برای بیماران کمپوت نبریم

می گویند نوع تغذیه بیمار، داروی اوست. یعنی اگر بیماری از خوردنی‌های مناسب و متناسب با نوع بیماری‌اش استفاده کند، فرآیند درمان آن بیمار نیز سریع‌تر و موفقیت‌آمیزتر پیش خواهد رفت. اما کافی است سری به بیمارستان‌های کشور بزنید و به محصولات غذایی که عیادت‌کنندگان برای بیماران می‌آورند، نگاهی اجمالی بیندازید. بیشتر این خوراکی‌ها نه تنها برای سلامت بیمار مفید نیست، حتی گاه به تشدید عوارض بیماری هم کمک‌می‌کند.
کد خبر: ۶۳۳۹۲۵
برای بیماران کمپوت نبریم

آوردن انواع کمپوت‌ها، شیرینی‌ها، شکلات‌ها و آبمیوه های صنعتی؛ اولین گزینه‌هایی است که معمولا برای عیادت از بیماران به ذهنمان خطور می‌کند و حتی گاهی این خوراکی‌ها به دیگر هم تختی‌های بیمار هم تعارف می‌شود، در صورتی که همه این محصولات برای سلامت بیمار مضر است و نه تنها تاثیری در بهبود وضع او ندارد، بلکه عوارض بیماری را حادتر هم خواهد کرد.

یعنی در حالی که عیادت‌کنندگان بیمار با آوردن این محصولات غذایی مضر، قصد دارند به بیمارشان در طی کردن روند بهبودی کمک کنند و آرزوی سلامتش را دارند، اما با آوردن این محصولات برای بیمار، ناخواسته به سلامت او صدمه می‌زنند.

کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت نیز در اظهار نظری جالب به ایرنا توضیح می‌دهد که این‌گونه فرآورده‌های غذایی حتی برای افراد سالم نیز زیانبار است، چه رسد به بیمارانی که نیاز بیشتری به پرهیز از غذاهای مضر دارند.

به گفته فرید نوبخت حقیقی، انواع میوه‌ها که منابع غذایی بسیار سودمندی محسوب می‌شود، طی فرآیند کمپوت‌سازی و بر اثر حرارت پخت، تمام ویتامین‌ها و فیبر باارزش خود را از دست داده و صرفا به یک شربت غلیظ قندی که فاقد هرگونه ارزش غذایی است، تبدیل می‌شود.

این کارشناس پیشنهاد می‌دهد که به‌جای کمپوت بردن بر بالین بیمار، از غذاهای سالم و طبیعی و واجد ارزش تغذیه‌ای بالا مانند میوه‌های تازه استفاده کنیم.

شاید بهترین افراد برای نهادینه کردن این فرهنگ، کارکنان مراکز درمانی باشند که می‌توانند با گوشزد کردن همین نکته ساده به عیادت‌کنندگان، به بهبود سلامت بیماران بستری شده کمک شایانی کنند.

امین جلالوند ‌-‌ گروه جامعه

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱
سیاوش
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۹
۰
۰
خوب بود . لطفا از مطالب علمی و فن آوری توی روزنامه بیشتر استفاده بشه كه ما هر هفته ضمیمه كه میخونیم تا هفته بعد خلا علمی توی خوندنمون حس میشه

نیازمندی ها