مسواک زدن همیشگی دندانها تنها راه حفظ سلامت آنها نیست بلکه استحکام و سالم بودنشان به عوامل دیگری، بخصوص مواد غذایی وابسته است. اگر این مواد را نمی‌شناسید، با کاربرد برخی از آنها در ادامه آشنا شوید.
کد خبر: ۵۷۳۶۰۴

 

برخی از غذاها و خوردنیها افزون بر تأمین مواد مورد نیاز بدن، فواید خاصی نیز دارند که در میان آنها کرفس، پرتقال، ماست، قارچ، چای سیاه و حتی آب را می‌توان برای افزایش سلامت دندانها مفیدتر دانست.

 

کرفس

کرفس غنی از فیبر است و جویدن ساقه های کرفس به تمیز کردن دندان ها کمک می کند. از سوی دیگر جویدن این گیاه موجب افزایش بزاق دهان می شود و به توازن سطح PH درون دهان کمک و از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.

پرتقال

ویتامین C یک ماده مغذی مهم است که به حفظ سلامت لثه ها کمک می کند. افرادی که به اندازه کافی در روز این ویتامین را مصرف نمی کنند به التهاب و خونریزی لثه ها مبتلا می شوند و این امر می تواند باعث لقی و ضعیف تر شدن دندان ها شود.

ماست

کلسیم و فسفات موجود در ماست می تواند به توازن سطح PHدر دهان برای پیشگیری از پوسیدگی دندان کمک کند. ماست همچنین یک منبع غنی از کلسیم است که به حفظ سلامت استخوان ها و دندان ها کمک می کند.

چای سیاه

پلی‌فنل‌های موجود در چای سیاه می تواند فعالیت باکتری ها در حفره های دهانی و دندانی را سرکوب کند و به پیشگیری از پوسیدگی دندان و سایر بیماری های دهان و دندان کمک کند.

قارچ

قارچ ها نه تنها برای سلامت سیستم ایمنی بدن مفید هستند بلکه به سلامت دندان ها نیز کمک می کنند. لنتینان های موجود در قارچ می تواند از تشکیل پلاک های دندانی جلوگیری کند.

آب

یک روش ساده برای حفظ سلامت دندان ها، نوشیدن آب است. نوشیدن آب به مرطوب نگه داشتن لثه ها و افزایش سطح ترشح بزاق دهان کمک می کند. آب همچنین باقی مانده مواد غذایی را در سطح دندان ها می شوید.

>> ایرنا

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها