، این افراد احساس زرنگی می‌کنند و به سودهای کوچک و موقت که در واقع اصلا سود نیست، به چشم اتفاقی بزرگ نگاه می‌کنند. اما من افرادی را هم می‌شناسم که بنزین ندارند، با این حال ماشین را در خانه گذاشته‌اند و گفته‌اند این هفته تا تکلیف مشخص نشود اصلا خودرو بیرون نخواهند آورد. اتفاقا تعدادشان کم هم نیست و چنین مرامی را نمی پذیرند. این طور آدم‌ها هم هستند.»


احتکار، فرهنگ نانوشته ایرانی
«مریم یوسفی»، جامعه شناس و استاد دانشگاه نیز از «احتکار» به عنوان فرهنگ غلط نانوشته‌ای نام می‌برد که سینه به سینه در ایران گشته و فرقی نمی‌کند در ایران چه سالی زندگی کنیم، بسته به شرایط جانبی جامعه همواره کم یا زیاد احتکار خواهیم کرد. وی با اشاره به اینکه هنوز ما قحطی و فقدان واقعی یک کالا را به معنای واقعی کلمه و مانند گذشتگان تجربه نکرده ایم، معتقد است که با این حال طوری رفتار می‌کنیم که انگار قرار است رنگ آن کالا را تا مدت‌ها نبینیم. وی از نوروز دو سال قبل یاد می‌کند که شایع شده بود قرار است بعد از عید قیمت‌ها به میزان قابل توجهی افزایش یابد، آن سال فروشگاه‌های شهروند ساعت 3 بعد از ظهر بسته شدند چون دیگر جنسی در فروشگاه باقی نمانده بود.

این جامعه شناس می‌گوید: «مردم ما این عادت را دارند، نمونه اش زنان که از قدیم الایام محتکر طلا هستند. این دیکته نانوشته ای است که متعلق به امروز و دیروز نیست، به ما انتقال داده اند و ما هم به نسل بعد از خود انتقال می‌دهیم.» وی با اشاره به اینکه احتکار بنزین اما شوخی بردار نیست و بسیاری از افراد، خانه و خانواده خود را در این راه باخته‌اند، می‌افزاید: «جای این بنزین در آپارتمان و انباری و پارکینگ نیست. با کوچکترین جرقه، استارت ماشین، نوسان برق، گرما و بسیاری مسائل کوچک دیگر ممکن است این ذخیره گر بگیرد و یک زندگی را به باد دهد، تنها به خاطر 300 تومان تفاوت قیمت. کم نبوده اند تا به امروز افرادی که به خاطر احتکار بنزین مرده اند.»


ایران و ذخیره روزهایی که نمی‌آیند
این استاد دانشگاه معتقد است افرادی که به پمپ بنزین‌ها هجوم می‌برند در واقع خود را از دیگران جدا می‌دانند. حتی اگر 2هزار لیتر بنزین هم ذخیره کنند عاقبت تمام خواهد شد، اما بار روانی ناشی از احتکار آن بیش از فقدان یا گران شدن است.

او می‌گوید: «این آدم‌ها همیشه خود را مضرور می‌دانند، همیشه فکر می‌کنند دیگران چه قدر برده اند و این‌ها چه قدر باخته‌اند. همیشه در فکر سود و زیان هستند. در عین حال هر چه قدر هم که بنزین ذخیره کرده باشند و حتی اگر به عقیده خودشان نسبت به دیگران برده باشند، استرس ناشی از بودن بنزین در خانه خواب را از چشم این‌ها می‌گیرد. با این حال باز هم متوجه نیستند.» به گفته یوسفی، مردم همواره در ایران اندوخته ای پنهان برای روز مبادا داشته اند، روز مبادایی که اغلب یا از راه نمی رسد یا از راه می‌رسد اما اندوخته ما آن سودی که فکر می‌کردیم باید داشته باشد را ندارد، در واقع خودمان را فریب داده ایم، حالا ذخیره بنزین هم حکایت اندوخته روز مبادا شده! (فاطمه رمضانیان/قانون)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
محمود
United States
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۴
بابا جو نده ماكه توشهرخودمون همدان اینوندیدیم من خودم دیشب بنزین زدم هیچ خبری نبود
۰
۰
محمود
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۴
قبلا یهوی اعلام میكردن كه بنزین گران شد ولی حالا سیاست چیه پیش پیش میگن
۰
۰
سمانه
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۴
دلم واقعا برا خودمون میسوزه!!!!.ایران با این هم سرمایه ملی!!!!!
۰
۰

یادداشت

بیشتر
دم حامدها گرم!

دم حامدها گرم!

خوابمان نمی‌برد. چه مرضی داشتیم که بعد از یک عالمه پیاده‌روی در اردوی نظامی آخر دوره آموزشی خدمت خوابمان نمی‌برد را خدا می‌داند.

حادثه حماسه‌ ساز

حادثه حماسه‌ ساز

واقعه سال ۶۰ آمل و حمله گروهک تروریستی اتحادیه کمونیست‌ها نقطه‌عطفی در تاریخ تحرکات مسلحانه عناصر ضدانقلاب علیه جمهوری اسلامی ایران بود. بعد از پیروزی انقلاب‌اسلامی برخی مخالفان مشی مذهبی ساختار جدید سیاسی ایران، با توجه به نابه‌سامانی‌های موجود درصدد ایجاد آشوب برآمدند و تلاش کردند حداقل در برخی مناطق‌مرزی و حساس کشور قدرت عمل را به دست گیرند.

گفتگو

بیشتر
راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر