jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۵۶۸۰۱۹   ۱۲ خرداد ۱۳۹۲  |  ۱۱:۰۳

زنبیل‌ها را بردارید. پیشنهاد این هفته ما بازار است اما نه یک بازار معمولی، بازاری دنیا دیده که از دوره کریم‌خان زند وسط شهر شیراز در دروازه شاهزاده جا خوش کرده است و به قول فرصت‌الدوله شیرازی سقفی بلند دارد و طرازی دلپسند.


شیرازی‌ها به آن می‌گویند بازار وکیل، شاید چون مثل حمامی که در دلش جاخوش کرده، به دستور کریم‌خان زند (1172‌ 1193 ه . ق) ساخته شده است و روزگاری مملو بوده از خیاط‌ها، بلورفروش‌ها، شمشیرگرها، کلاهدوزها، سراج‌ها و صراف‌ها.

بازار وکیل 5 ورودی و 2 ردیف حجره دارد که در امتداد شمالی جنوبی و شرقی غربی قرار گرفته‌اند و در محل اتصال آنها چهارسوق قرار گرفته است. حجره‌های بازار از سطح زمین بالاتر قرار گرفته‌اند و دیوارهای آجری و گچی  بازار بر پایه‌هایی از سنگ‌های تراشیده استوار شده‌اند.

 گرچه معماری بازار وکیل اقتباسی است از معماری بازار لار و بازارچه بلند اصفهان اما 74 دهانه طاق‌های ضربی آن 11 متر بلندتر از طاق بازارهای دیگر است.

شما پول دارید؟ اگر جوابتان مثبت است در ورود به بازاروکیل خوددار باشید چون فرش‌های اصیل و دست‌باف و صنایع‌دستی پر نقش و نگار آن هر گردشگری را چه ایرانی باشد و چه غیرایرانی برای خرید وسوسه می‌کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها