jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۵۶۸۰۱۹   ۱۲ خرداد ۱۳۹۲  |  ۱۱:۰۳

زنبیل‌ها را بردارید. پیشنهاد این هفته ما بازار است اما نه یک بازار معمولی، بازاری دنیا دیده که از دوره کریم‌خان زند وسط شهر شیراز در دروازه شاهزاده جا خوش کرده است و به قول فرصت‌الدوله شیرازی سقفی بلند دارد و طرازی دلپسند.


شیرازی‌ها به آن می‌گویند بازار وکیل، شاید چون مثل حمامی که در دلش جاخوش کرده، به دستور کریم‌خان زند (1172‌ 1193 ه . ق) ساخته شده است و روزگاری مملو بوده از خیاط‌ها، بلورفروش‌ها، شمشیرگرها، کلاهدوزها، سراج‌ها و صراف‌ها.

بازار وکیل 5 ورودی و 2 ردیف حجره دارد که در امتداد شمالی جنوبی و شرقی غربی قرار گرفته‌اند و در محل اتصال آنها چهارسوق قرار گرفته است. حجره‌های بازار از سطح زمین بالاتر قرار گرفته‌اند و دیوارهای آجری و گچی  بازار بر پایه‌هایی از سنگ‌های تراشیده استوار شده‌اند.

 گرچه معماری بازار وکیل اقتباسی است از معماری بازار لار و بازارچه بلند اصفهان اما 74 دهانه طاق‌های ضربی آن 11 متر بلندتر از طاق بازارهای دیگر است.

شما پول دارید؟ اگر جوابتان مثبت است در ورود به بازاروکیل خوددار باشید چون فرش‌های اصیل و دست‌باف و صنایع‌دستی پر نقش و نگار آن هر گردشگری را چه ایرانی باشد و چه غیرایرانی برای خرید وسوسه می‌کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

چراغ سبز به کرونا و سفر

چراغ سبز به کرونا و سفر

براساس آخرین اطلاعات می‌توان گفت وضعیت کرونا در کشور بسیار شکننده است، چراکه وضعیت ‌ ۱۱ شهرستان ‌قرمز، ۳۲شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان نیز آبی گزارش شده است.

گفتگو

بیشتر
ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر