jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۶۴۰۵۹۵ ۰۹ بهمن ۱۳۹۲  |  ۱۶:۳۳

عنکبوت‌ها عموما ممکن است از نظر ظاهر چندان زیبا به نظر نیایند و بسیاری از مردم هم از آن‌ها وحشت دارند اما وقتی جلوی دوربین باشند، آن وقت قضیه فرق می‌کند!

جام جم سرا: علاوه برچشمانی که در برابر دوربین بسیار زیبا به نظر می‌رسند، عنکبوت‌ها تار عنکبوت‌ها نیز دارای خاصیت‌های متعددی است که محققان تاکنون موفق به یافتن راههای برای استفاده پزشکی و غیر پزشکی از آن شده‌اند.
هر آنچه ما امروز نام عنکبوت روی آن می‌گذاریم چه زنده باشد و چه فسیل آن به دست آمده باشد، تار می‌بافد و این به معنی آن است که دست کم ۳۰۰ میلیون سال است که این موجودات تار تولید می‌کنند.
جالب اینجاست که تولید تار در عنکبوت‌ها بسیار زود‌تر از به دست آوردن توانایی پرواز در حشرات اتفاق افتاده است. از تارهای مرغوب عنکبوت به عنوان نخ بخیه در جراحی‌های چشم، عروق یا اعصاب استفاده می‌کنند همچنین به عنوان زردپی یا رباطهای حسی استفاده می‌کنند. تار عنکبوت دارای انعطاف پذیری بالا و مقاومتی نظیر نایلون است و از کاربردهای غیر پزشکی آن می‌توان به زره محافظ بدن، طناب چ‌تر نجات ویا کابل‌های سرعت گیری که کاهش سرعت جت‌های جنگی هنگام فرود آمدن روی باندهای هواپیما اشاره کرد. |دریچه خبر|

 

 

 

 

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۳
واقعا زیبا
۰
۰

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر