jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۶۱۴۸۰۵ ۲۰ آبان ۱۳۹۲  |  ۰۹:۱۴

تکرر ادرار به معنای کم‌شدن فاصله طبیعی بین هر احساس دفع ادرار است. این مشکل، بویژه در شب، آزاردهنده است و باعث بیدار‌شدن پیاپی برای تخلیه ادرار می‌شود، اما چرا این مشکل بوجود می‌آید؟

تکرار ادرار یا پرادراری؟

دو دلیل اصلی برای ایجاد ادرارهای مکرر وجود دارد: کم‌شدن ظرفیت مثانه و ‌ زیاد‌شدن حجم ادرار تولیدی.

افتراق این دو حالت اهمیت زیادی دارد، زیرا بیماری‌های بسیار متفاوتی باعث ایجاد هریک از این دو مشکل می‌شود.

مثانه، عضوی کیسه‌ای شکل در داخل لگن و مسئول جمع‌کردن ادرار و تخلیه بموقع آن است. اگر مثانه نبود، ادرار جریان مداومی داشت و زندگی عادی مختل می‌شد.

کیسه مثانه معمولا حدود 1000 سی‌سی گنجایش دارد که با جمع‌شدن حدود 500 سی‌سی ادرار احساس دفع رخ می‌دهد و در این زمان، باید ادرار را دفع کنیم. در آقایان با بالا رفتن سن، پروستات بزرگ می‌شود و باعث می‌شود شکل مثانه تغییر و با جمع‌شدن مقدار کمی ادرار فرد احساس دفع کند.

گاهی بزرگی پروستات باعث می‌شود بلافاصله بعد از دفع ادرار دوباره فرد احساس دفع کند و این مشکل تا زمان درمان بزرگی پروستات ادامه دارد.

نکته مهم این است که بدانیم در آقایان مسن، بزرگی پروستات دلیل مهمی برای تکرر ادرار است. از دیگر علل کم‌شدن ظرفیت مثانه، عفونت‌های ادراری است.

با نفوذ میکروب‌های ادراری به دیواره مثانه، این عضو حساس شده و موجب احساس زودرس دفع می‌شود.

معمولا در این حالت دفع ادرار با درد و سوزش و گاهی اندکی خونریزی همراه است که خوشبختانه با آنتی‌بیوتیک، عفونت ادراری بخوبی درمان می‌شود.

در مواردی که یاد شد، فرد مرتب احساس دفع ادرار می‌کند، ولی اگر حجم ادرار اندازه‌گیری شود، متوجه خواهیم شد طی 24 ساعت مقدار ادرار زیاد نشده است.

در این موارد معمولا از بیمار می‌پرسیم آیا وقتی ادرار را تخلیه می‌کنید حجم و مقدار آن زیاد است یا مقدار آن کم است؟ البته گاهی با استفاده از بطری‌های خالی آب معدنی می‌توان ادرار را اندازه گرفت و در این حالت اگر حجم ادرار کمتر از 2000 سی‌سی باشد، حجم ادرار طبیعی است.

اما علت پرادراری چیست؟ دیابت، سر دسته بیماری‌های ایجاد‌کننده پرادراری است. وقتی قند خون بالاست مقادیری از آن به داخل ادرار وارد می‌شود و با خود آب زیادی را نیز به ادرار وارد می‌کند و به این ترتیب حجم ادرار افزایش می‌یابد.

در این حالت نیز فرد، مرتب مجبور به ادرار‌کردن می‌شود، ولی حجم ادرار هم زیاد است و در واقع پرشدن مثانه است که باعث احساس دفع و پرادراری می‌شود.

دکتر رضا کریمی - فوق تخصص بیماری‌های غدد

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تعطیلی سلامت محور

تعطیلی سلامت محور

461نفر دیگر دیروز قربانی کرونا شدند، چند روز است آمار قربانیان کرونا به مرز 460نفر رسیده است، به همین خاطر باید برای نجات شهروندان و کاهش این آمار تصمیم مناسبی گرفت؛ تصمیمی که براساس آن بتوان شرایط را اندکی آرام کرد تا در زمستان پیش رو وضعیت کشور بغرنج‌تر از این روزها نشود و کادر درمان هم که تحت فشار شدید هستند، برای تجدید قوا زمان پیدا کند.

چهار عامل رکوردهای مرگبار

چهار عامل رکوردهای مرگبار

ما باز هم در آمارهای کرونایی صاحب یک رکورد شدیم. دیروز ۱۰ هزار و ۴۶۳مبتلای جدید در کشور شناسایی شد و 458 هموطن دیگر نیز تسلیم مرگ شدند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش